АНАЛІЗ ПІДХОДІВ ДО ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ ІНАНСОВА БЕЗПЕКА ПІДПРИЄМСТВА"

 

Катерина Віталіївна Орєхова,

доцент кафедри фінансів

Харківського інституту банківської справи

Університету банківської справи Національного банку України (м. Київ),

кандидат економічних наук

 

Катерина Романівна Целуйко

Студентка V курсу

Харківського інституту банківської справи

Університету банківської справи Національного банку України (м. Київ)

 

Анотація. У статті розглянуто та проаналізовано основні підходи до тлумачення поняття фінансової безпеки підприємства. Запропоновано визначення поняття фінансової безпеки підприємства.

Ключові слова: фінансова безпека, підприємство, аналіз, зовнішні загрози, внутрішні загрози.

Вступ. В умовах ринкової економіки підприємства функціонують у складному, динамічному, нестабільному та малопрогнозованому зовнішньому середовищі. Перед ними стоїть питання створення умов для безпечного розвитку, спираючись переважно на власні сили. Розвиток сучасних підприємств залежить від швидкості реагування на загрози, що походять із зовнішнього та внутрішнього середовища підприємства. Це зумовлює актуальність забезпечення фінансової безпеки підприємства, що є однією з найважливіших проблем, які стоять перед вітчизняними підприємствами. Проте наразі не існує єдиного підходу до визначення поняття економічної безпеки, а, отже, не існує його однозначного визначення. Існує декілька напрямів визначення економічної безпеки підприємства: силовий, стратегічний, ресурсно-функціональний, гармонізаційний, ринковий, кримінальний. Однак жоден з цих напрямів не охоплює усю повноту цього поняття і, отже, не забезпечує його розкриття повною мірою.

Аналіз останніх досліджень. Деякі аспекти фінансової безпеки були розглянуті в працях таких вчених, як В. Ярочкін , А. Шаваєв, В. Гусев, В. Демін, Б. Кузін , Ф. Євдокимов, Д. Ковальов, Т. Сухорукова, М. Бєндіков, В. Шликов, Олейніков, В. Мунтіян, Г. Козаченко, В. Пономарьов, О. Ляшенко, Є. Раздіна,

В. Бєлокуров, Н. Капустін. На жаль, серед відомих нам робіт лише незначна кількість тих, що забезпечують процес забезпечення фінансової безпеки підприємства комплексно. Беззаперечною перешкодою на шляху комплексного забезпечення високого рівня фінансової безпеки будь-якого підприємства є відсутність єдиного, наукового обґрунтованого та офіційно затвердженого підходу до визначення самого поняття "фінансова безпека".

Метою статті є аналіз існуючих підходів до тлумачення поняття "фінансова безпека підприємства", визначення їхніх сильних та слабких сторін, а також уточнення змісту поняття "фінансова безпека підприємства".

Для досягнення мети було поставлено такі завдання:

-           удосконалити обґрунтовано адаптоване до сучасних умов розвитку комплексне визначення фінансової безпеки підприємства;

-           обґрунтувати місце фінансової безпеки в забезпеченні ефективного функціонування суб’єктів господарювання.

Результати. Проблемам економічної безпеки присвячено значну кількість наукових праць починаючи від античної філософії до сучасних наукових розробок. В науковій літературі накопичений значний матеріал, сформовані певні теорії й концепції фінансової безпеки, оформлені різноманітні підходи до визначення її суті, формування системи забезпечення фінансової безпеки та її функціонування. Розмаїття змістовно-понятійних трактувань поняття "фінансова безпека" свідчить, з одного боку, про важливість та складність проблеми, а з іншого, про незавершеність методологічного й теоретико-прикладного опрацювання, а, отже, про необхідність подальших досліджень, спрямованих на розв’язання проблеми забезпечення фінансової безпеки як окремих суб’єктів підприємництва, так і ключових сегментів економіки.

Доцільно розглянути існуючі підходи до визначення поняття фінансової безпеки підприємства. Існує багато поглядів на тлумачення поняття "фінансова безпека підприємства", ці визначення значно відрізняються за змістом та різноманітністю підходів. Систематизація отриманих результатів дослідження окресленого питання дозволила виділити та узагальнити низку основних підходів до трактування фінансової безпеки підприємства. Результати такого узагальнення подано в табл. 1.

Таблиця 1

Підходи до визначення поняття "фінансова безпека підприємства" (ФБП)

Підхід

Основний чинник формування

 

Зміст поняття

Автор

Системний

Захист комерційної таємниці

Проблему ФБП пропонувалося вирішувати виходячи з передумови, що ступінь надійності всієї системи збереження інформації визначається рівнем безпеки найслабкішої ланки, якою вважається персонал організації [10, 11]

В. Ярочкін,

А. Шаваєв

Стратегічний

Стан захищеності від внутрішніх, зовнішніх загроз

1. ФБП визначається як стан ефективного використання ресурсів та існуючих ринкових можливостей підприємства, що дає змогу запобігати внутрішнім і зовнішнім загрозам, забезпечувати тривале виживання та стійкий розвиток на ринку відповідно до обраної ним місії [12].

2. Забезпечення ЕБП можна розглядати як процесс попередження різноманітних збитків, що можуть виникнути під дією несприятливих факторів на всіх напрямах виробничо-фінансової діяльності підприємства. Негативні впливи можуть здійснювати як внутрішні, так і зовнішні фактори: суб’єктивні та об’єктивні [9].

3. ФБП – це захищеність його діяльності від негативного впливу зовнішнього оточення, а також здатність своєчасно усунути різноманітні загрози або пристосуватися до існуючих умов, які не відбиваються негативно на його діяльності [3].

4. ФБП –захищеність його науково-технічного, технологічного, виробничого та кадрового потенціалу від прямих (активних) або непрямих (пасивних) загроз [13].

5. ФБП – це стан захищеності життєво важливих інтересів підприємства від реальних та потенційних джерел небезпеки або економічних загроз [8]

В. Гусев,

В. Демін,

Б. Кузін.

 

 

 

 

 

Ф. Євдокимов

 

 

 

 

 

 

 

 

Д. Ковальов,

Т. Сухорукова.

 

 

 

 

 

 

М. Бєндіков

 

 

 

 

В. Шликов

Гармонізаційний

Гармонізація економічних інтересів

суб’єктів

1. ФБП розглядається як міра гармонізації в часі іпросторі економічних інтересів підприємства з інтересами пов’язаних з ним суб’єктів зовнішнього середовища, що діють поза його межами [2]

Г. Козаченко,

В. Пономарьов,

О. Ляшенко

Ресурсно-функціональний

Ефективне використання ресурсів або потенціалу

та виділення функціональних

складових

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. ФБП – це стан найбільш ефективного використання корпоративних ресурсів для запобігання загрозам і для забезпечення стабільного функціонування підприємства в даний час і в майбутньому [4].

2. Під ФБП розуміють такий стан юридичних, виробничих відносин і організаційних зв’язків, матеріальних та інтелектуальних ресурсів, при якому забезпечується стабільність його функціонування, фінансово-комерційний успіх, прогресивний науково-технічний і соціальний розвиток [5]

А. Олейніков

 

 

 

 

 

 

В. Мунтіян

Ринковий

Наявність

конкурентних переваг

1. ФБП – комплекс заходів, що сприяють підвищенню фінансової стійкості господарчих суб’єктів за умов ринкової економіки, які захищають їх комерційні інтереси від впливу негативних ринкових процесів [6].

2. ФБП – це наявність конкурентних переваг, зумовлених відповідністю матеріального, фінансового, кадрового, техніко-технологічного потенціалів та організаційної структури підприємства його стратегічним цілям і завданням [14]

Є. Раздіна

 

 

 

 

 

 

В. Бєлокуров

Кримінальний

Захист проти економічних злочинів

1. ФБП – сукупність чинників, які забезпечують незалежність, стійкість, здатність до прогресу в умовах дестабілізуючих факторів [15]

Н. Капустін

 

З позиції силового підходу фінансова безпека розглядається як діяльність підприємства по забезпеченню комерційної таємниці тобто заходи, спрямовані на захист інтересів підприємства [10, 11]. Недоліком цього підходу є те, що не враховано повною мірою вплив зовнішнього середовища.

Стратегічний підхід є найбільш розповсюдженим. Він базується на визначенні фінансової безпеки підприємства як захищеності його життєво важливих інтересів від внутрішніх і зовнішніх загроз, тобто захисту підприємства, його кадрового і інтелектуального потенціалу, інформації, технологій, капіталу і прибутку, який забезпечується системою заходів спеціального правового, економічного, організаційного, інформаційно-технічного і соціального характеру [7].

Дослідники ресурсно-функціонального підходу [4, 5] намагаються уникнути вживання поняття "загроза" у визначенні фінансової безпеки підприємства. Згідно з ресурсно-функціональним підходом фінансова безпека підприємства розглядається як можливість забезпечення його стабільності в різноманітних, у тому числі й несприятливих умовах, які складаються у зовнішньому середовищі, поза залежністю від характеру його впливу на діяльність підприємства, характеру внутрішніх змін. Основною перевагою цього підходу є комплексний характер – розглядається сукупність процесів на підприємстві з усіма їхніми характерними рисами й взаємозв'язками, які становлять єдину споріднену групу з погляду їхньої функціональної ролі в забезпеченні фінансової безпеки підприємства й відіграють важливу роль у забезпеченні фінансової безпеки підприємства.

Але недоліком такого підходу є те, що фінансова безпека підприємства розглядається дуже загально – як в аспекті забезпеченості підприємства ресурсами, такі в аспекті адаптації до зовнішнього середовища. Тому фінансова безпека ототожнюється із діяльністю підприємства та її ефективністю. Найсучаснішим підходом у трактуванні сутності фінансової безпеки підприємства є гармонізаційний підхід, спрямований на результат, що забезпечує баланс інтересів підприємства та суб’єктів зовнішнього середовища.

Багато вчених [6, 14 та ін.] дотримуються ринкового підходу, в основі якого лежить конкурентоспроможність як основний інструмент забезпечення фінансової безпеки, а також найбільш об’єктивний та інтегральний критерій життєзабезпеченості ринкової економіки в умовах мирного розвитку. Але сам факт наявності переваг потенціалу, без їх використання і реалізації, не гарантує підприємству фінансової безпеки.

Дослідники кримінального (наприклад, [15]) підходу дуже часто забезпечення фінансової безпеки підприємства зводять до протистояння, захисту від різного роду економічних злочинів (крадіжки, шахрайство, фальсифікації, промислове шпигунство та ін.). Поза сумнівом, ці загрози дуже важливі і повинні постійно аналізуватися і враховуватися, але зводити економічну безпеку підприємства лишедо цього не можна.

Огляд джерел дозволяє стверджувати, що до теперішнього часу ще не сформовано єдиного підходу до розуміння фінансової безпеки підприємства, сутності впливу внутрішнього та зовнішнього середовища на діяльність підприємства та способів вимірювання і обмеження їхнього негативного впливу. Існуючі підходи до ня, тому що визначення поняття " фінансова безпека підприємства" залежить, перш за все, від цілей системи економічної безпеки та лише частково дозволяють сформувати суб’єктивну авторську думку про реальну сутність, цінність, наукову належність та орієнтованість даної категорії в економічному просторі.

Дослідження літературних джерел дозволило дійти висновку, що переважна більшість науковців в сутності безпеки вбачають стан захищеності від певних загроз. В сучасних умовах нестабільності, конкурентної боротьби, що супроводжується багатофакторністю, динамічністю та невизначеністю зовнішнього середовища, підприємства знаходяться під постійним впливом загроз різного характеру, що походять з зовнішнього або внутрішнього середовища.

Авторська позиція щодо розуміння фінансової безпеки підприємства є такою: фінансова безпека підприємства – це стан при якому забезпечується попередження, виявлення та ефективна нейтралізація непередбачуваних) загроз, що впливають на всі сфери діяльності підприємства, та походять, зокрема, від персоналу підприємства, з метою забезпечення його конкурентоспроможності.

Висновки. Фінансова безпека підприємства – діяльність, що пов’язана з виявлення й попередження загроз безпеки за допомогою розроблених критеріїв і параметрів (граничних значень), моніторингу і прогнозування загроз фінансової безпеки підприємства. Останнє підлягає зовнішньому і внутрішньому негативному впливу, що робить підприємство більш складною й більш відкритою системою, всередині й навколо якої формуються загрози, що вимагає створення спеціального механізму їх усунення. Забезпечення фінансової безпеки підприємства потребує створення специфічного механізму попередження та мінімізації дії загроз. Виникає об’єктивна необхідність дослідження загроз, їх передбачення, оцінка їхнього рівня з метою адекватної та своєчасної реакції на їхній негативний вплив на економічну безпеку підприємства. Це зумовлює необхідність розвитку теоретико методологічних основ, а також дієвого методичного інструментарію формування системи економічної безпеки підприємства. Більш ґрунтовного дослідження потребують показники фінансової безпеки і все що з ними пов’язане – склад, методи визначення граничних значень, а також методи прогнозування загроз.

Список використаної літератури

1. Федулова Л.І. Менеджмент організації : [підруч.] / Л.І. Федулова. –– К.: Либідь, 2004. –– 448 с.

2. Козаченко Г.В. Економічна безпека підприємства: сутність та механізм забезпечення : [монографія] / Козаченко Г.В., Пономарьов В.П., Ляшенко О.М. –– К.: Лібра, 2003. –– 280 с.3. Ковальов Д. Економічна безпека підприємства / Д. Ковальов, Т. Сухорукова// Економіка України. — 2005. — № 10. — С. 48-56.

4. Основы экономической безопасности (Государство, регион, предприятие, личность) / [под ред. Е.А. Олейникова]. –– М.: ЗАО Бізнес-школа "Интел-Синтез", 1997. –– 288 с.

5. Мунтіян В.І. Економічна безпека України / В.І. Мунтіян. — К.: Вид-во КВІЦ, 1999. —464 с.

6. Раздина Е. Коммерческая информация и экономическая безопасность предприятия / Е. Раздина // Бизнес-информ. — 1997. — №24. — С. 63-65.

7. Меламедов С.Л. Формирование стратегии экономической безопасности предпринимательских структур : дисс. канд. эконом. наук, спец. 08.00.05 / С.Л. Меламедов. —Санкт-Петербург, 2002. — 146 с.

8. Шлыков В. В. Комплексное обеспечение экономической безопасности предприятия / В. В. Шлыков. — СПб.: "Алетейя", 1999. — 138 с.

9. Євдокимов Ф.І. Оцінка економічної безпеки підприємства та її планування/ Ф.І. Євдокимов, Н.В. Федорова // Вісник Технологічного університету Поділля. — 2010. —№ 4(4.2). — С. 108-110.

10. Ярочкин В. И. Система безопасности фирмы / В. И. Ярочкин. — М.: Ось-89, 1997. — 185 с.

11. Шаваев А. Г. Безопасность банковских структур / А. Г. Шаваев // Экономика и жизнь. — 1994. — № 16. — С. 11-12. Экономика и организация безопасности хозяйствующих субъектов / [Гусев В. С., Демин В.А., Кузин Б.И. и др.]. — СПб.: Очарованный странник, 2010. — 288 с.

13. Бендиков М. Экономическая безопасность промышленного предприятия (организационно-методический аспект) / М. Бендиков // Консультант директора. — 2009. — №2.— С. 7-13.

14. Белокуров В.В. Структура функциональных составляющих экономической безопасности предприятия [Электронный ресурс] / В.В. Белокуров. — Режим доступа : http://www.safetyfactor.ru.

15. Капустин Н. Экономическая безопасность отрасли и фирмы / Н. Капустин // Бизнес-информ. — 2011. — № 11-12. — С. 45-47.