Философия/3.История философии.

Федорічева І.О.

аспірантка кафедри світової філософії та естетики Східноукраїнського національного університету ім.В.Даля, Україна

Порівняльна характеристика філософсько-естетичних поглядів Р.Декарта та І.Канта

Філософія та естетика XVIIXVIII ст. є логічним продовжуванням теорій, які беруть свій початок в Античності, Середньовіччі та Ренесансі. Цей період розвитку філософської та естетичної думки визначають як століття «розуму». Формується нова, так звана просвітницько-модерністська філософська парадигма.

Карколомними постатями XVIIXVIII ст. є  Р.Декарт (1596 – 1650) та І.Кант (1724 – 1804). Їх ідеї були фундаментальними у формуванні раціоналістичної парадигми Західної Європи, які поклали початок інтелектуальної традиції в європейському духовному розвитку. Зрушення у способі життя, системі цінностей, духовному світовідчутті - все це знайшло своє відображення у новій проблематиці та стилі філософії. Важливою подією, що визначив характер і спрямованість філософської думки, стала наукова революція.

Необхідно розкрити суттєві характеристики філософсько-естетичних поглядів Р.Декарта та І.Канта.

Відправною точкою філософствування Декарта стає проблема достовірності знання. Декарт розвиває спеціальне вчення про метод, який він сам резюмує у чотирьох правилах. Декарт пропонує вдатися до методичного сумніву. Тільки з його допомогою можна відшукати істини, засумніватися в яких неможливо. Справедливість безсумнівності мислення підтверджується самим актом сумніву як актом думки. Саме у мисленні укладено багато ідей, серед яких знаходиться ідея Бога. А весь досвід самої людини свідчить про те, що ми істоти обмежені і недосконалі. Декарт схиляється до того, що Бог створив нас і вклав в наш розум поняття про себе як про істоту. Так Бог стає у Декарт гарантом збагненна світу та об'єктивності людського пізнання. Саме вродженим характером ідеї пояснюється сам ефект ясності і виразності, дієвості інтелектуальної інтуїції, властивої нашому розуму. Заглиблюючись в нього, ми опиняємося здатними пізнавати створені Богом речі.

Декарт вважає, що всі можливі речі складають дві самостійних і незалежних один від одного (але не від їх створила Бога) субстанції - душі і тіла. Ці субстанції пізнаються нами в їх основних атрибутах; для речей таким атрибутом є протяг, для душі - мислення. Основні моральні установки картезіанства легко витягуються із загальної спрямованості його філософії. Зміцнення панування розуму над почуттями і пристрастями тіла - вихідний принцип для пошуку формул моральної поведінки в найрізноманітніших життєвих ситуаціях. Декарта відрізняє свого роду розчинення феномена волі в чистому інтелектуалізмі.

Канту належить особливо важливе місце, і не дивно, що саме до нього постійно повертається філософська думка і XX століть. Канту вдалося здійснити синтез двох протилежних традицій: емпіризму на раціоналізму. Замість вроджених ідей Кант вводить поняття про апріорні форми споглядання і розуму. Ці форми належать суб'єкту, а не об'єкту. Дані досвіду отримують назву апостеріорних елементів нашої свідомості, тобто завжди виявляються «в'язнями» в апріорні форми. Акт пізнання постає тим самим як дія суб'єкта, як прояв його активності. Розрізнення світу явищ і світу речей у собі дозволяє Канту ввести важливі для його філософії поняття «трансцендентального» і «трансцендентного». «Трансцендентальний» означає для нього «має ознаки апріорності», «трансцендентний» ж вказує на знаходження чого-небудь за межами або межами досвіду.

Звернімося тепер до конкретної характеристиці того, що Кант позначив як апріорних форм чуттєвості і розуму. До перших Кант відносить простір і час, до других - категорії, які зведені їм в чотири групи: кількості, якості, відносини і модальності. Кожна з груп містить в собі по три категорії і, таким чином, загальне їх число одно дванадцяти, по числу логічних видів суджень.

У складі людського пізнання ми виявляємо чітко виражену схильність до об'єднання розважливих операцій під формою ідеї. У цій схильності до об'єднання знаходить своє характерне вираз дію людського розуму. Які ж апріорні ідеї чистого розуму? Таких ідей, за Кантом, три: душа, світ. Бог. Саме вони лежать в основі нашого природного прагнення до об'єднання всього нашого пізнання, підпорядкування його єдиним цілям (завданням). Ці ідеї вінчають знання, виявляються граничними ідеями нашого пізнання. У цьому сенсі вони мають апріорним характером.

Предмет «Критики практичного розуму» Канта - це сфера дії людської волі, спрямованої на оволодіння реальністю. Для обґрунтування моралі ми не маємо права апелювати ні до чуттєвих імпульсів, ні до досвіду. Джерело моральної дії укладено в законі, який воля наказує сама собі, вислизаючи тим самим від детермінації з боку чого б не було (почуття, звички та ін.).

У цьому, за Кантом, укладені підстави автономності моралі. Моральний закон - категоричний імператив Канта. Категоричний імператив передбачає наявність свободи волі, волі як вільної причини наших вчинків. Безумовність і свободи волі, і безсмертя душі, та існування Бога є не результатом раціонального (теоретичного) докази, а передумовою практичного розуму, точніше, морального закону.

Основним змістом поглядів Р.Декарта є виявлення людиною самого себе як абсолютної достовірності. «Я» опиняюсь можливим завдяки безперервному зусиллю мислення. Ця традиція була розглянута І.Кантом в аспекті посвідчення в реальності знання, він розглядає знання як посвідчення речей в плані об'єктів дослідження.

Література:

               1.  Асмус В. Ф. Иммануил Кант / В. Ф. Асмус – М.: Наука, 1973.  – 536с.

               2.  Гилберт К.Э., Кун Г. История эстетики / К.Э. Гилберт, Г. Кун – СПб. : Алетейя, 2000. – 653с.

               3.  Шестаков В.П. Очерки по истории эстетики. От Сократа до Гегеля. / В.П. Шестаков – М.: Мысль, 1979. —372 с.