Економічні науки/ 6.Маркетинг і менеджмент

Гелевачук З.Й.

Криворізький економічний інститут ДВНЗ «Криворізький національний університет», Україна

 

Вплив тенденцій  світового ринку залізорудної сировини на позиції вітчизняних виробників ЗРС

 

Аналізуючи світовий ринок залізорудної сировини, слід відмітити, що світова торгівля залізною рудою у 2010 році збільшилася на 13% у порівнянні з 2009 роком. Зокрема, фізичний обсяг торгівлі склав більше 1,1 мільярда тон, що у грошовому еквіваленті становило близько 105 мільярдів дол. США.

У 2010 році експорт української залізної руди склав близько 33 мільйонів тон, причому основні ринки збуту продовжили залишатися у Центральній та Східній Європі, а також Китаї. Останні роки спостерігається стійка тенденція до збільшення продажу української залізної руди саме до Китаю. Так, у 2010 році на китайський ринок було поставлено близько 40% експорту залізної руди, на польський ринок – 14%, на чеський – 13%, на австрійський – 11% та на словацький – 9%. Отже, китайський ринок для українського експорту залізної руди – найбільш перспективний. Особливо у світлі швидкого процесу виснаження власних ресурсів. На думку еспертів, якщо темпи виробництва залізної руди у Китаї зберігатимуться на рівні 2010 року,  ця країна вичерпає свої ресурси протягом наступним восьми років.

Однак, сьогодні тривають процеси, які можуть призвести до часткової втрати українськими виробниками залізної руди китайського ринку. У 2010 та 2011 роках включно аналітичною групою «Geostrategy» було зафіксовано кілька загрозливих тенденцій, які можуть значно похитнути позиції українських експортерів залізної руди.

Частка найбільших виробників залізорудної сировини (ЗРС) в світовій морській торгівлі в 2005-2010 рр.представлені на рис.2.1.

Рис.1 Частка найбільших виробників ЗРС в світовій морській торгівлі в 2005-2010 рр., %

Таким чином, в 2010 році виробництво ЖРС у світі збільшилось до 2237 млн.т., що на 436 млн. т. більше ніж в докризовому 2007 року. Подібна ситуація говорить про те, що на світовому ринку попит на сировину збільшується внаслідок значного збільшення об'ємів виплавки чавуну в основних країнах споживачах ЗРС.

Однак, сьогодні тривають процеси, які можуть призвести до часткової втрати українськими виробниками залізної руди китайського ринку. У 2010 та 2011 роках включно аналітичною групою «Geostrategy» було зафіксовано кілька загрозливих тенденцій, які можуть значно похитнути позиції українських експортерів залізної руди.

По-перше, три основні світові виробники залізної руди – бразильська компанія«Vale», британсько-австралійські «Rio Trio» та BHP Billiton– оголосили про масштабне залучення інвестицій у розвиток власних потужностей для виробництва залізної руди. Зокрема, є інформація про те, що у період з 2011 по 2015 роки Бразилія залучить у розширення виробництва залізної руди близько 45 млрд. дол. США, що значно посилить експортні позиції компанії на світовому ринку. Ця сума, яка буде спрямована лише на розвиток однієї галузі економіки Бразилії, практично дорівнює обсягу усіх іноземних інвестицій, залучених в українську економіку протягом 20 років.

По-друге, Китай активно працює над диверсифікацією джерел постачання залізної руди на власний ринок. У цьому зв’язку основна увага звертається на країни Північної Африки, які володіють достатніми покладами цих корисних копалин. Китайська компанія Sichuan Hanlong, яка нещодавно придбала за 1,5 млрд. дол. США австралійську металургійну компанію Sundance Resources, планує вкласти у залізорудний проект  Mbalam у Західній Африці ще 4,6 млрд. дол. США. За підрахунками групи, сукупні інвестиційні проекти, запущені Китаєм у країнах Північної Африки, дадуть Пекіну змогу у перспективі 5 років постачати на власний ринок близько 250 мільйонів тонзалізної руди. Це знизить  позиції українських експортерів на китайському ринку. Виправити ситуацію у короткій перспективі дозволяє наступне. Індія перебуває на порозі масштабних інфраструктурних перетворень, які вимагають використання значних обсягів залізної руди. Вже сьогодні експерти говорять про початок процесів скорочення експорту залізної руди з Індії до головного споживача – Китаю. Традиційно, Індія забезпечувала близько 25% потреб Китаю у цій сировині. 

Таким чином, розвиток ситуації на світовому ринку залізної руди приховує низку ризиків для трьох українських компаній- Метінвест, Південний гірничо-збагачувальний комбінат та АрселорМіттал – Кривий Ріг – які почнуть проявлятися вже у перспективі наступних двох років. Для того, щоб уникнути масштабних втрат перспективного китайського ринку, українським виробникам залізної руди необхідно різко активізувати діяльність, спрямовану на залучення великих обсягів іноземних інвестицій у розвиток національної залізорудної галузі.

Список літератури

1.       Суперцикл рынка железной руды подходит к завершению//[Електронний ресурс] Режим доступу: http://ukrmet.com.ua/news/item/6532