Сазонова О.О., к.е.н., доц. кафедри контролю і АГД Іваніна О. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Сучасний стан та напрямки вдосконалення державного контролю за виконанням кошторису Пенсійним фондом України

 

Ринкова трансформація економіки вимагає теоретичного переосмислення та практичного удосконалення форм і методів фінансового забезпечення розвитку пенсійної сфери, що у сучасних умовах господарювання є матеріальною основою життєдіяльності населення пенсійного віку. Законодавчо визнано, що Пенсійний Фонд України є позабюджетним фондом, але його коштів, у зв’язку зі складною економічною ситуацією, не вистачає для покриття власних видатків і забезпечення саме метаріально-технічної бази його функціонування. Тому загальноприйнятим є теоретичне положення про пріоритетну роль держави не тільки у фінансовому забезпеченні розвитку ПФУ, а й в активному регулюванні нею механізму надання послуг з пенсійного забезпечення з метою досягнення оптимізації різних джерел фінансування. За цих умов розвиток теорії та практики з проведення державного контролю виконання кошторисів Пенсійним фондом України та його територіальними відділеннями набуває особливої актуальності.

Проблеми здійснення контролю над діяльністю бюджетних установ розглянуті в працях відомих вітчизняних і зарубіжних вчених і економістів таких як Пизенгольц М.З., Можаева О.В. [2], Колеватова О.А. [3], Пинейчева Т.А. [4], Шевчук О.А. та інших. У більшості робіт бюджетний контроль відображається як інструмент забезпечення централізованого управління діяльністю таких установ. Разом з тим, питання фінансової самостійності установ ПФУ та здійснення контролю у цій сфері не знайшли достатнього відображення в науковій літературі.

Метою даної роботи є формування методики проведення контролю виконання кошторису Пенсійним фондом України та вияв основних порушень в цій сфері.

Контроль виконання кошторису доходів і видатків ПФУ суттєво відрізняється від контролю господарської діяльності підприємств виробничої сфери, що зумовлено самою специфікою їх діяльності: вони працюють не заради отримання прибутку, а для задоволення соціальних, культурних та інших потреб суспільства.

 Кошторис доходів і видатків бюджетної установи, організації - є основним плановим документом, який підтверджує повноваження щодо отримання доходів та здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання нею своїх функцій та досягнення цілей, визначених на рік відповідно до бюджетних призначень [2].

Основні вимоги щодо порядку складання, розгляду, затвердження і виконання кошторисів установ і організацій, які утримуються за рахунок засобів бюджету, встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. № 228 „Про затвердження порядку складання, розгляду затвердження і основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ".

Основною метою здійснення контролю над виконанням кошторисів ПФУ є перевірка дотримання встановлених норм і правил складання  та виконання кошторису об’єктом контролю відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до вищезгаданого, основні елементи контролю можна представити наступною схемою (схема 1):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис 1. Елементи контролю виконання кошторису ПФУ

 Аналіз ревізій, проведених контрольно-ревізійним відділом показав, що територіальними установами ПФУ, які мають власні надходження не приділяється достатньої уваги повноті надходження і правильності використання коштів спеціального фонду. Найбільш поширеним порушенням, яке встановлюються при інспектування даного питання, є покриття видатків, пов’язаних з наданням платних послуг, за рахунок коштів загального фонду кошторису установи [2].

Наприклад, за рахунок штатних одиниць, які введені для виконання функцій установи згідно з державним замовленням, і відповідно фонду оплати праці із загального фонду бюджету здійснюються видатки за роботу, яка виконується на платних умовах, але при цьому джерелами сплати повинні бути доходи спеціального фонду. Практика використання коштів загального фонду бюджету на  виплату заробітної плати за роботи, які виконуються на платних умовах дуже поширена.

Загалом можна констатувати той факт, що всі правопорушення, що здійснюються в цій сфері є наслідком недостатнього кваліфікаційного рівня працівників ПФУ та його територіальних підрозділів, а також недостатньою роз’яснювальною роботою керівництва та контролюючих органів відносно різноманітних аспектів та змін у законодавстві.

Таким чином, для підвищення ефективності контролю над виконанням кошторисів ПФУ та зниження рівня правопорушень у цій сфері доцільно виконання контролюючими органами наступних рекомендацій:

- внесення пропозицій  у законодавчі органи відносно удосконалення системи контролю бюджетних установ на основі розроблених законопроектів;

- проведення роз’яснювальних робіт серед персоналу ПФУ відносно застосування на практиці нових та змінених положень нормативно-правових актів;

- надання достатньої уваги навчанню і підготовці кадрів, підвищенню їх кваліфікації;

- підвищення ефективності системи внутрішнього контролю на основі закордонного досвіду функціонування Пенсійних фондів.

Впровадження зазначених заходів на практиці дозволить підвищити ефективність функціонування державних контрольно-ревізійних органів та уникнути недоцільного використання бюджетних коштів і правопорушень у цій сфері.

 

Література:

1.       Про затвердження Інструкції по бухгалтерському обліку та звітності в органах Пенсійного фонду України: Постанова ПФУ № 11-4 від 13.12.1994 р.

2. Пизенгольц М.З., Можаева О.В. Контроль операций по предпринимательской деятельности, целевым средствам и безвозмездным поступлениям в бюджетных организациях // "Бухгалтерский учет" – 2007. -  N 17. – с. 24-26.

3. Колеватова О.А. Учет доходов и расходов от предпринимательской деятельности в бюджетных учреждениях // "Бухгалтерский учет". – 2008. - N 10. – с. 5-9.

4. Пинейчева Т.А. Бухучет бюджетного учреждения: деятельность за счет целевых средств \\ "Главбух". – 2008. - № 22. – с. 9-12.