Економічні науки/7. Облік і Аудит

 

Лобачева І. Ф. к. пед. н., доцент, Благодарна Т. С.

Вінницький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету

Економічний аналіз як передумова підготовки та прийняття управлінських рішень

 

 Кожне підприємство здійснює свою діяльність заради економічних вигод.  Прибутковість підприємства залежить не лише від забезпеченості господарюючого суб’єкта активами, а й від правильності прийнятих управлінських рішень. Тому фактори, які впливають на прийняття оптимального рішення є досить значущими в умовах великої конкуренції на ринку.

Дослідженням значення економічного аналізу у прийнятті управлінських рішень займались такі вчені,  Н. А. Хрущ, О. С. Корпан, М. В. Желіховська, Шарманська В. М. та інші.

Нашою метою є розкриття суті економічного аналізу як невід’ємної складової прийняття управлінських рішень.

Процес прийняття управлінських рішень передбачає таких три стадії:

-                   Стадія підготовки;

-                   Стадія ухвалення;

-                   Стадія реалізації.

Економічний аналіз входить до першої стадії, він включає аналіз господарської діяльності та фінансового стану підприємства [ 1. C. 130]. Економічний аналіз — взаємопов’язані й взаємозумовлені методи вивчення і наукового дослідження певних явищ, процесів, дій, результатів [ 2. С. 35].

Для того щоб проаналізувати фінансовий стан підприємства визначаються показники платоспроможності та ліквідності, а також дається оцінка фінансової стійкості та фінансової стабільності підприємства.

Під час аналізу платоспроможності, економісти надають керівництву відомості про здатність підприємства своєчасно здійснювати розрахунки за своїми зобов’язаннями. Показники ліквідності дають повну картину того наскільки швидко підприємство може продати свої активи вразі відсутності коштів для сплати своїх зобов’язань. Такі дані використовуються управлінцями, щодо залучення у свою діяльність позичкових коштів так, щоб це не призвело до негативних наслідків.

Оцінка фінансової стійкості та фінансової стабільності дає можливість проаналізувати наскільки підприємство є самостійним та незалежним. За результатами такої оцінки можна оцінити наскільки діяльність підприємства залежить від залучених коштів підприємства.

Розраховуючи узагальнюючі показники фінансової стійкості підприємства, можна оцінити фінансовий стан підприємства. Під час такого аналізу визначається чотири види фінансової стійкості підприємства:

1.                 Абсолютна фінансова стійкість – власні кошти підприємства забезпечують запаси і витрати.

2.                 Нормальна фінансова стійкість – запаси і витрати забезпечуються власними коштами і довгостроковими позиками.

3.                 Нестійкий фінансовий стан - коли запаси й витрати забезпечуються за рахунок власних оборотних коштів, довгострокових позикових джерел та короткострокових кредитів і позик.

4.                 Кризовий фінансовий стан - коли запаси й витрати не забезпечуються джерелами їх формування і підприємство перебуває на межі банкрутства.

Після аналізу фінансового стану підприємства проводиться його порівняльна характеристика за аналогічний період минулого року. Якщо в результаті економічного аналізу виявлено відхилення, то в такому разі проводиться фактографічний аналіз результативного показника, тобто аналізуються всі чинники, які вплинули на зміну фінансового стану підприємства. за результатами такого аналізу керівництво підприємства може прийняти обґрунтовані рішення щодо змін у діяльності підприємства.

Управління підприємством неможливе без прийняття управлінських рішень. Саме від правильності прийняття таких рішень і залежить подальший розвиток підприємства, його прибутковість. За допомогою методичних прийомів економічного аналізу аналітики та економісти проводять комплексну оцінку фінансового стану та результатів діяльності підприємства. Спираючись на результати економічного аналізу керівники підприємства приймають відповідні рішення. Рішення прийняті на основі даних аналізу є економічно обґрунтованими та фінансово вигідними, що дозволяє отримувати значні економічні вигоди при мінімальних затратах.

Проаналізувавши все вище сказане можна дійти до висновку, що прийняття оптимальних управлінських рішень неможливе без застосування економічного аналізу. За допомогою його методів і прийомів проводиться комплексна оцінка діяльності підприємства, визначаються сильні і слабкі сторони господарюючого суб’єкта. Все це дає можливість здійснювати ефективне управління підприємством та отримувати економічні вигоди від цього. Саме тому економічний аналіз є невід’ємною складовою в управлінні підприємством.

 

Література:

1.                 Ковальчук Т. М. Економічний аналіз у системі антикризового управління / Т. М. Ковальчук // Економіка АПК. – 2010. – № 5 – С.128-134.

2.                 Мних Є. В. Економічний аналіз:[підруч. для студ. вищих навч. закл.] / Є. В. Мних. – К.:Центр навчальної літератури, 2011. – 412с.