Дубровіна Н.А., Пирогова Н.Л.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Моделювання ОСНОВНИХ ПОКАЗНИКІВ ДІЯЛЬНОСТІ страхової компанії

 

Прогнозування виконує важливу функцію в аналізі діяльності страхових компаній. Часто, за допомогою якісних та кількісних прогнозів є можливість зменшити ступінь невизначенності при прийнятті рішень щодо управління ризиками. Досить часто при побудові прогнозів використовуються трендові моделі, які дозволяють побудувати прості залежності зміни значень показника від часу. Також при побудові прогнозів використовуються експертні методи, в основі яких лежить процедура побудови прогнозу якогось явища або визначення можливої якісної інформації на основі методу „мозкового штурму” або „колективного прийняття рішень”.

Приведемо результат створення якісного прогнозу за допомогою залучення експертів, які оцінили вплив можливих факторів на діяльність страхової компанії „ЛЕММА”. Цей прогноз був розроблений експертами компанії для аналізу впливу зовнішнього середовища на діяльність страхової компанії та запобігання деяких негативних наслідків.

Експерти виділили 5 груп таких основних факторів:

-         політичні фактори: змiни в составi та полiтичних поглядах вищого руководства нашої країни. Iх бажання i далi проводити полiтику, пiдтримуючу ринкову економику. Змiни в законодавствi полiтики України;

-          фінансово-економічні фактори: наявнiсть у населення та пiдприемств вiльних грошових коштiв для iнвестування та страхування. Бажання закордонних клiентiв вкладати та спiвробитничать з україниськими СК;

-         виробничо-технологічні фактори: розвиток промисловостi та стабiльна робота пiдприемств цiєї галузi;

-         соціальні фактори: пiдвишення доброботу населення, покращення довiри населення до страхових компанiй;

-         екологічні фактори: стан навколишнього середовища..

Оцінка варіантів можливого впливу дії цих груп факторів виявив середній вплив 3-ї та 5-ї групи факторів, а найбільш значний вплив мали 1,2 і 4 група факторів. Дослідження впливу факторів можна використати при оцінці можливих ризиків при розробці стратегії розвитку компанії.

Проведемо аналіз результатів стратегічного розвитку страхової компанії „ЛЕММА” за період 2002-2008 рр.

На рис.1 зображена динаміка активів СК „ЛЕММА” за період 2002-2008 рр.

 

Рисунок 1 –  Динаміка активів СК „ЛЕММА” за 2002-2008 рр.

 

З рисунку видно, що протягом сьоми останніх років відбувалося стійке зростання величини активів страхової компанії. Щодо інших показників, то протягом періоду було зростання основних фондів; зниження обсягів довгострокових фінансових інвестицій, але страхова компанія продовжувала нарощувати обсяги поточних фінансових інвестицій, які мають більшу ліквідність і можливість більш швидкої їх реалізації у разі потреби; стійке зростання величини грошових засобів та їх еквівалентів. До 2005 р. спостерігався стійке зростання обсягів страхових платежів, проте у 2006 р. їх обсяг дещо знизився. У 2007 р. знову обсяги страхових платежів зросли, а от у 2008 р. їх обсяг знову ж таки зменшився та став меншим, ніж був на кінець 2004 р. Напроти, незважаючи на деяке гальмування зростання обсягів страхових платежів, страхова компанія „ЛЕММА” проводила чітку стратегію щодо стійкого зростання страхових резервів, які гарантують надійність страхової компанії.

За допомогою методів побудови трендів визначимо можливі варіанти динаміки активів страхової компанії „ЛЕММА” та побудуємо прогноз обсягу активів на 2009 р.

Для побудови трендових моделей можуть бути використані припущення про різні типи математичних функцій, що описують динаміку розвитку показника за ретроспективний період. Часто, як базову модель використовують модель лінійного тренду, яка має вигляд

                                                  ,                                               (1)

де - показник, який досліджується,   - параметри моделі,  - змінна часу, яка приймає значення натурального ряду, тобто 1,2, ..., n та відображує умовний порядок реального часового періоду.

Невідомі оцінки параметрів моделі можна отримати за допомогою методу найменших квадратів (МНК). Слід зазначити, що сучасні статистичні пакети дозволяють автоматично використовувати потрібні розрахункові процедури та отримувати оцінки параметрів для тих чи інших моделей.

Також слід зазначити, що не завжди можна використовувати лінійні моделі у якості трендів. Іноді слід приймати до уваги можливий нелінійний характер розвитку явища. Тому, у якості трендів слід використовувати найбільш поширені нелінійні моделі, які мають задані властивості. Часто серед нелінійних використовуються логарифмічні або поліноміальні залежності.

Показником, який визначає придатність побудованої моделі, є коефіцієнт детермінації. Значення коефіцієнту детермінації коливається від 0 до 1. Чим ближче воно до 1, тим у більшій мірі побудована модель відображує реальний процес.

Приведемо приклад побудови різних типів моделей трендів для прогнозування обсягів активів СК „ЛЕММА” на 2009 р. Будемо вважати, що для прогнозування можуть бути використані такі тенденції, як: лінійна; логарифмічна (перший варіант нелінійного тренду); параболічна (другий варіант нелінійного тренду). За допомогою використання пакету Excel були отримані три варіанти моделей для прогнозування залежності A(t) = f(t), де A(t) – величина активів (тис.грн.),  f(t) – вид обраної математичної функції, t – змінна часу, яка приймає значення 1 для 2002 р., 2 для 2003 р. і т.д.

Було побудовано три варіанти можливих моделей тренду:

1)     модель лінійного тренду

A(t) = 412686,9 + 155467,1* t

2)     модель логарифмічного тренду

A(t) = a0+a1*ln(t)

A(t) = 434221,1 + 492933,6 * ln (t)

3)     модель параболічного тренду

A(t) = a0 + a1*t+ a2*t^2

A(t) = 271259,3 + 249752,1*t - -11785,6*t^2.

На рис. 2 зображено варіанти прогнозування обсягу активів страхової компанії „ЛЕММА” на 2009 р. за трьома різними варіантами прогнозу.

Рисунок 2 – Реальні та прогнозні значення величини активів СК „ЛЕММА”

 

У табл. 1 приведено розрахунки прогнозних значень активів СК „ЛЕММА” на 2009 р.

Таблиця 1 – Прогнозні значення активів СК „ЛЕММА” на 2009 р. (тис.грн.)

Рік

Прогн. за нелін.

трендом (1 варіант), тис. грн.

Прогн. за лін. трендом,

тис. грн.

Прогн. за нелін.

трендом (2 варіант),

 тис. грн.

2009

1517307

1811890

1564392

 

 

Результати прогнозування за цією моделлю будуть використані при розрахунках можливих значень фактичних запасів платоспроможності страхової компанії на 2009 р. За допомогою розрахованих прогнозних значень величини активів та зобовязань можна оцінити значення фактичних запасів платоспроможності страхової компанії за різними сценаріями.

Таким чином, можна зробити висновок, що сценарні методи прогнозування дозволяють краще вивчити розвиток подій у майбутньому та удосконалити процес прийняття рішень.

Література:

1.     Закон України "Про страхування" від 4 жовтня  2001 р. № 2745-ІІІ

2.     Барановський О. І. Страховий ринок в Україні: стан, проблеми, перспективи (аналітична доповідь Центру Разумкова)// Національна безпека і оборона. – 2008. № 6

3.     Залетов О., Бордюк Т. Показники діяльності страхових компаній за 2007 рік. // Страхова справа. – 2008. № 1. – с. 2-29.

4.     http://uainsur.com – Ліга страхових організацій України

5.      http://dfp.gov.ua/- Державна з регулювання ринків фінансових послуг України

6.     http://www. smida.gov.ua