Экономические науки/ 10. Экономика предприятия.

 

Бобирєв Д.Б.

 

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля

Роль інновацій у забезпеченні конкурентоспроможності підприємства

 

Основними конкурентними перевагами вітчизняної промисловості є відносно високий рівень освіти, розвинена мережа університетів, науково-технічні заділи у ряді галузей, наявність значних запасів природних ресурсів. Проте загальний рівень інноваційної активності вітчизняних підприємств залишається невисоким. Поліпшення підприємницької і інвестиційної привабливості промисловості необхідне для забезпечення бажаних темпів зростання і диверсифікації напрямів розвитку вітчизняної економіки. При цьому потрібна свідома концентрація ресурсів на напрямах, реалізація яких веде до отримання конкурентних переваг.

Конкурентоспроможність підприємства це основна характеристика діяльності підприємства на ринку. Сьогодні в основі конкурентоспроможності підприємства лежить його здатність до сприйнятливості різного роду нововведень, заснованих на нових знаннях, що обумовлене наявністю відповідних стимулів і механізмів самовдосконалення технологій і продукції. Аналіз проблем підвищення конкурентоспроможності підприємств показує, що саме активізація інноваційної діяльності підприємства є запорукою отримання ним конкурентним переваг.

Під активізацією інноваційної діяльності розуміють спонукання та заохочення працівників до діяльності, пов'язаної зі створенням і впровадженням нововведень, використанням інновацій шляхом застосування певної системи принципів, методів і стимулів, підвищення кількості впроваджуваних інновацій на підприємстві, збільшення обсягу випуску інноваційної продукції.

Деякі підприємства сьогодні вже усвідомлюють необхідність постійного пошуку, розробки нових продуктів і технологій, а також активізації інноваційної діяльності. Це обумовлене, багатьма факторами, насамперед, загостренням конкуренції вітчизняних та зарубіжних виробників, розвитком і диверсифікованістю нових технологій, намаганням України перейти на інноваційний шлях розвитку. Крім того, підвищення вимог до продукції на ринку та зміни переваг покупців вимагають від підприємств вчасного реагування для виробництва та продажу на ринку продуктів, що відповідають всім вимогам споживачів. У той же час суттєвий кадровий заділ країни, що може послужити основою для побудови економіки, заснованої на знаннях, швидко старіє, а результативність дослідників, що залишаються, поступово знижується. Ця тенденція може привести до негативних наслідків, як для самої науки, так й у питаннях підготовки кваліфікованих фахівців, здатних створювати та впроваджувати нововведення.

Інновації можуть являти собою новий дизайн продукту, нову технологію, новий метод керування, новий підхід до маркетингу. Часто інноваціями стають ідеї, які не застосовувалися цілеспрямовано. При цьому, завжди відбувається вкладення капіталу в підвищення кваліфікації й одержання знань, у фізичні активи й підвищення репутації торговельної марки. Взаємозв'язок інновацій і рівня конкурентоспроможності підприємства полягає в тому, що рівень розвитку інноваційного потенціалу підприємства впливає на його інноваційні можливості, створення і використання передових підходів до виробництва продукції, підвищення "інноваційності" продукції, прогресивності технології та рівня конкурентних переваг. А реалізація конкурентних можливостей підвищує загальний рівень конкурентоспроможності підприємства.

Світова практика свідчить, що розробка й впровадження інновацій – це не лише шлях до підвищення конкурентоздатності підприємства, але й серйозний стимул економічного розвитку країни. Інноваційні процеси багато в чому визначають напрямки й тенденції майбутнього розвитку. У конкурентній боротьбі зберігають і розширюють свої позиції лише ті країни, які більш широко застосовують нововведення й розвивають інноваційну сферу.

Сучасні тенденції розвитку суспільного виробництва свідчать про те, що практично всі технічні, організаційні, управлінські та інші зміни відбуваються сьогодні помітно швидше, ніж раніше. У результаті загострюється конкурентна боротьба, у якій більше успішними виявляються підприємства, що спрямовують значні сили на створення різноманітних нововведень. Масштабність цих нововведень постійно наростає, що приведе до виникнення й розширення ринку конкуруючих нововведень, кращі положення на якому займатимуть підприємства, що здійснюють активну інноваційну діяльність. Така діяльність, охоплюючи всі сторони функціонування підприємства, стає одним із ключових джерел підвищення його конкурентоспроможності. Тому впровадження інновацій промисловими підприємствами усе більше розглядається сьогодні як єдиний спосіб підвищення конкурентоспроможності вироблених товарів, підтримки високих темпів розвитку й рівня прибутковості.

Таким чином, забезпечення конкурентоспроможності підприємства в сучасних умовах може бути досягнуте лише на основі відповідним чином організованого процесу активізації інноваційної діяльності. Розробка і впровадження інновацій є основою підвищення конкурентоспроможності підприємства та стимулом економічного розвитку країни в цілому.