Экономические науки / 6. Маркетинг и менеджмент

К.е.н., доцент Тараненко І.В.,

Федорова К.С.

Дніпропетровський університет імені  Альфреда Нобеля

АНАЛІЗ КОНКУРЕНТНОЇ СИТУАЦІЇ НА РИНКУ МОБІЛЬНОГО ЗВЯЗКУ УКРАЇНИ

Під конкурентоспроможністю товару (послуги), а також підприємства в цілому слід розуміти здатність до виконання функціонального призначення порівняльно з конкурентами. Функціональним призначенням в маркетинговому розумінні слід вважати здатність до задоволення певних потреб споживачів. На конкурентоспроможність підприємства, яке діє в певному маркетинговому середовищі, безпосереднім чином впливає конкурентна ситуація на ринку.

Український ринок операторів мобільного зв'язку станом на  2011 р. поділений таким чином: «Київстар» - 45,5%; «МТС» - 34,1%; «Астеліт (Life)» - 16,2%; Інші - 4,1%. Основними гравцями ринку є  МТС та Київстар, які працюють в подібних (або навіть тих самих) цільових сегментах, мають високі характеристики якості послуг, обслуговування та використання нових технологій.

Для визначення конкурентної ситуації на ринку мобільного зв'язку визначимо значення індексу Херфіндаля - Хіршмана (IHН):

IHH = 34,1 ² × 45,5 16,2 ² × 4,1² = 351231.

Отримане значення індексу Херфіндаля – Хіршмана дозволяє характеризувати ринок мобільного зв’язку України як неконкурентний. Для оцінки конкурентоспроможності провідних операторів підприємства праналізуємо узагальнені оцінки якісних показників конкурентоспроможності підприємства і основних конкурентів, отримані за результатами проведеного авторами маркетингового дослідження (табл.1). Саме за цими показниками, на нашу думку, слід визначати ступінь виконання функціонального призначення оператора мобільного зв’язку. Найвища інтегральна оцінка (56 балів) отримана оператором Київстар, на другому місті (52 бали)  знаходиться МТС, від них суттєво відстає Life.

Таблиця 1. Бальна оцінка  конкурентоспроможності учасників ринку мобільного звязку

Показники

Бали

МТС

Київстар

Life

1

Широта асортименту  основних послуг

4

5

3

2

Широта асортименту  додаткових послуг

5

4

3

3

Нові технології

5

5

4

4

Прийнятна ціна (тарифи)

4

5

5

5

Якість мобільного зв'язку

4

5

3

6

Якість інтернет зв'язку

4

4

3

7

Покриття

4

5

2

8

Імідж підприємства

4

5

2

9

Якіcть обслуговування абонентів

4

4

3

10

Індивідуальний підхід до абонентів

5

5

2

11

Міжнародний роумінг

4

5

2

12

Просування

5

4

4

Разом

52

56

36

Втім оскільки оператор  Life працює в іншому цільовому сегменті порівняно з МТС і Київстар, це не дозволяє розглядати його як прямого конкурента лідерів ринку.

Отримані експертні оцінки дозволяють побудувати матрицю конкурентоспроможності МТС, Київстар і Life за шістьма критеріями, які для оператора мобільного зв’язку доцільно розглядати як провідні фактори конкурентоспроможності (рис. 2). До них ми віднесли такі: якість мобільного зв’язку; цінова політика; широта асортименту основних послуг; нові технології; імідж підприємства; якість обслуговування абонентів. Київстар має конкурентні переваги за гнучкістю цінової політики, широтою асортименту основних послуг та іміджем. Потенційні конкуренті переваги, на перетворенні яких у реальні слід зосередитись МТС, полягають у площині якості зв’язку, використанні нових технологій, якості обслуговування абонентів.

Рис. 1. Матриця конкурентоспроможності

Детальніший аналіз здійснено за допомогою побудованого за даними табл. 1 профілю полярності для основних конкурентів  – МТС і Київстар (рис. 3).

Показники

                         -                Бали              +

5

4

3

2

1

0

1

2

3

4

5

Широта асортименту  основних послуг

 

 

Широта асортименту  додаткових послуг

Нові технології

Прийнятна ціна (тарифи)

Якість мобільного зв'язку

Якість інтернет зв'язку

Якість покриття

Імідж підприємства

Якіcть обслуговування абонентів

Індивідуальний підхід до абонентів

Міжнародний роумінг

Просування

Рис.2. Профіль полярності МТС та Київстар

Результати аналізу показали більш високу конкурентоспроможність оператора Київстар за показниками якості мобільного зв’язку, міжнародного роумінгу, покриття, а також асортименту основних послуг. Отже проведений аналіз дозволяє виявити реальні та потенційні переваги операторів та слугує основою для розробки конкурентних стратегій.