Старший викладач Ткаченко І.В., студентка Петренко І.В.

Кременчуцький державний політехнічний університет

імені Михайла Остроградського, Україна

 

 

ШЛЯХИ РОЗВИТКУ ПОДАТКОВОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ

 

 Фінансова система, і зокрема, податкова суттєво впливають на формування і зростання валового внутрішнього продукту і національного доходу, на їх розподіл і споживання, а відтак і на розвиток окремих підприємств і галузей народного господарства, на становище і рівень життя широких верств населення.

 Податкова система повинна будуватися з урахуванням багатьох чинників, які тією чи іншою мірою можуть впливати на результати її функціонування. Всі нюанси створення податкової системи і розробки податкової політики детально підбирались і поетапно встановлювались в систему оподаткування країни для подальшого її розвитку. Відтак сьогочасні зміни до податкових законів покликані створити в Україні сприятливий режим оподаткування коштів, які накопичуються у системі добровільного недержавного пенсійного забезпечення, що здійснюється недержавними пенсійними фондами, страховими організаціями та банками відповідно до законодавства України.

         Водночас навіть після внесення змін деякі питання залишилися неврегульованими або породили нові колізії законодавства.

 Сьогодні існують податкові закони, які достатньо добре спроектовані. Але, по-перше, ці закони важкі в розумінні. По-друге, існує практика видання податкових роз’яснень замість доопрацювання законів. І тому, як бачимо – накопилася маса протиріч, визиваючи непотрібну напругу між податківцями і платниками податків та приводячи до того , що в одному випадку суди вирішують суперечку на користь однієї сторони, а в другому – на користь іншої. Існують так звані "дірки", які дозволяють одним обминати закон, а іншим – ні, таким чином, з'являються нерівні умови для ведення бізнесу.

На сьогодні, податкова система України працює недостатньо ефективно, і основною причиною цьому є недосконала нормативно-правова законодавча база. І саме за рахунок цього держава отримує не повністю значні кошти до бюджетів всіх рівнів та з позабюджетних фондів. Вирішити хоча б частину існуючих проблем можна у разі прийняття Податкового кодексу. Це, дасть змогу впорядкувати законодавчу базу та полегшити роботу податкової служби. Зниження ставок оподаткування по деяким податкам (ПДВ, податок на прибуток підприємств) дасть змогу легалізувати діяльність підприємств та реально показувати свої прибутки, сплачуючи усі необхідні податки у повному обсязі, а також збільшити надходження коштів до бюджету, що необхідно для подальшого розвитку економіки країни. Цим проектом передбачено 12 видів місцевих податків та зборів замість 14 існуючих, половина з яких буде вводитися за бажанням місцевої влади. Загальна кількість податків зменшиться із 42 до 35.

Також Податковий кодекс передбачає введення електронних реєстрів, щоб перейти на автоматичний режим відшкодування, що дасть змогу не перевіряти кожне підприємство, якому необхідно відшкодувати ПДВ.

Необхідно зазначити, що остання редакція Податкового кодексу пройшла експертизу в ряді громадянських структур, що представляють інтереси малого бізнесу. Європейська бізнес-асоціація спочатку критикувала документ, але потім вони попрацювали з українськими спеціалістами, і також дали позитивну оцінку.

Варто створити нейтральну, стабільну і постійну податкову систему, із широкою базою оподаткування, що буде сприяти стабільному економічному зростанню і розвитку економічної та інвестиційної діяльності як внутрішньої, так і зовнішньої. Податкова реформа повинна спрямовуватися на створення привабливої та стабільної у довгостроковій перспективі податкової системи. Крім того, органи влади перед тим, як почнуть знижувати податкові ставки, повинні вживати заходів для розширення податкової бази.

Нестабільність податкового законодавства, великі штрафні санкції, невідповідальність бухгалтерського і податкового обліку ускладнюють роботу підприємця і бухгалтера, які повинні досконально знати всі закони й підзаконні нормативні документи, уміти спів ставляти їх норми, щоб дійти до "золотої середини", оскільки у нас дуже часто різні нормативні документи з питань оподаткування по-різному тлумачать порядок застосування пільг, строки сплати податків.

Д. Михайленко – керівник податкової практики юридичної фірми "Трайдент", віце-президент Асоціації податкових консультантів – висловлює свою думку стосовно однієї з проблем в сучасній податковій політиці: "Процес закриття одних законодавчих "шпаринок" і виникнення нових – перманентний, а причина усьому навіть не ПДФО, а 25% податку на прибуток плюс 20% ПДВ. Коли наша влада нарешті наважиться зменшити ці ставки, повірте, зникне й мотивація шукати прогалини у законодавстві".

Таким чином, можна констатувати, що реформування податкової політики в Україні треба спрямувати на створення конкурентоспроможного податкового режиму, який забезпечить збереження власного капіталу в межах держави, активізацію використання вільних коштів юридичних і фізичних осіб, а також взаємовигідні умови для залучення іноземного капіталу.