К.е.н., доцент Антоненко К.В., студентка Айзенберг Т.В.

 

Інститут міжнародних відносин Національного авіаційного університету, Україна

 

Регіональна структура інвестування України

 

Інвестування в основний капітал призводить до оновлення виробництва, зменшення трудомісткості, підвищення ефективності використання ресурсів тощо, тобто є причиною зростання економіки.

Дослідження прямих іноземних інвестицій до України за областями, виявляє різкий дисбаланс у регіональній структурі ПІІ на користь таких регіонів як: Донецька, Дніпропетровська, Харківська, Одеська, Полтавська, Київська та Запорізька області. Значних коливань за період 2010 – перше  півріччя 2012 р. зазнали всі області, крім Запорізької, інвестиції до якої все одно зростали і під час кризового періоду (рис.1).

Одночасно здійснено аналіз середньої величини інвестицій на душу населення за регіонами країни за 2012 рік. Даний аналіз фактично не виявляє ніяких закономірностей і це можна пояснити тим, що конкурентні переваги регіонів відносно мало пов’язані із кількістю населення, а значить і кореляції тут не виявлено (рис. 2).

Високі відносні показники інвестицій на душу населення м. Києва (8844,7  дол. США ) у 2011 р.  продовжують зберігати перше місце разом із його абсолютними показниками ПІІ, що є заслугою значної інвестиційної привабливості міста, яку не вдалось нівелювати навіть великій кількості населення.

 

Рис. 1. Регіональна динаміка ПІІ до України, (млн. грн.).

 

 

Рис. 2. ПІІ на душу населення по регіонах України за 3 кв. 2012 р.,

(дол. США.).

Відносні показники ПІІ на душу населення Дніпропетровської (2407,8 грн.), Харківської (1004,6), Київської (1003,6), АРК (596,7), Донецької областей (570,6), також мають високі значення, хоч і дещо менші при співвідношенні з абсолютним значення. Відносні показники ПІІ мають демографічну складову, а отже можуть бути під впливом соціальних чинників, зокрема, міграція населення може значною мірою спотворити відносний показник, не давши можливість оцінити адекватну ситуацію по ПІІ в регіоні. Це означає, що значення обсягу ПІІ на душу населення є лише відносним показником, який не можна брати за основу під час аналізування інвестиційної привабливості регіону, адже для цього існують вагоміші фактори, які і спричинюють диференціацію в обсягах ПІІ до областей.

 

Література

1.                 Trade and Development Report, 2013: Employment, Globalization and Development  www.unctad.org/en/docs/2013_en.pdf

2.                 World Investment Report 2013: Investing in a Low-Carbon Economy  www.unctad.org/en/docs/wir2012_en.pdf

3.                 Report IPCC (International Panel on Climate Change) «Revised Guidelines for National Greenhouse Gas Inventories» // Режим доступу:  http://www.ipcc.ch/publications_and_data/publications_and_data_reports.shtml

4.                 http://www.zakon.rada.gov.ua – офіційний сайт Верховної Ради України.

5.                 http://www.ukrstat.gov.ua  офіційний сайт Держaвний комітет статистики.