Економічні науки/2. Зовнішньоекономічна діяльність                                                                                         

Хомяков С.В., Новопісна К.В. 

Донбаський державний технічний університет,Україна

 

Шляхи по відновленню попиту на українську продукцію під час світової фінансової кризи

 

 В умовах світової фінансової кризи більшість підприємств України зіткнулися з проблемою падіння попиту на свою продукцію, особливо значних проблем зазнає зовнішньоекономічна діяльність, тому в умовах світової фінансової кризи шляхи по відновлення попиту є актуальними. Більшість підприємств світу криза змусила знижувати обсяги виробництва, скорочувати штат своїх співробітників, просити державної підтримки, але і ці заходи допомогли не всім. Деяким підприємствам навіть значна державна підтримка не допомогла, прикладом цього є американський автогігант Сhrysler, якому уряд США виділив 4 млрд. дол., але це не допомогло і на початку травня 2009 року президент США оголосив про банкротство Сhrysler [3].

Дослідження кризових явищ у міжнародних економічних відносинах були зроблені такими вченими України як А.С. Гальчинський, Л.Л. Кістерський, Г.Н. Климко, О.В. Плотников, О.І. Рогач, П.Степаненко, В.М. Федосов, А.С Філіпенко та інші. Вони запропонували багато шляхів по виходу з кризових явищ , але ці шляхи вже не зовсім відповідають сучасному стану економіки, тому буде доцільним розглянути більш сучасні. 

Світова фінансова криза в 2008 році - це фінансово-економічна криза, що виявилася в 2008 році у формі погіршення основних економічних показників в більшості країн, і глобальна рецесія, що почалася в кінці того ж року. Економічна криза 2008 року в Україні з'явилася наслідком світової фінансової кризи, та ускладнилося внутрішньою політичною кризою і кризою споживчого кредитування.

Для багатьох підприємств в умовах світової фінансової кризи головною проблемою є відновлення попиту на свою продукцію. Для вирішення цієї  проблеми потрібна допомога як з боку держави, так самих підприємств. Пропонуються наступні шляхи  для відновлення попиту на продукцію:

- стимулювання попиту за рахунок зниження цін на продукцію;

- субсидування і кредитування державою галузей економіки  які найбільш постраждали від світової фінансової кризи. Цьому повинне посприяти рішення яке прийняли країни G 20( країни великої 20) на саміті в Лондоні. Згідно цьому рішенню країни G 20 домовилися про стимулювання світової торгівлі у розмірі 250 млр.дол. Але допомога ця піде не всім країнам, а країнам у яких значно впав експорт. У список цих країн потрапила і Україна [1];

 - стимулювання внутрішної торгівлі;

- зміна структури управління на підприємстві;

- зміна товарного ряду продукції;

- державна підтримка підприємств в різних галузях промисловості, які постраждали та знаходяться в важкому стані під час світової фінансової кризи ;

- модернізація виробництва (є можливість придбання нових технологій за низькою ціною);

- зниження ставки рефінансування;

- спростити процедуру державних закупівель. Прискорити багато процедур державних закупівель для того, щоб гроші не застоювалися в державному бюджеті, щоб вони швидше потрапляли в реальний сектор економіки.  

Економіка України знаходиться у важкому стані. На думку аналітиків Goldman Sachs ВВП України в 2009 році  впаде на 15%, спад промисловості в I кварталі 2009 року склало 32%, на 35-40% зменшився експорт. У 2010 році Всесвітній банк прогнозує зростання ВВП на 1% і поступовий вихід на зростання ВВП на 4-5% у рік. За прогнозами Всесвітнього банку, споживча інфляція в Україні у 2009 році зросте на 16,4%, у 2010 році її зростання сповільниться до 10% та в 2011 році - до 8%. Також, Всесвітній банк  погіршив свій прогноз в Україні у зв'язку з погіршенням глобального макроекономічного прогнозу, згідно якому падіння світового ВВП у 2009 році складе 1,7%. При цьому Україна виявиться в колі найбільш постраждалих країн з-за своєї залежності від цінових коливань на світових сировинних ринках і від іноземного капіталу [3].

Крім того Всесвітній Банк прогнозує дефіцит державного бюджету України в 2009 році в розмірі 3%. Досягти такого показника можна лише в тому випадку, якщо уряд зробить відповідні заходи по коректуванню бюджету. На тлі президентських виборів, що наближаються, останнім часом загострилася політична боротьба, яка не кращим чином відображається на економіці.

Таким чином, відновлення попиту є важливим для подальшого становлення та покращення економіки держави. Запропановані шляхи по відновленню попиту на продукцію повинні допомогти українським підприємствам та зміцнити їх позиції на ринку. Необхідно якщо не відновити попит який був до кризового часу, то допомогти не збанкрутіти і не повторити шлях американського автогіганта Сhrysler.

 

Література:

1) www.bbc.co.uk

2) www.stat.gov.ua.

3) www.rbc.ru.