Супрунова А.О.

к.е.н., професор Саркісян Л.Г.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Україна

Ефективна логістика та її роль у розвитку транспортної галузі України

Сьогодні актуальними для транспортної галузі України є завдання збільшення обсягів перевезень, підвищення економічної ефективності діяльності численних вітчизняних вантажних і пасажирських перевізників і експедиторів. Але якісних змін в транспортній сфері можна досягти лише за рахунок використання нових технологій забезпечення процесів перевезень, що відповідають сучасним вимогам і високим міжнародним стандартам, зокрема, за рахунок розширення освоєння ефективного логістичного мислення і принципів ефективної логістики.

У перспективі саме логістика дасть можливість багатьом вітчизняним транспортним підприємствам значно покращити свої фінансові показники, підвищити рейтинг, обсяги перевезень і припинити бути другорядною ланкою у у системі, де провідну роль займають іноземні фірми.

Логістика в транспортній галузі має суттєвий вплив на економічний розвиток країни в цілому. Недооцінка значення транспортної системи взагалі та транспортної логістики, зокрема, неминуче призводить до зменшення фінансових результатів діяльності транспортних підприємств  і  внаслідок  цього - до уповільнення розвитку держави в цілому. Хронічне відставання логістики в чималій мірі відбувається через нерозуміння державного значення транспортної галузі як особливої галузі народного господарства.

На сьогодні здійсненню ефективної логістики в Україні заважає низка проблем, основними з яких є такі:

1.        Транспортні мережі по території нашої країни розміщені досить рівномірно, але ефективному здійсненню логістичної діяльності заважає низька якість вітчизняних доріг, багато з яких не пристосовані для здійснення вантажоперевезень. З огляду на це, здійснення ефективної логістичної діяльності є досить проблематичним.

2.        Відчутний негативний вплив на діяльність вітчизняних логістів має брак інформації про програмні продукти, що дозволяють автоматизувати, спростити і прискорити виконання операцій, які супроводжують процес перевезення.

3.        Через непередбачуваність української економіки та відсутність відповідних гарантій з боку держави, закріплених на законодавчому рівні, закордонні інвестори не бажають залучати свої інвестиції у розвиток транспортної галузі України.

З огляду на це, наша держава повинна вживати дієві заходи для розвитку транспорту та транспортної логістики. Перш за все, необхідно зменшити податкове навантаження на українських перевізників, для чого внести відповідні зміни в Податковий кодекс України. Саме зменшення податків дозволить «вийти з тіні» значній частині перевізників та дасть їм можливість користуватися послугами професійних логістів, що в кінцевому рахунку підвищить дохідність таких підприємств і, як наслідок, - призведе до збільшення надходжень до державного бюджету.

Також держава повинна вживати реальних заходів для утримання доріг в належному стані. Для цього необхідно регулярно контролювати цільове використання коштів муніципальними дорожніми службами та забезпечити громадський контроль за їх діяльністю.

Термінальні технології та технічна база, які використовуються при обслуговуванні сучасних транспортних потоків, потребують кардинальних змін. Тобто потрібна про ідентифікацію функцій логістичних центрів всіх рівнів і вантажних терміналів.

На жаль, завданнями знов створюваних логістичних центрів, як і раніше, є збір, обробка, видача інформації про вантажопотоки, інформаційна підтримка управлінських рішень щодо оптимізації вантажопотоків, а такі важливі проблеми як формування транспортних потоків і управління ними, включаючи питання вибору транспорту, складської переробки, маркетингу не вирішуються в повній мірі.

Необхідний комплексний контроль за перевезеннями, що має бути заснований на широкому використанні сучасних електронних, комунікаційних, інформаційних технологій. Для створення безпечних і надійних транспортних потоків важливо забезпечити наявність у вітчизняних контролюючих служб повної та достовірної інформації про рух в режимі «он-лайн» та інформації про можливі зміни, події на трасі, які здатні вплинути на рух на запланованих маршрутах або призвести до зриву жорстких і напружених маршрутних графіків.

З нормативно-правової точки зору для підвищення ефективності діяльності транспортних логістів доцільним є уточнення і корегування транспортно-митних механізмів та процедур оформлення вантажів при перетині кордонів, а також механізмів забезпечення оптимальних наскрізних тарифних ставок перевезень.

Реалізація вітчизняної транспортної стратегії в сфері логістики дозволить нашій державі забезпечити більшість населених пунктів цілорічним доступом до основних наземних транспортних комунікацій; значно підвищити комфортність і якість сервісу пасажирського транспорту; досягти створення єдиної опорної транспортної мережі без розривів і «вузьких місць»; збільшити частку вітчизняних перевізників в обслуговуванні зовнішньоторговельних вантажопотоків; збільшити швидкість перевезення вантажів та питому вагу транзитних перевезень.

Література:

1.                 Крикавський Є. Логістика / Є. Крикавський. - Л.: ВД «Львівська політехніка», 2008. - 447 с.

2.                 Винников В. В. Логистика на водном транспорте / В. В. Винников, Е. Д. Быкова, С. В. Винников - О.: ВД «Феникс», 2009. - 222 с.

3.                 Сокур І.М. Транспортна логістика: навч. посібн. - К.: Центр учбової літератури, 2009. – 320 с.