Економічні науки / 1. Банки і банківська система

 

Шаповалов О.Ю.

(науковий керівник – к. е. н., доц. Смоляк В. А.)

               Харківський національний економічний університет, Україна

 

Оцінка можливостей залучення підприємством кредитних ресурсів

 

Залучення позикових коштів дозволяє суттєво розширити обсяг господарської діяльності підприємства, забезпечити більш ефективне використання власного капіталу, прискорити формування цільового фінансування, однак без виваженої адекватної оцінки ефективності здійснюваних кредитних вкладень економічна сутність кредитування втрачає сенс [2].

Власне у самій суті кредиту міститься об’єктивна необхідність ефективного використання позичених коштів, оскільки вони мають бути не лише збережені позичальником, але й повернуті з приростом, який утворює частина загального приросту усієї авансованої у виробництво вартості.

В ефективному використанні кредитних вкладень зацікавлені обидві сторони кредитного процесу. Рушійним моментом існування кредитних відносин є отримання додаткового доходу кожним із суб’єктів кредитування. Тому у процесі оцінки ефективності кредитних відносин необхідним є правильне визначення результату, що отримується від їх залучення і використання [3].

Ефективністю роботи підприємства можна вважати кінцеві результати

фінансово-господарської діяльності підприємства, обчислені через показники прибутковості і оборотності капіталу у складі системи показників кредитоспроможності. Так, звичайно зазначені показники вказують на потенційні можливості підприємства ефективно використовувати усі авансовані у виробництво кошти. Проте, характеризуючи ефективність кредитних коштів у складі ресурсів підприємства, дані показники: по-перше,

не дають відповідь про ефективність кредитних вкладень зокрема, по-друге,

необхідна відповідь про той їх оптимальний обсяг, який би забезпечив належний рівень ефективності господарювання [2].

Для оптимізації політики кредитних відносин між підприємствами і комерційними банками  можна використовувати наступний методичний підхід.

Оцінка  ефективності залучення кредитних ресурсів повинна містити систему показників, які б давали можливість оцінити окупність здійснених підприємством за рахунок кредиту затрат і відтворення ресурсів [4].

Банківський кредит разом з власними й іншими фінансовими ресурсами підприємства бере участь у створенні на підприємстві продукції, а отже, доданої вартості і прибутку. Тому при визначені ефективності залучення банківських короткострокових кредитів необхідно визначити частку прибутку від реалізації продукції, яка одержана підприємством за рахунок банківського кредиту. Такий прибуток, одержаний від використання кредиту, пропонуємо розраховувати як загальний прибуток від реалізації продукції, помножений на питому вагу кредиту у сумі оборотного капіталу, і

він є тим вищим, чим вище оборотність кредитів у порівнянні з оборотністю

усіх оборотних активів [1].

Ефект використання короткострокового банківського кредиту може бути розрахований за наступною формулою:

 

Екр=Пр ×  × δ – ікр ×  × КР

 

де Екр – ефект короткострокового банківського кредиту;

     ПР – загальна сума прибутку від реалізації продукції, тис. грн.;

     КР  – величина короткострокового банківського кредиту (середньорічна заборгованість), тис. грн.

     ОК – середньорічна сума оборотного капіталу, тис. грн.;

     ікр – річна процентна ставка за кредит, у частинах одиниці;

      δ – коефіцієнт співвідношення оборотності кредитів і оборотного капіталу:

δ= ×

де γкр – коефіцієнт, який характеризує оборотність кредитів і визначається як відношення середнього залишку кредитних вкладень до обсягу погашення позичок за відповідний період;

       γок – коефіцієнт, який характеризує оборотність оборотного капіталу і визначається як відношення середнього залишку оборотних коштів до виручки від реалізації продукції;

     tм – тривалість кредиту у місяцях;

     tσ – тривалість кредиту у днях.

 

Слід відмітити, що відомі методики при розрахунку оборотності кредиту, використовують коефіцієнт 365, тобто приймається умова, що термін кредиту дорівнює одному року. В дійсності ж термін кредиту може бути як довшим, так і коротшим за рік. Ця особливість  врахована у даному алгоритмі розрахунку ефекту банківського кредиту шляхом заміни фіксованого терміну кредиту (365 днів) на незалежний змінний аргумент t . Це дозволяє враховувати вплив терміну кредитування і більш точно розраховувати ефект банківського кредиту [1].

Можливість підприємства повернути позику можна оцінити за допомогою коефіцієнта достатності періоду позики (Кдпп), який по нормативу повинен бути меншим за 1:

 

Кдпп =

 

Порівняння вартості позики з доходністю діяльності підприємства можна зробити за допомогою коефіцієнту доцільності позики (Кдп):

 

Кдп =

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Література:

1.Галіцейська Ю. Джерела формування та методи управління залученими та позиченими ресурсами банків / Ю. Галіцейська // Економiка: проблеми теорії та практики. – 2006. – № 5. – С. 27-29.

2. Філіна, Г. І. Фінансова діяльність суб`єктів господарювання [Текст] :

навчальний посібник / Г. І. Філіна. – К. : ЦУЛ, 2007. – 320 с. – ISBN 978–

966–364–428–8.

3. Чибриков, Г. Г. Финансовый капитал : изменение в структуре [Текст] / Г.

Г. Чибриков // Банковское дело. – 2007. – № 2. – С. 12–13.

4. Шевчук, Н. Капітал підприємства : формування та ефективність функціонування / Н. Шевчук // Ринок цінних паперів України. – 2004. –

№ 5-6. – С. 39–41.