Педагогические науки/ 5. Современные методы предовавания

 

к.е.н., Галицька Е.В., Донкоглова Н.А.

Національний університет «Києво-Могилянська академія»

Методичні підходи при оцінюванні ефективності авторських курсів

Для сучасного етапу розвитку країни характерна перебудова  майже всіх ланок життєдіяльності людини, що у свою чергу, зумовлює значні зміни цілей і завдань навчання. Насамперед, це стосується розробки таких курсів, оригінальність авторської концепції викладання яких дозволяє підготувати студента не тільки до ефективного вирішення певних питань у майбутній професійній діяльності, а й надати певний поштовх до самонавчання та самовиховання.

З метою визначення ролі і значення авторського курсу, важливості окремих його тем, ступеню впливу на майбутню професію, а також інших питань рекомендується проводити суцільне або вибіркове (методом основного масиву) обстеження. В процесі спостереження, обробки та узагальнення інформації слід застосовувати такі методи та прийоми як анкетування та інтерв’ювання, зведення та групування даних, метод узагальнюючих характеристик (відносні і середні величини), табличний, графічний тощо.

Анкета, на основі якої може здійснюватись опитування респондентів:

Користуючись шкалою, оцініть, будь ласка:

1. Корисність викладання дисципліни

2. Рівень важливості тем курсу:

- тема 1

- тема 2

- тема 3

- тема n

3. Ступінь впливу даного курсу на Ваш загальний рівень

4. Ступінь впливу даного курсу на Ваш інтелектуальний рівень

5. Ступінь впливу даного курсу на майбутню професійну діяльність

6. Ступінь впливу даного курсу на рівень Вашої культури, моральності, тощо (враховуючи специфіку курсу).

 

Шкала:

 

оцінка

дуже висока

висока

вища за середню

середня

нижча за середню

низька

дуже низька

не впливає

бали

7

6

5

4

3

2

1

0

 

7. Чи вважаєте Ви за необхідне включення додаткових тем:

-  так

- ні

- важко відповісти

8. Якщо Ви вважаєте «так», зазначте які __________________________

9. Що, на Вашу думку, необхідно для підвищення ефективності семінарських (практичних) занять_______________________________________

10. Якщо Ви на практиці стикались із проблемами, які розглядаються в  даному курсі і при цьому Вам не вистачало знань, опишіть їх_______________________________________________________________

11. Укажіть Вашу стать:

- чоловіча

- жіноча

Дякуємо за співпрацю!

 

У процесі систематизації та узагальнення даних рекомендується використовувати комбінаційні групування. Зокрема, такі як:

- розподіл респондентів за рівнем важливості тем курсу (ознаки – теми курсу та групи за оцінкою: до 4 балів, 4-6, 6 і більше балів);

- розподіл респондентів за статтю та рівнем важливості тем курсу (ознаки – теми курсу та групи за статтю);

- розподіл респондентів за статтю та степенем впливу курсу на їх рівень (ознаки – рівень студентів (загальний, інтелектуальний, професійний тощо) та групи за статтю).

Висновки

Узагальнення результатів опитування дадуть можливість удосконалити тематику та структуру курсу, закцентувати увагу на тих питаннях, які респонденти зазначали як такі, що потребують детального висвітлення. Аналіз результатів опитування дозволить визначити нові підходи до побудови курсу та відбору методів і форм вивчення конкретних тем по даній дисципліні. У Національному університеті «Києво-Могилянська академія», використовуючи дані методичні підходи при оцінюванні ефективності авторських курсів, було проведено обстеження студентів при вивченні таких дисциплін: «Ділова етика», «Міжнародне оподаткування», «Банківські операції».

 

Література:

1. Галицька Е.В. Використання статистичних класифікацій в аналізі економічних явищ і процесів / Е.В. Галицька // Збірник наукових праць. Економіка : проблема теорії та практики. Вип..178. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.- С.231-238.

2. Галицька Е.В., Сєміколенова С.В. Статистичне забезпечення проведення вибіркових обстежень на підприємствах готельного господарства/ Е.В. Галицька, С.В. Сєміколенова // Прикладна статистика 6 проблеми теорії та практики: [ Збірник наукових праць]. Вип. 3. – К., 2008. – С.268-277.

3. Галицька Е.В. Роль «Ділової етики» у формуванні особистості студента /Е.В. Галицька, Н.А. Донкоглова// Наукові записки. – Том 94. – 2009. – С.10-13.