Нікітенко Г. А.

Науковий керівник: Пророчук Ж. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

 імені Михайла Туган-Барановського

Основні теоретичні аспекти реінжинірингу бізнес-процесів торговельних підприємств

 

Трансформаційні процеси в економіці держави спонукають національні підприємства до пошуку відповідних методів управління, стратегії і тактики поведінки на ринку, нових засобів взаємовідносин з партнерами та клієнтами. Найбільш актуальною серед цих проблем є підвищення ефективності управління бізнес-процесами торговельних підприємств на основі комплексного використання інновацій у сфері менеджменту, маркетингу та інформаційних технологій. Саме такою концепцією трансформаційних перетворень торговельних підприємств є реінжиніринг бізнес-процесів (РБП).

Однак, за наявності досить значної кількості робіт стосовно РБП,  практично відсутні дослідження, присвячені формуванню теоретичних основ реінжинірингу  та практичних рекомендацій щодо його впровадження у діяльність торговельних підприємств.  У зв’язку з цим, мета дослідження – визначити основні теоретичні основи РБП торговельних підприємств та розробити практичні рекомендації його впровадження.

РБП торговельного підприємства – це окремий варіант впровадження  загальної концепції реінжинірингу. Призначення РБП – досягнення вигоди як з погляду кращого задоволення споживачів, так і з погляду поліпшення результатів роботи торговельного підприємства в цілому. В узагальненому вигляді практичне впровадження концепції РБП торговельних підприємств складається з трьох етапів.

Перший етап – підготовчий. На цьому етапі формується майбутній образ торговельного підприємства.

Другий етап – основний. Він передбачає побудову нової бізнес-моделі торговельного підприємства. На цьому етапі будується нова організаційно-штатна структура торговельного підприємства, здійснюється перепроектування бізнес-процесів, формування нових функцій персоналу, визначення та розробка інформаційного середовища.

Третій етап – додатковий. Він включає моніторинг результатів проекту з реінжинірингу, поточний РБП торговельного підприємства, підвищення кваліфікації персоналу, оновлення та модернізацію інформаційного середовища.

  На основі теоретичного підґрунтя концепції РБП торговельних підприємств, пропонуємо такі варіанти сценарію основного другого етапу впровадження РБП: діагностика й оптимізація бізнес-процесів; оптимізація бізнес-процесів з упровадженням інформаційних технологій; кардинальне перепроектування бізнес-процесів з упровадженням інформаційних технологій та створенням інтернет – бізнес-простору. Розглянемо особливості алгоритму дії кожного з сценаріїв.

Діагностика й оптимізація бізнес-процесів – це найменш витратний варіант, який передбачає перехід на процесно орієнтовану організацію менеджменту торговельного підприємства з відповідними змінами в кадровій політиці, оптимізацією взаємин зі споживачами та постачальниками, реорганізацією бізнес-процесів, більш повним використанням ресурсних можливостей підприємства. Цей сценарій доцільно застосовувати, якщо в діяльності торговельного підприємства існують незначні накладки та недоліки.

Для оптимізації бізнес-процесів з упровадженням інформаційних технологій має бути створено систему комп’ютерної інформаційної підтримки окремих функцій діяльності підприємства.

Як аналітичну підсистему доцільно використовувати готові програмні продукти. Для впровадження інформаційної системи готується технічне завдання, формуються електронні бази даних щодо товарів, постачальників, споживачів. Застосування цього сценарію є доцільним у разі несвоєчасного оновлення асортименту товарів, зниження конкурентоспроможності  підприємства внаслідок підвищення витрат.

Кардинальне перепроектування бізнес-процесів з упровадженням інформаційних технологій та створенням інтернет-бізнес-простору – це  орієнтація на роботу в умовах сучасного інформаційного суспільства, вихід у світовий бізнес-простір, створення умов для інтеграції з економікою інших країн.

У цілому на підставі вивченого теоретичного та методичного матеріалу, можна зробити такі висновки.

У результаті застосування реінжинірингу бізнес-процесів затверджується нова філософія управління, орієнтована на процеси, відбувається внесення радикальних і необоротних змін у діяльність підприємства, що дозволяє зробити його більш ефективним і більш пристосованим  до виживання в умовах зовнішнього середовища, що швидко змінюється.

На основі теоретичного підґрунтя концепції реінжинірингу бізнес-процесів торговельних підприємств, пропонуються три варіанти сценарію впровадження реінжинірингу бізнес-процесів. Кожний із запропонованих сценаріїв орієнтовано на вирішення низки завдань, які ставляться перед торговельним підприємством у сфері організації управління, кадровій політиці, взаємовідносинах зі споживачами та постачальниками, оптимізації технологічних процесів та маркетинговій діяльності. Різниця між сценаріями полягає у швидкості одержання результату та його глибини, об’єму робіт й сутності змін. Кожний сценарій передбачає певний рівень витрат часу й коштів на підготовчому етапі та певну структурну перебудову на етапі впровадження реінжинірингу бізнес-процесів.

Література:

1.     Виноградова, О.В. Реінжинірінг бізнес-процесів у сучасному менеджменті [Текст]: монографія / О.В.Виноградова. – Донецьк: ДонДУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2005. – 195 с. – ISBN 966-385-018-3

2.     Виноградова, О.В. Реінжинірінг бізнес-процесів торговельних підприємств [Текст]: монографія/ О.В.Виноградова. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2006. – 183 с. – ISBN 966-385-041-8