Бондик Руслана Ігорівна

                             студентка гр. МгМО 1-08

                                                  факультет „Менеджменту організації“

                                                      Дніпропетровський державний аграрний

    університет

                                                      Навчально-дослідний інститут економіки

 

Роль антикризового менеджменту в подоланні кризових явищ на сільськогосподарському підприємстві

 

В процесі фунуціонівання підприємства існує ймовірність виникнення кризових явищ. Враховуючи можливості кожного підприємства, необхідно завчасно намагатися виявляти симптоми кризових явищ та, у разі виникнення такого, уникати, долати та зменшувати гостроту їх впливу, залежно від ситуації на сільськогосподарському підприєстві.

Слово криза – (від французького criseкриза, перелом) характеризує стан, за якого відбувається погіршення або покращення ситуації. У випадку життєдіяльності сільськогосподарських підприємств кризою є стан господарюючого характеру, який унеможливлює його нормальне функціонування та розвиток.

Фінансові кризи стають головною причиною банкрутства підприємств, а в сільському господарстві ще й негативно позначаються на соціально-економічному становищі населення. А, оскільки результати впливу кризи залежить не стільки від причин їх виникнення, скільки від ефективного управління господарюючим суб’єктом в умовах виникнення криз, то особливої актуальності набула роль антикризового менеджменту в управлінні сільськогосподарськис господарством.

Антикризовий менеджмент – це система управлінських заходів і рішень , спрямованих на діагностику, попередження, профілактику, ліквідацію кризових явищ і нейтралізацію дії кризи.

Основним завданням антикризового менеджера на будь-якому етапі розвитку кризи – ефективне управління комунікаціями. Часто керівники приймають помилкові рішення, намагаючись зберегти труднощі в таємниці, тому комунікаційні процеси мають бути, як ніколи, контрольованими.

Під час кризи дуже важливо зберігати емоційну стабільність, особливо керівнику підприємства.

Таким чином, антикризовий менеджмент є методикою оздоровлення підприємства.

Основними симптомами виникнення кризи є зменшення коштів на розрахункових рахунках, обсягів реалізації продукції, процента використання виробничих потужностей.

Необхідним у подоланні цих симптомів та самої кризи є правильне встановлення діагнозу, а також вибраний комплекс заходів, спрямованих на ліквідацію або захист організації від чинників, які заважають нормальному функціонуванню організації.

Сільськогосподарським підприємствам притаманний прояв різних видів фінансових криз, зокрема фінансової стійкості та майнового стану, ліквідності й плотоспроможності, ділової активності та рентабельності.

Послідовність запровадження антикризового управління сільськогосподарських підприємствпередбачає реалізацію п’яти основних кроків: розробка антикризових заходів, визначення їх послідовності й термінів впровадження, оцінювання потреби у ресурсах на впровадження антикризових заходів, оцінка спроможності підприємства щодо подолання проявів фінансових криз, визначення механізмів реалізації антикризових заходів.

На прикладі С(Ф)Г „Росток“ Межівськог району Дніпропетровської області проводиться фінансове планування для запобігання кризи, при її появі визначаються причини виникнення кризових явищ. Механізм антикризового управління сільськогосподарськими підприємствами ще не досить розвинутий, і в подальшому необхідним є його удосконалення шляхом розробки методичних підходів до оцінювання спроможності сільськогосподарських підприємств, аналізі циклічності прояву криз та встановлення причин, а також шляхом розробки типової антикризової програми для сільськогосподарських підприємств.

Слід з’ясувати, наскільки глибинними є причини виникнення кризової ситуації і чи складно їх ліквідувати, спрогнозувати можливе загострення проблеми. Ймовірно, перегляду потребуватиме стратегія і тактика підприємства, необхідними будуть оптимізаційні процеси, спрямовані на скорочення витрат та управлінської струкрури.

В господарстві „Росток“ у рамках антикризових заходів пропонується застосування методів раннього виявлення тенденцій дисбалансу на основі слабких сигналів, що забезпечить підприємству завчасне нарощування запасу гнучкості та дозволить уникнути небезпеки на ранніх стадіях виникнення кризової ситуації. Використання вказаних підходів буде сприяти раціональній організації антикризових процесів на підприємстві, подоланню виникнення кризових ситуацій, забезпечувати його сталий розвиток.

Необхідно залучити зовнішніх консультантів для розробки плану дій щодо виходу підприємства з кризи. Крім того періодично проводити самодіагностику для швидкої її ліквідації.

 

 

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

 

1.     Лагоцька Н. Знайти вихід. Попит на послуги антикризового консалтингу стабільно зростає// Консалтинг в Україні. – 2008 №1-2. – с.20-23.

2.     Мних Є. Економічний аналіз у системі антикризового управління підприємством // Бухгалтерський облік і аудит. – 2007. - №6. – с. 33-37.

3.     Пріб К.А. Особливості антикризового управління фінансами сільськогосподарських підприємств// Економіка АПК. – 2007. - №7. – с.84-90.