К. е. н. Акєнтьєва О. Б.

Донецький державний університет управління

КОНЦЕПТУАЛЬНА МОДЕЛЬ ПОБУДОВИ АУДИТУ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Теоретичні та практичні розробки у сфері аудиту безпеки, які ефективно використовуються в умовах ринкових відносин, у поєднанні з юридичними і соціально-технологічними особливостями України відкривають нові можливості для пошуку більш досконалої моделі побудови аудиту безпеки підприємства. У ринкових умовах не будь-яка система управління дасть стовідсоткову гарантію виживання, однак підприємства (установи), які впровадили сучасну систему аудиту безпеки, мають кращі показники в порівнянні з підприємствами, що працюють на основі старих принципів управління. У багатьох розвинених країнах менеджери у своїй роботі звертаються до послуг спеціальної служби безпеки. Це об’єктивно зумовлює науковий і практичний інтерес до досліджень системи аудиту безпеки підприємств.

У промислово розвинених країнах наука про аудит безпеки спирається на надійний фундамент результатів, що накопичувалися протягом багатьох десятиліть у рамках відомих наукових напрямів, таких як теорії загального і внутрішнього аудиту. У їх розвиток вагомий внесок зробили такі фахівці, як  Д. Айков, П. Гоффін, К. Сейгер, У. Фонсторх та ін. Для українських учених корисними є також результати досліджень учених та практиків Росії: В. Андріанов, В. Бородін, Я. Бузанова, І. Василевський, В. Олексієнко, С. Соколов, С. Сталенко, В. Яровигін, В. Ярочкін та ін. Значний внесок у дослідження теоретичних і прикладних аспектів проблеми аудиту безпеки зробили такі вітчизняні спеціалісти, як І. Аврутова, О. Бородіна, В. Сергій та ін. Проте ряд аспектів проблеми потребують подальшого поглибленого дослідження з урахуванням специфіки функціонування підприємств України в умовах ринкової економіки. Це, зокрема: обґрунтування концептуальних основ побудови системи аудиту безпеки підприємства адекватного складу і структурі завдань, що стають перед суб’єктами господарювання у специфічному інституціональному середовищі України. Актуальність теми дослідження зумовлена й необхідністю  впровадження аудиту безпеки у практику українських підприємств.

Під аудитом безпеки зазвичай розуміють підприємницьку діяльність, яка підлягає ліцензуванню, атестованих незалежних юридичних і фізичних осіб, яка спрямована на визначення реального стану безпеки підприємства (установи) в сфері його діяльності. Російські фахівці вважають, що аудит безпеки здійснюється у відповідності з Законом “Про безпеку”, іншими федеральними законами та іншими нормативними актами щодо забезпечення безпеки підприємств  у економічній, інформаційній, соціальній та інших сферах підприємницької діяльності.

Концептуальна модель побудови аудиту безпеки підприємства, на нашу думку, має наступні елементи: (1) мета аудиту (оцінка стану комплексної безпеки систем та підсистем підприємства); (2) ефективний механізм виявлення загроз у сфері аудиту безпеки (наявність статистичної і аналітичної інформації; сукупність індикаторів, що характеризують функціонування цієї сфери; підсистему моніторингу індикаторів; підсистему виявлення загроз та прогнозування їх впливу на стан аудиту безпеки; (3) методи аудиту (системний аналіз, розрахункові та інструментальні виміри); (4) порядок проведення аудиту (по регламенту, щодо необхідності); (5) масштаб аудиту (у цілому об’єкт або локально – наприклад, окремі споруди або приміщення); (6) об’єкт аудиту (системи та підсистеми комплексної безпеки підприємства); (7) виконавці (незалежні експерти щодо безпеки підприємництва; власні служби безпеки та аудиторські фірми); (8) контроль якості аудиту безпеки.

У загальному плані економічна безпека підприємства на думку російських та українських вчених має такі складові як: нормативно-правове забезпечення безпеки діяльності підприємства; забезпечення комерційної таємниці, перспективних розробок та виробничих таємниць; збереження кадрових, інтелектуальних та матеріальних ресурсів; екологічний захист; аудит організаційної та фінансово-господарської діяльності; аналіз економічної діяльності, як фірм –партнерів, так і конкурентів. Західна практика аудиту безпеки дозволяє додатково визначити такі елементи як: захист від стихійного лиха та терористичних актів; захист від бюрократичного та не правового впливу з боку державних органів.

Проведене дослідження дозволяє зробити наступні висновки:

1. Аудит економічної безпеки підприємства – це незалежна перевірка виробничої та фінансово-господарської діяльності та формулювання думки незалежного експерту (аудитора) щодо стану безпеки підприємства.

2. Аудит безпеки – це діючий інструмент оцінки безпеки та управління ризиками. В умовах специфічного інституціонального середовища України аудит безпеки стає важливим інструментом економічного менеджменту.

3. Аудит безпеки  можна поділити на зовнішній та внутрішній. Зовнішній аудит здійснюють незалежні експерти щодо безпеки підприємництва, які мають державний дозвіл (акредитацію),  а внутрішній – співробітники підприємства, запрошені експерти або фахівці аудиторських фірм.

4. Види аудиту безпеки: аудит економічної безпеки, аудит соціальної безпеки, аудит екологічної безпеки, аудит інформаційної безпеки.

5. Концептуальна модель побудови аудиту безпеки в умовах ринкової економіки в Україні повинна мати такі елементи як: мета аудиту; ефективний механізм визначення загроз у сфері аудиту безпеки; методи аудиту; порядок проведення аудиту; масштаб аудиту; об’єкт аудиту; виконавці, контроль якості аудиту безпеки.

Результати проведеного дослідження можна застосовувати у навчальному процесі при вивченні дисциплін: “Аудит економічної безпеки фірми”, “Аудит”, “Основи аудиту”, “Організація і методика аудиту”. Перспективи подальших наукових досліджень полягають у вдосконаленні системи моніторингу економічної безпеки підприємства в умовах ринкової економіки в Україні.