Климчук К. В.

Харківський національний економічний університет, Україна

Правове регулювання місцевих бюджетів

Місцеві бюджети є однієї з найважливіших елементів бюджетної системи України в якому зосереджується значна частина державних фінансових ресурсів. Як фінансова база органів місцевого самоврядування місцеві бюджети забезпечують фінансування заходів економічного і соціального спрямування на відповідній територій.

У зв’язку з цим, дуже важливе значення має забезпечення дохідної бази місцевих бюджетів яка залежить від діючого законодавства. Тому дослідження правого регулювання місцевих бюджетів є актуальним і до цього питання зверталися такі вчені як Н. В. Воротіна, І. І. Єфремова, Г.А. Сенюк.

Правове регулювання здійснюється згідно нового Бюджетного кодексу України, який був прийнятий 8 липня 2010 року та набрав чинності з 1 січня 2011 року. Вагому роль у правовому регулюванні місцевих бюджетів має також Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Згідно ст. 5 Бюджетного кодексу бюджетна система України складається з державного бюджету та місцевих бюджетів. Місцевими бюджетами визнаються бюджет АРК, обласні, районі бюджети та бюджети місцевого самоврядування. Бюджетами місцевого самоврядування є бюджети територіальних громад сіл, селищ, міст (у тому числі районів у містах) та їх об’єднань.

У Бюджетному кодексі немає визначення термінів «місцевий бюджет» та «бюджет місцевого самоврядування», а наведено, як вже зазначалося, лише їх перелік. Щодо Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», то в ст.1 дається таке визначення – «бюджет місцевого самоврядування (місцевий бюджет) – план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення функцій та повноважень місцевого самоврядування». Таким чином, можна сказати, що в тексті закону дані поняття прирівнюють, що можна вважати помилковим. Також у цій статті окремо визначено поняття «районного бюджету» та «обласного бюджету».

Таким чином, Бюджетний кодекс України у складі місцевих бюджетів виділяє окрему групу – бюджети місцевого самоврядування, але крім бюджетів місцевого самоврядування, місцевими бюджетами є бюджети АРК, обласні та районні бюджети. Тобто законодавство чітко визначає бюджети місцевого самоврядування як складову місцевих бюджетів. І якщо бюджети місцевого самоврядування можна вважати місцевими бюджетами, як частину цілого, то інші бюджети (АРК, обласні, районні) у жодному разі не можна віднести до бюджетів місцевого самоврядування [4].

Ст. 63 Бюджетного кодексу визначена структура місцевих бюджетів: вони містять надходження і витрати на виконання повноважень органів влади які становлять єдиний баланс відповідного бюджету.

Загальні засади формування доходів та здійснення видатків місцевих бюджетів врегульовані Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Ст. 63 закону встановлює, що доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних та закріплених джерел. Склад доходів місцевих бюджетів визначається ст. 64 Бюджетного кодексу, а також щорічним законом про Державний бюджет України. Доходи місцевих бюджетів зараховуються до загального або спеціального фондів відповідно до вимог ст. 69 Бюджетного кодексу та щорічного закону про Державний бюджет України. У складі надходжень спеціального фонду виділяють надходження бюджету розвитку відповідно до ст. 71 Бюджетного кодексу.

Видатки місцевого бюджету формуються відповідно до розмежування видатків між бюджетами, визначеного ст. 88-91 Бюджетного кодексу, для виконання повноважень органів місцевого самоврядування. Видатки здійснюються із загального та спеціального фондів місцевих бюджетів. До видатків спеціального фонду відносять видатки бюджетів розвитку, кошти якого спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного розвитку відповідної території.

Місцеві бюджети повинні бути збалансованими. Повноваження на здійснення витрат місцевого бюджету мають відповідати обсягу надходжень місцевого бюджету. У разі незабезпечення покриття видатків, необхідних для здійснення органами місцевого самоврядування своїх повноважень та забезпечення населення послугами, держава забезпечує збалансування місцевих бюджетів шляхом передачі необхідних коштів у вигляді міжбюджетних трансфертів [3].

Таким чином, можна сказати, що стан правового регулювання місцевих бюджетів потребує подальшого удосконалення. Необхідним є, з одного боку, досягнення узгодженості термінології, усунення протиріч в нормативно-правових актах, з іншого – удосконалення законодавства щодо посилення власної дохідної бази місцевих бюджетів з метою забезпечення інтересів населення, в зв’язку з чим необхідно використовувати досвід розвинених країн.

 

Література:

1. Бюджетний кодекс України від 08.07.2010 р. № 2456-VI [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/

2. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (з наст. змінами) [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/

3. Воротіна Н.В. Місцеві бюджети в Україні: деякі проблеми правового регулювання в умовах реформи / Н. В. Воротіна // Часопис Київського ун-ту права. 2010. № 4. C. 117-121

4. Єфремова І.І. Місцеві бюджети та бюджети місцевого самоврядування: проблеми правового визначення / І.І. Єфремова // Форум права. – 2009. – № 1. – С. 157-161

5. Сенюк Г.А. Забезпеченість місцевих бюджетів фінансовими ресурсами в умовах нового бюджетного законодавства / Г.А. Сенюк // Актуальні проблеми державного управління,  педагогіки та психології. – 2010. – №1(2). – С. 105-111