Филологические науки/ 2.Риторика и стилистика.

К.ф.н., доц. Бушкова В.В., Черняєва І. М.

Східноєвропейський університет економіки і менеджменту,Черкаси, Україна

Компліменти чоловікам: культурологічний аспект

 

Кожній людині необхідні стійкі навички вербальної та невербальної поведінки в різних комунікативних ситуаціях. Це включає володіння жанровою комунікативною компетенцією, тобто здатністю розпізнавати мовленнєвий жанр, орієнтуватися у намірах співрозмовника, продукувати відповідні до ситуації мовленнєві й поведінкові реакції. Одним із таких мовленнєвих жанрів і водночас комунікативною стратегією є комплімент [1, с. 117].

Комплімент – це особлива форма похвали, вираження схвалення, поваги, визнання чи захоплення; люб’язні, приємні слова. Культурологічний аспект дослідження компліменту передбачає вивчення значення компліменту у певній лінгвокультурі, а також гендерні фактори, що впливають на частотність і форми реалізації компліментарної поведінки у соціумі.

Прийнято вважати, що робити компліменти – виключно чоловіча справа. Безумовно, це не так. Психологи довели, що 99 чоловіків із 100 підсвідомо чекають на схвалення і захоплення.

Для аналізу компліментарної поведінки носіїв сучасної української лінгвокультури у Києві було проведено анкетування чоловіків і жінок різного віку і різного роду занять. Узагальнювалися дані відповідей на 100 анкет, отриманих від респондентів-жінок, і 100 анкет, отриманих від респондентів-чоловіків. Середній вік анкетованих чоловіків – 32 роки, а жінок – 28 років. Психолінгвістичний експеримент дав змогу визначити: частотність висловлення і отримання компліменту, предмет/об’єкт компліменту, тип реакції на комплімент, розуміння компліменту і мотивацію його висловлення.

Частотність компліменту. З опитаних – 14 чоловіків отримують компліменти часто. 24% зізналися, що їм роблять компліменти рідко (серед анкетованих жінок таких лише 5%).

Адресат компліменту. Чоловіки роблять компліменти жінкам у 6 разів частіше, ніж жінки чоловікам (Ч-Ж 96 %, Ж-Ч 15 %). Водночас жінки так само вшестеро рідше роблять компліменти чоловікам (15 %), ніж іншим жінкам     (90 %).

Адресант компліменту. Чоловіки, на їх переконання, отримують компліменти від жінок у 9 разів частіше, ніж від чоловіків. Також анкетування показало, що жінки частіше за чоловіків отримують компліменти від друзів, а чоловіки чують приємне від колег частіше, ніж жінки.

Предмет компліменту. Чоловіки чують компліменти від колег, друзів, рідних з приводу зовнішнього вигляду у 2 рази рідше, ніж жінки. Разом з тим чоловіки отримують такі компліменти від жінок вчетверо частіше, ніж від чоловіків. Загалом чоловікам частіше роблять компліменти з приводу їхніх дій.

Емоційна оцінка компліменту. Жінки більше схильні сумніватися у щирості компліментів, ніж чоловіки (63 % проти 32 %). 8% чоловіків і лише 2% жінок зізналися, що не відчувають жодних емоцій, коли отримують комплімент. Ця статистика показує, що компліменти для чоловіків менш емоційно наповнені. І чоловіки, і жінки у переважній більшості просто дякують, коли чують комплімент. 12 % чоловіків ніяковіють і намагаються щось пояснити. Незначний відсоток (3-4 %) складають респонденти, які нічого не говорять у відповідь на комплімент.

Мотивація компліменту. Більшість чоловіків роблять компліменти, щоб схвалити, дати позитивну оцінку (15 %). Жінки, говорячи компліменти чоловікам, мають на меті зробити їм приємність (25 %), а також сподобатися, пофліртувати. Чоловіки часто роблять компліменти чоловікам для того, щоб додати впевненості, підбадьорити, підвищити самооцінку. Компліменти чоловікам з метою підлеститись частіше роблять жінки [1, с. 119-122].

Отже, дослідження показало, що у комунікативній поведінці чоловіків і жінок у жанрі компліменту є і розбіжності і збіги.

Для будь-якого чоловіка найприємнішими є компліменти двох категорій:

-  сексуальні, мужні, харизматичні сторони характеру, поведінки чи зовнішності;

-  професійні, ділові, які підкреслюють твердість, серйозність і зібраність чоловіка.

Чоловікам буде приємно почути такі компліменти: Oh! You are so freaking hot! I love your smile / eyes / abs / shoulders!”, “I love spending time with you”, “I love the way you look in that (some article of clothing)”, “You have a wonderful family” чи “I like your friends”. Можливі такі компліменти: „Boy, you can work it!”, “You are so good at your job”, “What would I do without you?” [3].

Опитування показало, що найбільше чоловікам до вподоби компліменти щодо їх посмішки; певних умінь (досягнення у грі: гольф, футбол,  комп’ютерна гра); того, в чому вони невпевнені (фігура чи якості характеру); непрямий комплімент (їх собакам, машинам, комп’ютерам або іншим речам, що їм належать) [2]. Компліментами чоловіки вважають такі фрази: “The kids love you” –  більше 50 % чоловіків стверджують, що їхні родини характеризують їх більше, ніж робота чи зарплата. “Impressive” – чоловікам завжди подобається виявляти і підкреслювати свою мужність і винятковість [4].

Отже, чоловіки потребують компліментів не менше, ніж жінки, але прагнуть схвалення більше не зовнішніх, а внутрішніх якостей, а також визнання своїх досягнень.

ЛІТЕРАТУРА:

1.       Руда О. Комплімент у житті українців. Соціолінгвістичні нотатки / О. Руда // Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах. – 2010. – № 4. – С. 117-123.

2.       5 compliments men crave [Електр. ресурс]. – Режим доступу: http://www.betty confidential.com/ar/ld/a/5-Compliments-Men-Crave.html? pageID=1

3.       9 compliments men crave [Електр. ресурс]. – Режим доступу: http://www. sheknows.com/love-and-sex/articles/811911/9-more-compliments-men-crave

4.       How to compliment a guy [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://lifestyle.iloveindia.com/lounge/how-to-compliment-a-guy-6608.html