Малицький В. В.

асистент кафедри загальноекономічних

дисциплін Буковинської державної фінансової академії

Гавалешко С. В.

студентка І-курсу обліково-економічного

факультету  Буковинської державної фінансової академії

 

МІСЦЕВА ВЛАДА ЯК ВАГОМИЙ ЧИННИК РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Анотація. У статті розглядається суть державної влади, значення її співпраці з підприємцями, роль державної влади у розвитку економіки держави. Визначено основні шляхи вирішення проблем проведення державної політики, спрямованої на формування ринкових відносин, розвиток підприємства, підвищення їх ділової активності в усіх сферах виробництва, оскільки розвиток підприємництва є тією визначальною умовою, яка здатна прискорити процес формування і стабільності ринкового господарства району, подолати кризові явища в економіці району.

       Summary. In the article essence of state power, value of its collaboration is examined with businessmen, role of state power in development of economy of the state. Certainly basic ways of decision of problems of leadthrough of public policy, directed on forming of market relations, development of enterprise, increase of them business activity in all spheres of production, as development.

 

 

 

Постановка проблеми. У статті розглянуто  теоретичні аспекти співпраці місцевої влади з приватними підприємцями. Проаналізовано роботу, в цьому напрямку, Районної державної адміністрації Вижницького району Чернівецької області. Визначено основні шляхи покращення роботи місцевої влади в напрямку співпраці з підприємцями.

Аналіз останніх наукових публікацій. Вирішення питання ролі місцевої влади у розвитку підприємства, має досить важливе значення для розвитку як  підприємства так і для розвитку економіки держави взагалі. Тому  дослідженням цієї теми займаються багато вчених зокрема:  З. Манів, І. Луцький, Л. Штейн, Р. Гейст, Б. Данилишин, С. Лукаш, О. Мельник, С.Лінецький, М. Хавронюк, О. Кушніренко.

Метою статті є розкриття ролі місцевої влади у розвитку підприємства, визначення шляхів покращення співпраці між державною владою і підприємцями, вирішення проблем проведення державної політики, спрямованої на формування ринкових відносин.

Викладення основного матеріалу. Підприємство на протязі останніх десятиріч не випадково привертає до себе  прискіпливу увагу. І це не є примхою часу чи випадковим випадком. Мале підприємство є багатогранним соціально-економічним явищем, в якому кожен з учасників, тобто безпосередньо підприємець або підприємство, має можливість знайти своє місце, і зовнішні учасники також отримують позитивні результати: держава – податки, збільшення внутрішнього валового продукту (ВВП) та числа робочих місць в реальній економіці, зменшення соціальної напруги, місцева влада – податки і голоси на виборах, економічні партнери – гнучких та динамічних партнерів з низькими накладними видатками.

Отже, ми можемо побачити, що дана тема є актуальною, бо економічна система регіоналізації економіки є свідченням децентралізації господарської діяльності і управління та підвищення ролі місцевого самоврядування. Зберігається актуальність пошуку шляхів поєднання інтересів регіону із загальнонаціональними, створення механізмів, які б забезпечили економічні основи цілісності країни, недопущення невиправданої територіальної та господарської замкнутості.

Економіка регіону базується на мікроекономічній виробничій функції, тобто врахуванні досягнення найбільш ефективної дії місцевих чинників виробництва – робочої сили, ресурсів, економічних зв’язків конкретних підприємств тощо. Для економічного регіону і його економіки найбільш властиві риси саморегуляції через попит і пропозицію, рівень конкуренції в межах регіону, форми власності.

Економічна політика регіону розглядається центральними органами з позиції місцевого самоврядування, визначення функції взаємодії територіальних органів різних видів. Вихідною позицією управління є комплексний розвиток регіону і задоволення на цій основі соціально-економічних потреб населення [4, 255-256].

Та на сам перед потрібно визначити, що ж таке місцеве самоврядування: місцеве самоврядування є правом територіальної громади – жителів села чи добровільного об’єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста – самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України [1, ст. 140 ч.1].

Порядок діяльності органів місцевого самоврядування визначається Конституцією України від 28 червня 1996 року і Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року.

До компетенції місцевих державних адміністрації належить вирішення питань:

-               соціально-економічного розвитку відповідних територій;

-               бюджету і фінансів;

-               управління майном, приватизації та підприємництва;

-               зовнішньоекономічні звязки ;

-               використання землі, природних ресурсів, та ін [3, 255].

Економічну основу місцевого самоврядування  складає муніципальна власність, місцеві фінанси (кошти місцевого бюджету, позабюджетні кошти, кошти комунальних підприємств), майно, що знаходиться в державній власності і передані в управління органам місцевого самоврядування, а також інша власність, яка слугує задоволенню потреб населення муніципального утворення [2, 511].

Досліджувати дане питання ми будемо на прикладі роботи Вижницької районної державної адміністрації, яка активно співпрацює з привітними підприємцями і шукає шляхи вдосконалення малого бізнесу. Та в її роботі є свої плюси і мінуси, ось деякі з них.

 Негативними явищами є:

-               відсутність чітко сформованої, через систему правових актів, державної політики у сфері підприємницької діяльності;

-               високе податкове навантаження, відсутність дієвих механізмів фінансово-кредитної підтримки;

-               постійне недофінансування з усіх бюджетів Програми розвитку малого підприємства;

-               надто повільно змінюється структура сфери малого бізнесу (найбільша кількість підприємств діє у сфері оптової і роздрібної торгівлі);

-               нерівномірність розвитку малих підприємств.

В районі послідовно проводиться політика, спрямована на активізацію підтримки підприємницької діяльності, на виконання ряду важливих Указів Президента України щодо забезпечення підприємницької діяльності, усунення обмежень, що стримують його розвиток. Показниками цього є те, що райдержадміністрація затвердила Програму сприянню залученню інвестицій в економіку Вижницького району на 2007-2010 роки. Серед пріоритетних напрямків є розвиток туристично-рекреаційної сфери, прикладом є гірськолижний  комплекс «Мигово», тому було прийнято Програму розвитку туризму у Вижницькому районі на 2004-2010роки. Та в зв’язку з економічною кризою інвестиції з-за кордону зменшилися, хоча кількість туристів збільшується.

Значна увага приділяється підготовці, перепідготовці та підвищенню кваліфікації кадрів для підприємницького сектору економіки. З 39 навчальних закладів, які функціонують на території району, у 23 запроваджено навчанням основам економіки та підприємництва.

З метою забезпечення сприятливих умов отримання суб’єктами господарювання дозвіл, висновків, погоджень та інших документів дозвільного характеру, в районі впроваджено процедуру видачі дозволів на підприємницьку діяльність за спрощеним принципом «Дозвільний офіс».

Якісними змінами у розвитку малого і середнього бізнесу є поглиблення структурованості суб’єктів підприємництва, особливо у сфері  виробничої діяльності. Сьогодні чітко визначено, хто займається лісопилянням, деревообробкою, виробництвом столярки, меблів, меблевих заготовок, надання побутових послуг. Продукція окремих за своєю якістю відповідає світовим вимогам. Це меблі ТОВ фірма “Прогрес, пиломатеріали ПП «Ковалі», паркет приватного підприємства «Юмдрев».

Та райдержадміністрації також потрібно звернути увагу на:

-               зменшення надмірного податкового та адміністративного тиску на бізнес;

-  вирішити питання недостатньої інтегрованості господарського комплексу у світову економіку;

-               продовжити розпочатого діалогу між бізнесом і владою у формі проведення форумів підприємців «Влада і бізнес – партнери»;

-               підтримувати суб’єктів малого підприємництва, які діють у приорітетних  напрямах (сільське та лісове господарство, харчова промисловість, туристична діяльність).

  Цьому можуть допомогти:

-               удосконалення умов оподаткування, що стимулюють розвиток малого бізнесу;

-               поширювати інформацію про ділові та інвестиційні можливості району через засоби масової інформації та мережу Інтернет;

-               брати участь у обласних та міжнародних заходах з метою розкриття інвестиційних можливостей.

Висновки. Отже, одним із головних напрямів діяльності управлінь, відділів місцевого самоврядування продовжує залишатися проведення державної політики, спрямованої на формування ринкових відносин, розвиток підприємства, підвищення їх ділової активності в усіх сферах виробництва, оскільки розвиток підприємництва є тією визначальною умовою, яка здатна прискорити процес формування і стабільності ринкового господарства району, подолати кризові явища в економіці району.

Література:

1.           Конституція України від 28.06.1996

2.           В.С. Журавський Конституційне право України: підручник для студентів ВНЗ – К.: Видавничий дім «Ін Юре»,2008. – 544 с.

3.           В.С. Жураковський  Основи правознавства: підручник для учнів 9-го класу ЗОНЗ – К.: Юридична думка, 2008. – 424 с.

4.           Манів, Луцький Регіональна економіка: навчальний посібник.- Львів:’’Магнолія 2006’’, 2008.- с. 640.