Економічні науки/7. Облік і аудит

 

Тимощук Н.С.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ «Київський національний університет ім. В.Гетьмана», Україна

Вклад вітчизняних вчених в розвиток аналізу господарської діяльності

 

Кожна наука має свою історію розвитку та вчених котрі займались подальшим її вдосконаленням. Спираючись на раніше визначені засади науки, можливе її подальше спрямування розвитку в сьогоднішній ситуації. Це стосується таких аспектів аналізу господарської діяльності, як методологічних, теоретичних та практичних, їх використання на різних рівнях управління, визначення умов застосування у підприємницькій діяльності. Тому дослідження вкладу вітчизняних вчених в розвиток аналізу господарської діяльності є досить актуальним в сучасних умовах кризової економіки в Україні [1].

Серед науковців, які приділяли увагу дослідженню вкладу вітчизняних вчених в розвиток аналізу господарської діяльності є: Івахненко В.М., Мец В. О., Мошенський С. З., Олійник О. В., Савицька Г.В.

Вітчизняних публікацій щодо внеску українських науковців в розвиток аналізу господарської діяльності на сьогодні вкрай мало, а в тих, які опубліковані, занадто стисло описуються досягнення наших вчених – економістів. Виходячи з цього метою статті є спроба виділити почесних вчених, котрі займались розвитком і вдосконаленням даної науки в Україні та сформувати напрями подальшого його вдосконалення.

 Родоначальником з методики внутрізаводського економічного аналізу та узагальнення досвіду економічного аналізу в США є Микола Григорович Чумаченко. З 1961 року розпочинається викладацька діяльність М. Г. Чумаченко в Київському інституті народного господарства ім. Д. С. Коротченка, де вже в 1964 р. він стає завідуючим новоствореної кафедри економічного аналізу. Зарубіжний досвід вплинув на наукову діяльність Миколи Григоровича, що сприяло узагальненню в наукових працях та підручниках по аналізу господарської діяльності.

У своїх дослідженнях М. Г. Чумаченко звернувся і до економічних проблем автоматизації виробництва, а саме узагальнені результати подані у вигляді монографій: «Ефективність автоматизації виробництва» та Економічні умови автоматизації виробництва.

Систематичну увагу Микола Григорович приділяє проблемі використання промислових відходів та вторинних ресурсів, внаслідок чого була розроблена програма використання відходів виробництва. Так за ініціативою та участю видатного вченого була проведена робота щодо трансформації курсу «Економічний аналіз» до сучасних вимог.

Значний внесок у розвиток аналізу господарської діяльності здійснив такий український вчений, як Мних Євген Володимирович. Видатний доктор економічних наук, професор являється автором ряду наукових робіт з проблем підвищення ефективності використання паливно – енергетичних ресурсів, запропонував нову методику економічного аналізу і оцінки енерговикористання, було обґрунтовано нову структуру та зміст комплексного економічного аналізу діяльності господарюючих суб’єктів в умовах формування ринкових відносин, що на тодішній час було актуальним [3].

Безпосередньо, у навчальному процесі вузів України популярними є такі навчальні посібники автора: «Економічний аналіз» (Львів, 2000), «Економічний аналіз на промисловому підприємстві» (Львів, 1998), «Економічний аналіз діяльності промислових підприємств» (Київ, 1996), також професор Мних Є.В. є автором ряду навчальних програм курсу з економічного аналізу.

Важливим моментом у вдосконаленні аналізу господарської діяльності є те, що ініціатором розробки методики оперативного аналізу в Україні виступив у 60–х рр. ХХ ст.. професор І.І. Каракоз. Після цього він опублікував навчальний посібник і захистив докторську дисертацію на тему його розробки.

Великий вплив на розвиток аналізу господарської діяльності здійснили монографії, підручники та посібники , які були видані Каракозом І.І. Саме вагомий вклад у розвиток методології аналізу було внесено вченим – економістом Каракозом І.І. [2].

За роки діяльності професора Шкарабана С. І. було захищено докторську дисертацію на тему: «Оперативний економічний аналіз в управління промисловим виробництвом», що сприяло подальшій науковій роботі щодо вдосконалення аналізу господарської діяльності. Доктор економічних наук є головним редактором збірника наукових праць кафедри «Економічний аналіз», який визнано ВАК України, як фахове економічне видання [5].

Володимир Іванович Самборський є автором численних підручників по аналізу господарської діяльності, які також мали вагоме значення у розвитку цієї науки. Основною направленістю автора був «Аналіз виробничого процесу», а саме такі підручники як: «Аналіз показників і економічних нормативів виконання п’ятирічних планів підприємств», «Аналіз господарської діяльності в бюджетних і наукових установах», «Вдосконалення економічного аналізу на основі його автоматизації», «Економічний аналіз в управлінні цехами і бригадами» [4].

Серед вітчизняних вчених, які фундаментально займались аналізом господарської діяльності, слід відмітити Яцківа М.І., який вивчав і впроваджував  аналіз господарської діяльності сільськогосподарських підприємств та Івахненко В.М. науково – педагогічний напрямок якого «Економічний аналіз» [2].

В результаті проведеного дослідження встановлено, що кожний вчений – економіст вніс свою частку у розвиток, вдосконалення та спрямування аналізу господарської діяльності стосовно методології, теорії і практики (Рис.1).

 

 

Рисунок 1. Напрямки розвитку аналізу господарської діяльності в Україні

 

Видатні вітчизняні вчені – економісти є гордістю нашої країни, тому необхідно бути обізнаним в проблемах, які вивчалися в аналізі господарської діяльності для подальшого розвитку цієї науки, задля подолання економічної кризи, яка склалася в нашій країні. З одного боку це є негативним явищем, а з іншого – для науковців новий спектр наукової діяльності і подальші перспективи розвитку аналізу економічної діяльності, а саме ми пов’язуємо з розробкою нових аналітичних коефіцієнтів та розширення інформаційної бази аналізу.

Таким чином, вчені, які займались розвитком аналізу господарської діяльності внесли великий вклад у фонд економічної науки. Їх висока принциповість як вчених, широта наукових інтересів і оригінальність мислення є найкращим прикладом для молоді, що присвятила себе науці. Безумовно, творчий шлях і науковий здобуток Чумаченка М.Г., Мниха Є.В., Каракоза І.І., Шкарабана С.І., Самборського В.І., Яцківа М.І., Івахненка В.М.  мають великий інтерес для історії української науки і потребують подальшого дослідження.

 

Література:

1.     Купалова Г.І., Ільєнко А.А., Гринчук Є.С. Удосконалення методології економічного аналізу в системі управління// Формування ринкових відносин в Україні. – 2008.- №7

2.     Мошенський С.З., Олійник О.В. Економічний аналіз: Підручник для студентів економічних спеціальностей ВНЗ/ За редакцією д.е.н. Заслуженого діяча науки і техніки України Ф. Ф. Бутинця. – 2-ге видання, доповнене а перероблене – Житомир: ПП «Рута», 2007. – 704 с.

3.     Савицька Г.В. Аналіз господарської діяльності підприємства. – Мн.: Екоперспектива, 1997. - 234 с.

4.      http://www.biblus.ru

5.     http://www.tneu.edu.ua/ua-i-pro_ekanaliz.html