Экономические науки /9. Экономика промышленности.

 

Крисінська Ю.Ю., Капінос Г.І.

Хмельницький національний університет, Україна

Економічний потенціал підприємств промисловості: формування, оцінка, управління

 

Постановка проблеми. Формування ефективних, адаптованих до конкретно-історичних умов розвитку виробничих відносин механізмів управління підприємствами неможливе без усебічного, комплексного та системного дослідження такої категорії, як економічний потенціал підприємств, його структурних елементів і характеру взаємодії між ними. При цьому економічний потенціал підприємств варто розглядати не тільки як здатність виробляти блага, але й як систему, що синтезує динамічне зростання такої здатності. По суті, мова йде про визначення можливих меж виробничо-відтворювальних процесів на конкретному підприємстві, в галузі або регіоні, про можливість реалізації деяких граничних стратегічних установок, у межах яких виробничі системи будь-якого рівня не втрачають своєї цілісності [3, С. 340].

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Питанням визначення категоріальної сутності, наукової атрибуції поняття "економічний потенціал", проблемам формування й оптимізації економічного потенціалу промислових підприємств, науково-методичним аспектам оцінки та моделювання економічного потенціалу присвячені праці таких вчених, як В. Авдеєнко,          В. Архипова, О. Ареф'єва, О. Балацький, В. Герасимчук, Е. Горбунов,  І. Джаїн, Ю. Дінець, Ю. Дорошенко, А. Жулавський, А. Задоя, В. Захарченко, В. Зубков, Е. Іванова, П. Ігнатовський, С. Лосєв, І. Лукінов, М. Максимов, Л. Мірошник, В. Москаленко, Б. Мочалов, А. Онищенко, Б. Пасхавер, П. Перерва,                   Б. Плишевський, А. Проскуряков, А. Самоукін, М. Сліжіс,  А. Тодосійчук, В. Фальцман, Е. Фігурнов, С. Хейнман, А. Цигичко, Д. Черніков, Д. Шевченко та ін.

Мета статті. Можливість ефективного використання сформованих умов для досягнення максимально можливих результатів виробничо-господарської діяльності та формування економіко-правових умов розвитку продуктивних сил і відповідних їм виробничих відносин.

Виклад основного матеріалу.  На підставі критичного аналізу сучасних концепцій визначення сутності економічного потенціалу пропонується визначення поняття "економічний потенціал підприємства" як максимально можливий обсяг виробництва матеріальних благ і послуг в умовах, що забезпечують найбільш ефективне використання за часом і продуктивністю наявних економічних ресурсів [5, С. 76].

Пропонується розглядати економічний потенціал підприємства як складну, динамічну, ієрархічну і, виходячи з характеру взаємозв'язків, стохастичну систему, що складається з підсистем і елементів (рис. 1). Кожна із підсистем економічного потенціалу залежить від оптимального поєднання окремих видів економічних ресурсів, що залучаються у виробничий процес, рівня організації виробництва та праці, ефективності системи управління.

У сукупності трудові, виробничі, інноваційні, організаційно-управлінські ресурси утворюють ресурсну структуру економічного потенціалу підприємства.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рисунок 1 – Структура економічного потенціалу підприємства

Узагальнення як вітчизняних, так і закордонних наукових досліджень дозволили сформувати типологію принципів, концепцій та методів оцінки економічного потенціалу підприємства (табл. 1).

Таблиця 1 – Принципи, концепції та методи оцінки економічного потенціалу промислового підприємства

Принципи оцінки економічного потенціалу

Концепції оцінки економічного потенціалу промислового підприємства (залежно від базового критерію оцінки)

-         Системності;

-         узгодженості;

-         варіантності;

-         оптимальності;

-         комплексності;

-         адекватності;

-         ефективності

ресурсна

порівняльна

результативна

Визначення економічного потенціалу підприємства, виходячи з суми витрат на його формування та використання

Визначення економічного потенціалу підприємства на базі порівняння з аналогами

Визначення економічного потенціалу підприємства за розміром чистого потоку економічних результатів від його використання

Групи методів оцінки економічного потенціалу промислового підприємства

Методи непрямої оцінки

Методи прямої оцінки

Непряма оцінка економічного потенціалу підприємства проводиться з використанням фактичних значень показників, що характеризують результати його роботи

Пряма оцінка економічного потенціалу підприємства – це оцінка можливостей підприємства в майбутньому

Методи оцінки економічного потенціалу підприємства та його складових

Експертний

Бальний

Рейтинговий порівняльний аналіз

Метод аналогій

Факторний метод

Методи математичного програмування

 

Слід зазначити, що використання того або іншого методу залежить від обраного підходу, цілей оцінки, виду та повноти вихідної інформації, специфіки складових елементів економічного потенціалу підприємства, що оцінюються, та інших чинників [2, С. 164].

Для оцінки економічного потенціалу промислових підприємств пропонується метод, що базується на "теорії факторів виробництва", відповідно до якої додану вартість підприємства можна визначити як суму доданих вартостей від використання факторів виробництва - праці, капіталу, природних ресурсів і інформації. Даний метод дозволяє оцінити розмір локальних потенціалів - кадрового, виробничого, інноваційного, організаційно-управлінського. Виходячи з цього, оцінка економічного потенціалу промислових підприємств базується на визначенні розміру економічних результатів, що можуть бути одержані у майбутньому.

Під управлінням економічним потенціалом підприємства слід розуміти процес прийняття та здійснення управлінських рішень, спрямованих на раціональне використання, оптимізацію та нарощування економічного потенціалу підприємства з метою досягнення поставлених цілей і забезпечення стійкого функціонування та розвитку підприємства. Основними задачами управління економічним потенціалом підприємства є задачі його формування, використання та відтворення.

У контексті дослідження об'єктивних закономірностей функціонування економічного потенціалу підприємства ключовим моментом є положення про його "сукупні (інтегральні) можливості". З одного боку, це положення свідчить про необхідність дослідження складу та структури економічного потенціалу підприємства, а з іншого - є основою дослідження механізму оптимальної взаємодії окремих його структурних елементів.

Механізм взаємодії дозволяє встановити оптимальні пропорції витрат підприємства на формування, підтримку та розвиток окремих структурних елементів економічного потенціалу: кадрового, виробничого і т.п. Пропорції витрат при цьому повинні встановлюватися на основі аналізу коефіцієнтів еластичності, що визначають вплив кожного структурного елемента економічного потенціалу на кінцеві показники діяльності підприємства. Механізм взаємодії залежить від зовнішніх чинників - поточного стану зовнішнього економічного середовища, державної макроекономічної політики та нормативно-правової бази [6, С. 296].

Механізм використання економічного потенціалу підприємства розглядається як похідна механізму взаємодії. У своєму реальному прояві механізм використання визначає ринкові можливості підприємства. Формування системи показників, що характеризують рівень використання економічного потенціалу промислового підприємства, полягає у накопиченні даних про кількісний і якісний стан параметрів внутрішнього середовища підприємства з метою розроблення на цій основі стратегічних альтернатив та прогнозу змін рівня використання потенціалу підприємства в умовах реалізації обраної стратегії.

Для оцінки рівня використання економічного потенціалу підприємства пропонується застосувати метод декомпозиції. Метод декомпозиції дозволяє визначити залежність сукупного економічного потенціалу підприємства від окремих його підсистем у вигляді функціонала Р = ƒ/(хі), де хі - характеризує і-ту підсистему економічного потенціалу підприємства. Ураховуючи односпрямований характер залежності між Р та х, можна стверджувати, що цілеспрямований вплив на будь-яку і-ту підсистему сприяє зростанню економічного потенціалу підприємства. Таке зростання можна виразити у вигляді функціоналу Р = ƒ/(Іхі), де Іхі - обсяг інвестицій в і-ту підсистему. У даному випадку під інвестиціями ми розуміємо не тільки прямі капіталовкладення, а й будь-які витрати, пов'язані з удосконаленням організації, управління, планування та контролю.

Для вирішення завдань оцінки рівня використання економічного потенціалу підприємства в реальних виробничих умовах виникає потреба в таких методах, які б, крім простоти інформаційного наповнення і простоти алгоритму розрахунку, забезпечували достатньо високу точність одержуваних результатів. Як один із можливих варіантів пропонується експрес-метод визначення рівня економічного потенціалу. Загальний алгоритм експрес-методу визначення рівня виробничого потенціалу (як складової частини загального економічного потенціалу) містить такі етапи.

Етап 1 Визначення рівнів виробничого потенціалу та їх характеристика.

Етап 2 Розроблення локальних і узагальнюючих показників оцінки ефективності використання виробничого потенціалу підприємства.

Етап 3 Визначення граничних значень показників, взятих що аналізувалися на другому етапі з урахуванням рівнів виробничого потенціалу, визначених на першому етапі. Порогові значення показників визначаються, як правило, експертним методом.

Етап 4 Присвоєння кожному значенню показника, який потрапив у інтервал бальної характеристики. Найбільший бал повинен відповідати найсприятливішому інтервалу, найменший - найкритичнішому інтервалу.

Етап 5 Визначення мінімального та максимального значень бальної шкали в межах використовуваної групи показників [4, С. 174].

Висновки. Економічний потенціал підприємства є складною, ієрархічно структурованою, динамічною системою. Кожна із підсистем економічного потенціалу залежить від оптимального поєднання окремих видів економічних ресурсів, що залучаються у виробничий процес, рівня організації виробництва та праці, ефективності системи управління. Економічний потенціал підприємства характеризує максимально можливий обсяг виробництва матеріальних благ і послуг в умовах, що забезпечують найбільш ефективне використання за часом і продуктивністю наявних економічних ресурсів.

Оцінка економічного потенціалу ґрунтується на визначенні потенційної доданої вартості продукції та послуг. При оцінці економічного потенціалу підприємства враховується загальна величина економічних ресурсів, якими володіє і розпоряджається підприємство, та економічні результати від їх раціонального використання.

Література

1.                 Гавва В.Н. Потенціал підприємства: формування та оцінювання :  навч. посіб. / В.Н. Гавва, Є.А. Божко. – К. : ЦНЛ. - 2004. - 224с.

2.                 Максименко І.О.  Економічний потенціал підприємства: структура та оцінка / І.О. Максименко // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки, 2011. - №5, Т.3. - С. 163-167.

3.                 Харазішвілі Ю.М. Економічний потенціал України та ефективність економіки / Ю.М. Харазішвілі // Держава та регіони. - 2006. - №3. - С. 339-346.

4.                 Христич Г.О. Економічний потенціал підприємства як економічна категорія: сутність і основні складові / Г.О. Христич // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. - 2010. - №6, Т.1. - С. 173-176.

5.                 Яковенко С. І. Економічний потенціал і управління інформаційними ресурсами/ С.І. Яковенко // Актуальні проблеми економіки. - 2002. - №9. - С. 74-78.

6.                 Яремко І.І. Економічний потенціал підприємства в контексті ресурсної концепції / І.І. Яремко // Вісник Національного університету "Львівська політехніка". - 2010. - №22 (682). - С. 294-298.