Економічні науки /Фінансові відносини

Юрчик І.Б., Сольвар Л.С.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Проблеми та перспективи розвитку фондового ринку

 

Фондовий ринок у ринковiй економiцi є могутнiм, професiйно утвореним фiнансовим механiзмом, що забезпечує трансформацiю звичайних грошових коштiв на капiтал. Причиною економiчної, та нерідко й полiтичної кризи є недорозвинений фiнансовий сектор країни. Тому фондовий ринок спроможний надати фiнансовi послуги особливої категорiї, за допомогою яких можна швидше пристосуватись до негативних змiн в економiчному та полiтичному середовищi.

Актуальність цієї теми полягає у тому, що для ефективного функціонування національної економіки, необхідно додатково залучати інвестиційні ресурси. Після кризовий час населення перестало довіряти державі, тому і зменшились інвестиційні надходження. Тому в першу чергу необхідно вирішити цю та інші проблеми.

Проблеми розвитку вітчизняного фондового ринку є темою досліджень значного кола зарубіжних та вітчизняних науковців. Такі науковці як В.В. Колесник, В.В. Корнєєв, М.О. Бурмака, у своїх працях досліджували роль фондового ринку у формуванні інвестиційного капіталу. В працях запропоновано систему заходів щодо підвищення інтересу інвесторів до фондового ринку України. У працях Л.В. Тимчишина, О.І. Савицької, С.І. Румянцевого, О.Л. Возного проаналізовано стан розвитку інфраструктури фондового ринку України та запропоновано напрямки розвитку рейтингової інфраструктури та системи розкриття інформації на вітчизняному фондовому ринку. Проте, у функціонуванні фондового ринку України залишається ще ряд невирішених проблем як інституційного так і правового характеру, що потребують детального дослідження та негайного вирішення.

 На фондовий ринок покладено досить багато різних завдань, це формування економічного простору у державі, допомога у визначенні пріоритетних напрямів інвестиційного фінансування секторів економіки, стимулювання або обмеження конкурентоспроможності, розподіл, зменшення  інвестиційних ризиків та інше[2].

Основне завдання полягає у створенні умов для становлення цілісного, висококваліфікованого, ефективного і справедливого ринку цінних паперів з метою подальшої інтеграції його в світові фондові ринки.

У зв’язку з тим, що на цей сегмент ринку положено досить велику частку завдань, досягати ринкових змін допомагає держава[1].

Поряд з цим виникає ряд проблем:

1. Недосконалість конкурентоспроможності фондового ринку. Ця проблема випливає із того, що недостатньо сприятливою є державна політика щодо оподаткування на фондовому ринку. Не завжди здійснюється оприлюднення вагомої інформації про ринок цінних паперів, домінуючими цінними паперами на ринку залишаються державні, що певною мірою перешкоджає випуску нових з боку підприємницьких структур.

2. Проблема податкового стимулювання розвитку фондового ринку потребує звільнення від обкладення податком на прибуток підприємств та податком на додану вартість некомерційних організацій фондового ринку; скасування плати за реєстрацію інформації про новий випуск цінних паперів.

3. Проблема корпоративного управління ринком полягає в недосконалій системі розкриття інформації про вартість цінних паперів та об'єкти інвестування через інструменти фондового ринку[3].

Фондовий ринок України знаходиться на порозі серйозних перетворень, про свідчить Програма розвитку фондового ринку України на 2011-2015 рр. Метою даної програми є підвищення захисту прав інвесторів та формування конкурентоспроможного національного фондового ринку на основі поступового зменшення спекулятивної складової ринку з одночасним зростанням інвестиційно-спрямованого сегменту в умовах фінансової глобалізації.

Довгострокова перспектива (до кінця 2015 р.) розвитку фондового ринку передбачає скасування торгівлі з відстрочкою платежу, оскільки всі угоди мають здійснюватися тільки в режимі миттєвої поставки проти платежу. Для вирішення існуючих проблем пропонується наступна система заходів та механізмів:

§  суттєве розширення пропозиції цінних паперів з високими інвестиційними характеристиками;

§  зосередження торгівлі цінними паперами підприємств, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави та підприємств-монополістів на фондових біржах;

§  модернізація депозитарної системи України;

§  удосконалення саморегулювання на ринку цінних паперів;

Отже, незважаючи на позитивні тенденції торгівлі на фондовому ринку України, залишається ще ряд невирішених проблем, які стримують наближення даного сегменту ринку до світових стандартів. Подальший розвиток фондового ринку залежить від конкретних заходів держави у сфері розбудови фінансової системи. Ефективна реструктуризація фінансової системи, подальший розвиток фондового ринку винятково на основі саморегуляції ринкових відносин є неможливими. Це пояснюється тим, що ринкові відносини на нещодавно утворених ринках ще повністю не сформувалися. Тому темпи розвитку фондового ринку, його якісні аспекти, а також розкриття його інвестиційного потенціалу, залежать від конкретних заходів державної політики у сфері фінансового сектору.

Література:

1. Жупаненко В.І. Сучасне трактування інфраструктури фондового ринку/ В.І. Жупаненко // Ринок цінних паперів України. - 2010. - №3-4. - С.63-73.

2. Поплавська М.В. Особливості формування фондового ринку України/ М.В, Поплавська // Економіка та держава. - 2011. - №2. - С.79-81.

3. Проект програми розвитку фондового ринку України на 2011-2015 роки. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www. ssmsc.gov. ua.