Педагогічні науки/сучасні методи викладання

 

Косар В.Б.

Львівський інститут банківської справи

Використання Інтернету на заняттях англійської мови

 

Розвиток сучасних технологій ставить нам певні вимоги, без врахування яких, рух вперед стає неможливим в жодних сферах життя в тому числі і світі. З іншого боку мережа Інтернет надає необмежені можливості викладачам іноземної мови для отримання будь-якої інформації. Це може зробити заняття цікавішим, а момент підготовки до заняття швидким і ефективним. Враховуючи зазначене, актуальність обраної теми пов’язана, перш за все, із зростаючими вимогами до рівня оволодіння англійською мовою та міжкультурною комунікацією учнями сучасної загальноосвітньої школи на середньому етапі навчання та підвищенною зацікавленністю до пошуку ефективних засобів навчання англійської мови та міжкультурної комунікації у ВУЗі. Тому новизна нашої роботе полягає у поглибленному вивченні саме ролі краєзнавчого матеріалу як мотиваційного засобу у навчанні англійської мови. Аналіз педагогічних досліджень і публікацій дозволяє стверджувати, що підґрунтям у розробці педагогічних технологій слід вважати багатий досвід, накопичений вищою школою у питаннях організації й оптимізації навчання, який відобразили у своїх роботах видатні вчені: С.І. Архангельський, Ю.К. Бабанський, В.П. Беспалько, С.У. Гончаренко, Р.С. Гуревич, В.І. Євдокімов, І.Я. Лернер, А.С. Нісімчук, О.С. Падалка, О.М. Пєхота, І.Ф. Прокопенко, С.О. Сисоєва, М.М. Скаткін, Н.Ф. Тализіна, С.Т. Шацький, О.Т. Шпак та інші. Педагогічні і теоретичні аспекти використання інформаційних технологій у навчальному процесі досліджені у працях Б.Б. Бесєдіна, Ю.В. Горошка, М.І. Жалдака, Ю.О. Жука, В.І. Загвязінського, Ю.І. Машбиця, В.М. Монахова, Н.В. Морзе, А.В. Пенькова, Є.С. Полат, С.А. Ракова, Ю.С. Рамського та інших.

Мета статті: розглянути особливості використання нових інформаційних технологій у навчанні майбутніх учителів іноземній мові. Для підвищення якості підготовки майбутніх фахівців у вищих навчальних закладах освіти використовують різні педагогічні технології. Їх розробка і застосування спрямовані на вибір та обґрунтування способів і прийомів навчання, форм контролю знань і умінь, на підготовку дидактичних і технічних засобів навчання, на вибір методів мотивації і активізації пізнавальної діяльності, на планування навчального процесу, тощо. На початку 90-х років з’явився термін "нові інформаційні технології навчання" (НІТН). В.М. Монахов дає йому таке тлумачення: "Під новими інформаційними технологіями навчання ми будемо розуміти систему сучасних інформаційних методів і засобів цілеспрямованого створення, збирання, зберігання, опрацювання, подання та використання даних і знань у навчанні та систему наукових знань про її функціонування, що спрямована на вдосконалення навчального процесу з найменшими затратами". Зазначимо, що у використанні даного підходу у вивченні англійської мови відбувається «зрощення» занять англійської мови та інформатики. Вибираючи ту чи іншу тему потрібно брати до уваги наступні аспекти:

-  визначення навчальних цілей (тобто, що ми досягнемо, працюючи над даною темою);

-  аналіз умов в конкретній групі.

Аналізуючи умови в конкретній групі необхідно брати до уваги наступне:

1)               наскільки добре студенти володіють іноземною мовою;

2)               яким досвідом і знаннями володіють студенти;

3)               яку додаткову інформацію необхідно надати студентам для кращої роботи;

4)               які види діяльності найкращі для досягнення поставлених цілей, це також стосується самостійної роботи.

Взагалі використання Інтернету у великій мірі розширило б спектр явних комунікаційних ситуацій, підвищило б мотивацію студентів, дозволило б застосовувати отримані знання, сформовані навички. Поєднання завдань для здійснення поширення різних вмінь та навичок є найбільш вдалою формою роботи із таким джерелом інформації. Однак, роботу безпосередньо з Інтернет ресурсом (монітором компютера) слід чергувати із завданнями, які можна виконувати без допомоги техніки, щоб не втомлювати очі.

Інтернет з усіма своїми можливостями і ресурсами – засіб реалізації багатьох цілей і завдань. Наведемо декілька прикладів завдань, які ми можемо виконати із допомогою Інтернету:

● самостійний пошук інформації, тих хто навчається для створення певного проекту, презентації;

● поглиблення самостійного вивчення основної чи другої іноземної мови;

● самостійна підготовка до здачі екзамену екстерном;

● формування і розвиток вмінь і навичок читання, безпосереднього використовуючи матеріали різного ступеня важкості;

● формування і розвиток навичок аудіювання на основі аутентичних звукових текстів мережі Інтернет;

● вдосконалення умінь монологічного і діалогічного висловлювань на основі представлених викладачем чи студентом матеріалів із мережі Інтернет;

● вдосконалення навичок письма, самостійно відповідаючи на електронні листи;

● поповнення лексичного запасу, активного чи пасивного, лексикою сучасної іноземної мови.

На даний момент існує величезна кількість сайтів для викладачів іноземних мов. На таких сайтах можна знайти  плани уроків викладачів іноземних мов, газетні статті різні тематичні тексти, вправи, граматичні пояснення, аудіо книги. Наведемо приклади кількох сайтів:

-        Викладачі діляться заняттями різної тематики:

http://www.onestopenglish.com/lessonshare/;

-        Університети Великої Британії (можливість співпраці з іншими викладачами):

http://www.hero.ac.uk/universities_and_colleges/index.cfm/:

-        Віртуальний Лондон:

http://www.a-london-guide.co.uk/;

-        Аудіо книги:

http://www.readerschair.com/audiobooks/download.htm;

Для тих, хто вивчає іноземні мові існує велика кількість сайтів. Багато сайтів присвячено “on-line”, існують тести на міжнародні сертифікати. Відповідаючи на такі тести, можливе пояснення пояснення правильної відповіді у випадку помилки.

Приклади сайтів:

-        first Certificate in English – FCE http://www.cambridge-elf.org/exam/general/bg_fce.htm:

-        practice tests for The EFL Exams: http://www.english-online.org.uk/fce/fcehome.htm:

-        free download practice IELTS test.

Інтернет – чудовий спосіб для отримання інформації про останні події у світі. Таким чином, з допомогою Інтернет можна аудиторію зробити агентством новин, а своїх студентів – першокласних репортерів. Практично всі відомі у світі газети мають свої сторінки в Інтернеті, тому можна запропонувати студентам відвідати сторінку MEDIA LINKS http://www.mediainfoconie,edia, яка пропонує велику кількість адрес різноманітних видань.

BBC World Service надає можливість не тільки прочитати, але і прослухати новини на багатьох мовах, крім того можна навіть вибрати потрібний рівень володіння англійською мовою і прослухати новини в режимі LEARNING ENGLISH. Можна запропонувати студентам роботу в маленьких групах дослідити статті, які охоплюють всі сфери життя. Перевага такої роботі полягає в тому, що в роботу залучено всю групу: сильні студенти можуть досліджувати важчі статті, тоді як слабші студенти можуть проаналізувати погодні умови чи будь-що із сфери культури. Крім роботи над навиками читання і розмови, можна поповнювати свій словниковий запас. Для цього можна запропонувати студентам скласти власні словники, опираючись на прочитану інформацію.

Висновки та перспективи. Потенційні переваги інформаційних технологій очевидні: можливість будувати модульні, легко адаптовані до потреб конкретного користувача програми навчання, незалежні від місця та часу навчання, можливість швидкого оновлення курсів. Використання інформаційних технологій дозволяє зробити навчання більш ефективним та індивідуалізованим.

Сприйняття матеріалу при використанні комп’ютера поліпшується за рахунок різних дидактичних можливостей комп’ютера, як наочність, підкреслювання, динаміка кольорового зображення. Особливість процесу навчання за допомогою комп’ютера викликає інтерес до навчання і сприяє активізації та зосередженню уваги студентів на предметі. Технології навчання, що орієнтовані на застосування засобів інформаційних технологій, можуть значно полегшити і якісно поліпшити роботу викладача, підняти рівень знань та умінь студентів. Через економічну кризу далеко не всі ВНЗ можуть в повній мірі використати ці можливості. Проте інформаційні технології настільки стрімко розвиваються і так глибоко проникають у всі сфери діяльності людини, що однаково доведеться глянути по-новому на процес навчання та виховання.

 

Література:

1. Монахов В.М. Проектирование и внедрение новых информационных технологий обучения // Советская педагогика. –1990. – № 7. С. 17-22.

2. Машбиць Ю. Нові інформаційні технології навчання // Педагогічна газета. – 2004. – листопад (№ 11). – С. 3.