Кузенко Т.Б., Руденко О.В.

 

Харківський національний економічний університет

 

Оцінка фінансової стійкості банку за допомогою інтегрального показника

 

Необхідність оцінки фінансової стійкості банку обумовлена багатьма чинниками. По – перше, в період фінансової кризи фінансова стійкість є однією з головних умов забезпечення ефективного та надійного функціонування банку в період нестабільності економіки. Другим фактором, який відіграє важливу роль, є здатність банку виконувати взяті на себе обов’язки перед своїми партнерами або клієнтами, що відображає, перш за все, зацікавленість партнерів банку в його фінансовій стійкості, а також має важливе значення для його власників, так як дана категорія забезпечує прибуток на вкладений ними капітал, тому проблема забезпечення фінансової стійкості банку є актуальною в сучасних умовах.

Існує велика кількість показників, якими можна охарактеризувати фінансову стійкість ПАТ «Перший український міжнародний банк», але внаслідок їх багатоманітності виникає необхідність пошуку єдиного узагальнюючого інтегрального показника, що дозволило б простежити динаміку фінансової стійкості ПАТ «Перший український міжнародний банк» за певний період та на основі отриманих результатів стверджувати про фінансовий стан банку та фактори, які вплинули на зміну рівня фінансової стійкості.

Для вирішення даної проблеми було використано метод таксономічного аналізу, який запропонований В. Плюта, що дозволило упорядкувати багатомірність такої категорії, як «фінансова стійкість банку», відносно нормативного вектору-еталону.

Таксономічний аналіз фінансової стійкості ПАТ «Перший український міжнародний банк» за період 2009-2011 рр. проведено, використовуючи показники наведені в табл. 1.

Таблиця 1

Показники фінансової стійкості ПАТ «Перший український міжнародний банк» за 2009-2011 рр.

                                                                                                                      

Показник

 

 

 

Період

Регулятивний капітал,

тис. грн.

Мультиплікатор капіталу

Коефіцієнт дохідних активів

Рентабельність власного капіталу,

%

Рентабельність активів,

 %

2009

2938213

6,62

0,88

-27,4

-4,4

2010

3016054

6,35

0,93

8,6

1,3

2011

4461640

8,65

0,91

7,1

0,9

 

Як відомо, значенняі коефіцієнтаі таксономіїі можеі коливатися у межах [0;1] та інтерпретуватисяі наступним чином: стані окремогоі процесу або явищаі тимі більшеі розвинутий, чим ближчимі є значення коефіцієнту таксономії до 1.

Використовуючи значення даних показників сформовано матрицю спостережень (Х).

 

 

Згідно методики В. Плюта, для подальших розрахунків необхідно побудувати матрицю стандартизованих значень (Z).

 

 

Після того як сформовано матрицю стандартизованих значень, дані ознаки було розподілено на стимулятори та дестимулятори для того, щоб виявити як окремий показник впливає на поведінку коефіцієнта таксономії (табл. 2).

 

 

Таблиця 2

Розподіл ознак оцінки фінансової стійкості ПАТ «Перший український міжнародний банк» на стимулятори та де стимулятори

 

Ознака

Наслідки збільшення значення ознаки

Стимулятор/

дестимулятор

Регулятивний капітал, тис. грн.

Свідчить про зміцнення захисної функції капіталу та капітальної стійкості

Стимулятор

Мультиплікатор капіталу

Свідчить про розширення діяльності банку на фінансовому ринку

Стимулятор

Коефіцієнт дохідних активів

Свідчить про покращення ефективності використання ресурсів та якості активів банку

Стимулятор

Рентабельність власного капіталу, %

Свідчить про покращення ефективності використання власного капіталу банку

Стимулятор / дестимулятор

Рентабельність активів банку, %

Свідчить про покращення ефективності використання активів банку

Стимулятор / дестимулятор

 

Після розподілу ознак на стимулятор та дестимулятори побудовано вектор-еталон. Еталоном обирається точка Р0 (x01,…,xon). При побудові даного вектора враховувалось те, що якщо ознака є стимулятором, то з матриці стандартизованих значень обирається найбільша величина, тобто x0j= max(xij) (де xij – значення показника фінансової стійкості), яка відповідає даній ознаці, а якщо дестимулятор, то навпаки x0j= min(xij). Так, рентабельність власного капіталу та активів є дестимулятором, тому з матриці стандартизованих значень обирається їх найменша величина. Отже, вектор – еталон має наступний вигляд:

 

Ро = (1,2850; 1,2003; -2,2051; -1,7727; 1,0257)

 

За допомогою вектора-еталона було визначено відстані між фактичними показниками, що характеризують фінансову стійкість ПАТ «Перший український міжнародний банк» та вектором – еталоном у певному періоді (Сіо), а також середнє значення величин відстані Сі,ср = 4,4237, середнє квадратичне відхилення відстані S0 = 5,4133 та допоміжну величину С0=15,2503. Розрахункові коефіцієнти для визначення рівня фінансової стійкості ПАТ «Перший український міжнародний банк» наведені в табл. 3.

Таблиця 3

Розрахункові коефіцієнти для визначення рівня фінансової стійкості банку

 

Показник

2009 рік

2010 рік

2011 рік

Сі0

12,0788

0,5246

0,6677

d

0,7920

0,0344

0,0438

k

0,2080

0,9656

0,9562

 

Відповідно до отриманих значень коефіцієнта таксономії побудовано графік його динаміки за 2009-2011 рр. Даний графік представлено на рис. 1.

 

 

 

Рис. 1  Динаміка зміни коефіцієнта таксономії за період 2009-2011 рр.

 

Згідно з графіком динаміки коефіцієнта таксономії, найбільший розвиток фінансової стійкості ПАТ «Перший український міжнародний банк» відмічено у 2010 році, де його значення складає 0,9656. Найменше значення розвитку фінансової стійкості спостерігається у 2009 році та складає на той період 0,2080. При чому показник таксономії зростав протягом 2009-2010 рр., а у 2011 р. спостерігалася тенденція до зменшення.

Головними факторами, які вплинули на поведінку коефіцієнта таксономії є рентабельність активів та рентабельність власного капіталу. Низьке значення коефіцієнта розвитку у 2009 році обумовлене від’ємною рентабельністю капіталу -27,4 % та рентабельністю активів -4,4 %. Це свідчить про низьку ефективність роботи банку, що в свою чергу пов’язано з фінансовою кризою, яка спостерігалася в даному періоді, в результаті чого банк у 2009 році не отримав прибутку. Вже у 2010 році відбувається стрімкий ріст коефіцієнта таксономії, що чітко відображено на графіку, його значення збільшилось від 0,2080 до 0,9656, що свідчить про покращення діяльності банку. Спостерігаючи за динамікою показників фінансової стійкості слід відмітити, що на ріст коефіцієнта розвитку вплинув ріст усіх показників, які використовувалися для його розрахунку, особливо показники рентабельності. У 2011 році відмічено невеликий спад коефіцієнта таксономії, на який вплинули показник дохідних активів та рентабельності, значення яких у даному році скоротились у порівнянні з попереднім роком. Але слід зазначити, що незважаючи на невеликий спад коефіцієнта розвитку, банк продовжує ефективно здійснювати свою діяльність.

Таким чином, отримані результати дозволили визначити рівень розвитку фінансової стійкості ПАТ «Перший український міжнародний банк» за період 2009-2011 рр. в цілому. Також виявлено, які фактори вплинули на його значення, а саме чистий прибуток, відносне значення якого відображено в показниках рентабельності та структура активів та капітал банку.

Література:

1. Плюта В. Сравнительный анализ в экономических исследованиях: Методы таксономии и факторного анализа / В. Плюта; пер. с научной редакции В. М. Жуковой. – М. : Статистика, 1980. – 151 с.

2. Офіційний сайт ПАТ «Перший український міжнародний банк» [Електронний ресурс]. — Режим доступу: www.pumb.ua

3. Фінансова звітність та аудиторський звіт ПАТ «ПУМБ» за 2009-2011 рр. [Електронний ресурс]. — Режим доступу: www.pumb.ua

4.