Вязміна М.В.

Науковий керівник: Костишина О.Я.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган  - Барановьского

Значення міжнародного кредиту для України

 

Міжнародний кредит - це позичка у грошовій чи товарній формі, яку надають кредитори однієї країни позичальникам з іншої країни на термінових умовах і за умови сплати відсотків.

У ширшому плані дане поняття включає і портфельні інвестиції - вкладення капіталу в іноземні облігації, акції зарубіжних підприємств, інші цінні папери з метою отримання доходу.

Основні клієнти - позичальники на світовому ринку капіталів - транснаціональні корпорації, державні органи. Найбільші фінансові центри світу - Токіо та Нью-Йорк, де розміщені найбільші у світі фондові біржі. Фінансовим центром Європи є Лондон. Найбільші обсяги довготермінових позик забезпечують Цюріх і Франкфурт-на-Майні. Постійно зростає роль Японії як найбільшого кредитора світу. Посилюються фінансові центри в Сінгапурі, Гонконзі, Панамі, Бахрейні.

Метою данної роботи є визначення: основних аспектів міжнародного кредиту, необхідності міжнародного кредиту для України, вирішення проблем з надання кредиту.

Теоретичні та прикладні аспекти міжнародного кредитування досить глибоко досліджені в роботах учених-економістів: Валерій Новицький,  Олена Билім ,  Олег Соскін, та інших.

Кредитування національної економіки тісно пов'язане з проблемою її довгострокового розвитку і з проблемою міжнародної конкурентоспроможності.

Залучення іноземного капіталу збільшує ресурси економічного розвитку, але зростання зовнішнього боргу породжує проблему його обслуговування, яка включає: амортизацію (виплату основної суми); виплату відсотків.

В той же час є питання щодотого, наскільки ефективно будуть використані кредити та на які сектори будуть спрямовані кошти, чи говориться про довгостроковий розвиток або вони підуть на покриття поточного дефіциту. Є питання і в тому, наскільки чесно будуть використані гроші, чи прозора система інвестування тих чи інших проектів.

За станом на 31 грудня 2008 року державний та гарантований державою борг України становив 189410386,82 тис.грн. або 24598751,53 тис.дол.США, в тому числі: державний та гарантований державою зовнішній борг – 142742872,98  тис.грн. (75,36% від загальної суми державного та гарантованого державою боргу) або 18538035,44 тис.дол.США; державний та гарантований державою внутрішній борг – 46667513,84 тис.грн. (24,64%) або 6060716,09 тис.дол.США.

При цьому, державний борг України збільшився на 59395371,08 тис.грн. (83,31%), в тому числі: державний зовнішній борг збільшився на 32535209,83 тис.грн. (60,82%) в основному за рахунок зростання курсів іноземних валют до гривні (на суму 31,4 млрд.грн. або 53,0% зростання обсягу державного боргу), державний внутрішній борг збільшився на 26860161,25 тис.грн. (150,85%).

Зі статистики можна бачити, що як зовнійшній, так і внутрішній борги у 2008 році зросли. Це одна з головних причин не надання Україні кредиту. Також в Україні існує цілий ряд наступнихупних причин:  за січень обсяги будівництва впали на 57%, обсяги транспортних послуг знизилися на 35%, а обсяги промислової діяльності – на 34%.

Однією із складних міжнародних фінансових проблем виступає проблема заборгованості України. Надмірне залучення іноземних кредитів в країні, приводить: при послабленні уваги до проблеми раціонального використання отриманих ресурсів, погіршення економічного стану більшості цих держав через світову економічну кризу.

 Зобовязання по обслуговуванню зовнішнього боргу виконуються або за рахунок експортної виручки й скорочення імпорту, або шляхом нових позик за кордоном. Для вирішення проблеми заборгованості в Україні були вимушені брати нові позики, а також – звернутися за допомогою до стабілізаційної програми МВФ, умови якої включають 4 компоненти:

1)     відміна або лібералізація валютного та імпортного контролю;

2)      зниження обмінного курсу місцевої валюти;

3)      жорстка внутрішня антиінфляційна програма (контроль за кредитами банків, за видатками державного бюджету, за дефіцитом державного бюджету, за ростом заробітної плати, зняття контролю за цінами);

4)      стимулювання іноземних інвестицій і відкриття економіки країни світовому господарству

Проблема з наданням Україні міжнародного кредиту, на даний момент дуже актуальна. Від цього кредиту, як важають наші політики, залежить майбутнє держави. При цьому в Україні існує багато проблем які заважають здійснити операції по кредитуванню країни.

Для вирішення вище зазначених проблем Україні потрібно, провести антикризові заходи у всіх сферах економіки. Розробити план дій для покращення роботи промислових підприємств.. Одним з головних заходів є вирішення проблеми щодо укріплення національної валюти, зменшення інфляції та запобігання ії росту. Розробити Закони України, які б допомогли  вирішити поточні й нові проблеми в державі. Зменшити  тиск на підприємства промішленной індустрії,  та на підприємства малого та середнього бізнесу.

При вирішенні цих проблем, будуть розвязанні поточні проблеми. Вирішенно питання з внутрішнім та зовнішним боргами, і Україні без перешкод буде предоставлен міжнародний кредит.

Література

1.                      Валерій Новицький. Кредити для України: дають – бери? // http://investadviser.com.ua/ukr/publications/676.html

2.                      Олег Соскін Проблеми надання міжнародного кредиту.//http://investadviser.com.ua/ukr/publications/839.html

3.                      www.ukrstat.gov.ua

4.                      www.minfin.gov.ua