Климчук К. В.

Харківський національний економічний університет, Україна

ОЦІНКА ФІНАНСОВОГО СТАНУ БЮДЖЕТУ РАЙОНУ

Анотація. Розглянуто необхідність оцінки фінансового стану місцевих бюджетів. Визначено основні чинники впливу на фінансовий стан місцевих бюджетів. Проведено оцінку платоспроможності бюджету району.

Аннотация. Рассмотрена необходимость оценки финансового состояния местных бюджетов. Определены основные факторы влияния на финансовое состояние местных бюджетов. Проведена оценка платежеспособности бюджета района.

Annotation. Consider the need for assessing the financial condition of local budgets. The main factors of influence on the financial position of local budgets was assessed solvency budget area.

Ключові слова: місцевий бюджет, фінансовий стан, власні доходи, платоспроможність, міжбюджетні трансферти

          Функціонування місцевого самоврядування на принципах самостійності  та фінансової незалежності є передумовою існування демократичного устрою держави. Для досягнення головної мети органів місцевого самоврядування (а саме задоволення потреб та вирішення конкретних питань на місцевому рівні) виникає необхідність забезпечення їх матеріально-фінансової бази.

         Місцеві бюджети виступають економічною основою здійснення покладених функцій органами місцевого самоврядування, тому актуальним постає питання визначення їх фінансового стану. Слід зазначити, що оцінка бюджетних можливостей місцевого самоврядування дозволить визначити їх самостійність, об’єктивно оцінити потреби у фінансовій допомозі та підвищити використання бюджетного потенціалу регіону.

          Методиці оцінки фінансового стану місцевих бюджетів присвячені роботи багатьох вітчизняних вчених-економістів, зокрема О. О. Сунцової,       О. Сукач, Т. Ю. Коритько та ін.

У системі аналізу фінансового стану регіону можна виділити коефіцієнтний підхід, спрямований на розрахунок фінансової стабільності території. Відповідно фінансова стабільність характеризує збалансованість планових доходів та необхідних витрат (фінансування бюджетних програм) та їх коливання в результаті впливу зовнішніх і внутрішніх факторів [1, с. 450].

Основним критерієм оцінки фінансового стану місцевого бюджету є визначення його платоспроможності та рівня незалежності від державного бюджету. Платоспроможність місцевого бюджету – спроможність місцевого бюджету своєчасно і в повному обсязі здійснювати платежі за всіма його зобов’язаннями [2, с. 384].

Платоспроможність бюджету залежить від співвідношення джерел фінансування, а саме часткою залучених коштів у структурі бюджету. Міжбюджетні трансферти, які зараз переважають у структурі доходів місцевих бюджетів, значною мірою впливають на їх фінансовий стан.

Для оцінки платоспроможності застосовується певний інструментарій, за який беруть фінансові коефіцієнти, які використовуються для зіставлення показників конкретного місцевого бюджету із відповідними показниками даного місцевого бюджету у різні роки. Проте самі показники не дають чіткого уявлення про стан платоспроможності місцевого бюджету, тому доцільно буде застосувати метод рейтингування. Процедура рейтингування складається з двох етапів: на першому етапі проводиться розрахунок визначених коефіцієнтів, на другому етапі – ранжування показників, причому кращому присвоюється один бал, найгіршому – три бали. Рейтинг проводиться шляхом складання балів за роками.

Також для оцінки платоспроможності бюджету використовуються абсолютні показники, такі, як сума недоїмки, показник реального дефіциту. Методика розрахунку  полягає у визначенні рейтингу платоспроможності бюджету для кожного року.

В табл. 1 наведено порядок розрахунку відносних показників оцінки платоспроможності місцевого бюджету.

Таблиця 1

Відносні показники, застосовані для оцінки платоспроможності місцевого бюджету

Показники

Формула розрахунку

Коефіцієнт самостійності

Доходи, що не враховуються при

визначенні міжбюджетних трансфертів

Загальний фонд бюджету + Трансферти

Коефіцієнт трансфертів

Сума трансфертів

Загальний фонд

Коефіцієнт бюджетної забезпеченості на 1 мешканця

Обсяг доходів бюджету

Кількість населення

Коефіцієнт надходжень у бюджет розвитку

Бюджет розвитку

Загальний фонд

Коефіцієнт міжбюджетних відносин

Дотації + Субвенції

Обсяг доходів бюджету

Коефіцієнт податкової заборгованості

Податкові надходження – Недоїмки

Сума доходів

Коефіцієнт соціальної забезпеченості

Видатки на соціальний захист

Видатки

Показник реального дефіциту

Кредиторська заборгованість – Дебіторська заборгованість

Використовуючи дану методику, проведемо рейтингову оцінку фінансового стану бюджету району, спираючись на дані звітності зведеного бюджету Новотроїцького району Херсонської області за 2009-2011 рр. (табл. 2).

Таблиця 2

Рейтингова оцінка показників бюджету району

Показники оцінки платоспроможності

2009 рік

Рейтинг

2010 рік

Рейтинг

2011 рік

Рейтинг

Коефіцієнт самостійності

0,0295

2

0,0272

3

0,0453

1

Коефіцієнт трансфертів

3,7238

2

3,8111

3

3,6601

1

Коефіцієнт бюджетної забезпеченості на 1 мешканця, тис. грн.

2,1419871

3

2,507209

2

2,70079

1

Коефіцієнт надходжень у бюджет розвитку

0,0028303

3

0,007857

2

0,103245

1

Коефіцієнт міжбюджетних відносин

0,7740

1

0,7632

2

0,7376

3

Коефіцієнт податкової заборгованості

0,207685

2

0,20709

1

0,220183

3

Коефіцієнт соціальної забезпеченості

0,2332

3

0,2572

2

0,2818

1

Реальний дефіцит, тис. грн.

1472,6

3

414

1

1471,6

2

Сума недоїмки, тис. грн

202,1

3

120,8

1

194,9

2

Загальний рейтинг

 

22

 

17

 

15

Коефіцієнт самостійності вказує на ступінь залежності дохідних джерел місцевих органів влади від їх власної діяльності і є найбільш універсальним показником рівня самостійності місцевих бюджетів. Чим вищий коефіцієнт, тим більш незалежною являється адміністративно-територіальна одиниця. Низьке значення коефіцієнта вказує на відсутність власних доходів бюджету району та значну залежність від бюджетів вищих рівнів. Збільшення значення коефіцієнта в 2011 році зумовлено розширенням переліку власних доходів в зв’язку з внесенням змін до Бюджетного кодексу України, проте їх частка залишається незначною. 

Коефіцієнт трансфертів показує питому вагу суми трансфертів у загальному фонді бюджету. Зростання значення коефіцієнта знижує відносну самостійність місцевого бюджету. Значна частка трансфертів протягом досліджуваного періоду вказує на дотаційність бюджету району.

Коефіцієнт бюджетної забезпеченості, показує скільки бюджетних коштів приходиться на 1 чоловіка на даній території. Протягом досліджуваного періоду спостерігається динаміка зростання даного показника з 2142 грн. в 2009 році до 2701 грн. в 2011 році, що є позитивною тенденцією.

Коефіцієнт надходжень в бюджет розвитку, характеризує обсяг надходжень до бюджету розвитку з цільовим направленням відносно загального фонду бюджету району. Зростання показника свідчить про збільшення спеціального фонду бюджету району. Так протягом 2008 – 2010 років спостерігається постійна тенденція збільшення, що є досить позитивним явищем, так як ресурси спрямовуються на розбудову місцевої соціальної та виробничої інфраструктури.

Коефіцієнт міжбюджетних відносин показує частку дотацій і субвенцій в загальних доходах бюджету. Збільшення їх частки, є негативним фактором, так як це вказує на відсутність власної доходної бази місцевого бюджету і значну залежність від державного.

Коефіцієнт податкової заборгованості показує як впливає податковий борг на податкові надходження бюджету. Збільшення є негативною тенденцією. В період з 2009 – 2010 рік спостерігаємо зменшення недоїмки до бюджету, що обумовлено погашенням заборгованості по фіксованому сільськогосподарському податку, проте на кінець 2011 року сума недоїмки знову зросла. Відсутність недоїмки позитивно впливає на бюджет в цілому, оскільки виконуються заплановані показники надходжень.

Коефіцієнт соціальної забезпеченості  показує частку видатків на соціальне забезпечення у загальному обсязі видатків бюджету. Збільшення його є позитивною тенденцією і говорить про соціальну орієнтованість бюджету.

Показник реального дефіциту бюджету, розраховується як різниця між кредиторською та дебіторською заборгованостями. Зменшення у 2010 році значення показника є позитивним фактором у функціонуванні району, збільшення у 2011 році пов’язане з не проведеною зареєстрованих фінансових зобов’язань органами   державної  казначейської служби.

Провівши розрахунки слід відмітити, що виходячи із загального рейтингу спостерігається поступове збільшення рівня платоспроможності бюджету Новотроїцького району. На платоспроможність впливає об’єм трансфертів, одержаних з державного бюджету, податкова заборгованість та реальний дефіцит бюджету

Проведений аналіз фінансового стану бюджету району вказує на те, що власна дохідна база є недостатньою для повного наповнення бюджету району, що зумовлює необхідність в отриманні трансфертів з бюджетів вищого рівня і зумовлює майже повну залежність від органів центральної влади та тягне за собою втрату самостійності. Значна частка трансфертів у доходах бюджету веде до зниження платоспроможності і відсутності можливості своєчасно і в повному обсязі здійснювати платежі за всіма його зобов’язаннями. В зв’язку з цим, необхідною умовою ефективного функціонування місцевих бюджетів є впровадження об’єктивної системи фінансового вирівнювання і системи трансфертів, розширити власну дохідну базу місцевих бюджетів та стимулювати органи місцевого самоврядування до нарощування доходів, що в свою чергу має стати дієвим механізмом для забезпечення автономності місцевих бюджетів

Література

1.           Коритько Т. Ю. Методи оцінки фінансової стійкості місцевих бюджетів / Т. Ю. Коритько // Економічний простір. — 2008. — № 12/1. —    С. 140–145.

2.           Практичні завдання та методичні рекомендації до їх виконання з навчальної дисципліни "Бюджетний менеджмент" для студ. спец. 8.050104 ден. форми навч. / укл. Кондусова Л. Ф.; Харківський національний економічний університет. — Х. : ХНЕУ, 2006. — 35 с.

3.           Сукач О. Методика визначення фінансової забезпеченості регіону / О. Сукач // Формування ринкової економіки в Україні. — 2009. — Вип.19. — С. 449—453.

4.           Сунцова О. О. Місцеві фінанси: Навч. посіб. / О. О. Сунцова — К.: Центр учбової літератури, 2010. — 488 с.