Водолажська Т.О.

Харківський національний автомобільно-дорожний університет, Україна

Суттєві характеристики стратегій управління персоналом підприємства

 

Успіх виробничо-господарської діяльності підприємств та організацій досягається шляхом розроблення ефективної та доцільної загальної стратегії їх розвитку або функціонування. Головною складовою цих стратегій є стратегія управління персоналом або кадрова стратегія. Вона визначається як «головний ключ до успіху. Стратегія діяльності підприємства в області управління персоналом показує, до чого прямує підприємство в дальній перспективі» [1, с. 27]. Для її розробки потрібно чітко знати, що вона собою уявляє, з яких елементів складається. Тому постає завдання щодо встановлення сучасного розуміння поняття «стратегія управління персоналом (кадрова стратегія)».

В цей час в науковій літературі не існує чіткості та єдності точок зору вчених стосовно використовуваних термінів та змісту понять, що характеризують стратегічні напрямки управління або роботи з персоналом. При цьому має місце використання різних термінів: «кадрова стратегія», «стратегія роботи з персоналом» і «стратегія управління персоналом» .

Аналіз термінологічного апарату, що характеризує стратегічну роботу з персоналом, дозволяє зробити висновок, що найбільш доцільним та повно характеризуючим цю роботу, є термін «стратегія управління персоналом» (рис.1) .

Стосовно визначення поняття «стратегія управління персоналом» у вітчизняній та зарубіжній науковій літературі  спостерігається розходження думок вчених. Під стратегією управління персоналом розуміються довготермінові підходи до управління зайнятістю; шляхи розвитку компетенцій; набір принципів, правил і цілей роботи з персоналом  та ін.

 

Рис. 1. Співвідношення термінів, що характеризують стратегічні напрямки управління (роботи) персоналом

 

Аналіз існуючих тлумачень поняття «стратегія управління персоналом» дозволяє зробити висновок, по-перше, щодо акцентування уваги на різній цільовій спрямованості роботи з персоналом підприємства; по-друге, імовірності відсутності єдиного визначення внаслідок наявності різних тлумачень загального поняття «стратегія».

Метою дослідження є дати визначення поняття «стратегія управління персоналом» на підставі виявлення суттєвих ознак, тобто таких ознак, кожна із яких необхідна, а всі разом достатні для того, щоб відрізнити даний термін від усіх інших.

 Теоретичною основою уточнення поняття «стратегія управління персоналом» є основні логічні прийоми : аналіз, порівняння та синтез.

Проведений аналіз тлумачень терміну «стратегія управління персоналом підприємства» дозволяє виділити найбільш суттєві його ознаки:

- програма дій з використання та розвитку персоналу;

- відповідність типу організаційної стратегії;

- врахування стратегічних задач та ресурсних можливостей підприємства;

- відповідність кадровій політиці.

При формуванні поняття  «стратегія управління персоналом» доцільно дотримуватись  наступного:

-по-перше, включення наведених вище чотирьох суттєвих ознак стратегій управління персоналом;

-по-друге, уточнення ознаки стосовно відповідності стратегій управління персоналом не лише типу організаційної стратегії, а й стратегіям видів бізнесу підприємства;

-по-третє, врахування  спрямованості стратегій на ефективне використання персоналу.

На підставі визначених положень під стратегіями управління персоналом пропонується розуміти напрями та програми управлінських і організаційних рішень щодо  ефективного  використання персоналу, спрямованих на реалізацію стратегій розвитку та функціонування окремих видів бізнесу підприємства, а також його кадрової політики.

В результаті проведеного дослідження доведено, що довгострокову роботу персоналу підприємства більш повно характеризує термін «стратегія управління персоналом» в порівнянні із терміном «кадрова стратегія». Уточнено поняття «стратегія управління персоналом підприємства». Основними відмінностями запропонованого визначення є включення до сутності поняття  таких складових, як спрямованість на ефективне використання персоналу і відповідність стратегіям розвитку та функціонування окремих видів  бізнесу підприємства.

Література:

1.     Управление персоналом предприятия: Учеб. пособие для вузов / Под ред. А.А. Крылова, Ю.В. Прушинского.- М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2002. -495 с.

2.     Хміль Ф.І. Управління персоналом: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. –К.: Академвидав, 2006. -488 с. (Альма-матер).

3.     Управление персоналом организации : Ученик / Под.ред. А.Я.Кибанова.- 3-е узд., доп. и перераб. –М.: ИНФРА-М, 2006.- 638 с.

4.     Управление персоналом: Ученик для ВУЗов / Под ред. Т.Ю.Базарова, Б.Л. Яремина. – М.: ЮНИТИ, 2000. -423 с.

5.     Хміль Ф.І. Управління персоналом: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. –К.: Академвидав, 2006. -488 с. (Альма-матер).