Економіка / 3.бухгалтерський облік і аудит

Магістрант Майборода Н.М.

Сумський національний аграрний університет. Україна

Організація  та документальне оформлення інкасації готівки

          Будь-яке підприємство незалежно від організаційно правової форми чи форми власності має справу з готівкою.Готівкові кошти використовують переважно у двох напрямках:відразу витратять на потреби фірми або покладуть у банк на поточний рахунок.передати гроші до банку можна самостійно або перекласти турботу про готівку на плечі обслуговуючого банку,тобто скористатися такою послугою,як інкасація,що є дуже актуальним в умовах віддаленого розташування сільськогосподарських підприємств від обслуговуючих банків.

          Інкасація це збір і доставка коштів із каси підприємства до банку.Зазвичай її проводять підрозділи перевезення валютних цінностей та інкасації коштів обслуговуючого банку.Однак трапляється,що банк,у якому відкрито поточний рахунок,подібних послуг не надає.Тоді дану послугу можуть виконувати служба інкасації Нацбанку,підрозділ інкасації іншого банку чи держслужба охорони при МВС України.

          Безпосередньо інкасації передує підписання договору між банку і підприємством.У ньому обумовлюють умови збору виручки,обов’язки  і відповідальність сторін,а також строки надання послуг.Потім банк видає підприємству пломби для опломбування сумок із готівковою виручкою[2].

          Тарифи на інкасацію залежать від різноманітних факторів:суми виручки,кількості підрозділів,їх віддаленості від установи банку та ін.

Частіше за все вони коливаються в діапазоні 0,2-1,5% від суми інкасації за згодою сторін у договорі можна встановити  фіксовану плату.

          Застосування інкасації має ряд безперечних переваг.По-перше,перевізник несе повну матеріальну відповідальність за цілість грошових коштів при транспортуванні.Отже,підприємство може бути спокійне за безпеку своїх активів.По-друге,якщо банк не близько від господарства чи його підрозділів,то останні не витрачають свого часу на доставку виручки до банку.І по-третє,інкасатори приїздять за графіком,обумовленим з підприємством,тобто є впевненість,що перевищення ліміту каси в день інкасації господарству не загрожує.

          Крім самої інкасації,банки пропонують широкий спектр супутніх послуг.Серед них:

·        Перевезення спец вантажів(ювелірних виробів,музейних цінностей,дорогоцінних металів та ін.);

·        Обробка,перерахунок й пакування грошей за правилами НБУ;

·        Доставка зарплати з добором купюр необхідного номіналу;

·        Забезпечення розмінною монетою;

·        Інкасація готівки без відкриття рахунка в банку тощо [1] .

          Щомісяця в банку на кожне підприємство складають явочну картку з номером згідно з журналом  обліку клієнтів з інкасації.Потім банк постачає фірмі інкасаторські сумки,на яких аззначено назву банку і порядковий номер сумки.Роблять це в кількості,потрібній для першої інкасації.У подальшому сумки з виручкою інкасатори мінятимуть на порожні в момент інкасації.

          Підприємство,у свою чергу,подає до банку два зразки пломби з чітким відбитком пломбіру.Якщо виручку приносять в інкасаторський пункт самостійно,то примірників пломб треба три.На відтиску пломби повинні бути чітко видні номер реєстрації і скорочена назва підприємства.

          Перед опломбуванням сумки з виручкою касир оформлює до кожної з них супровідну відомість у 3-х примірниках.Перший кладуть в інкасаторську сумку,другий видають інкасатору,а третій зберігають на підприємстві [2].Крім того,якщо підприємство оприбуткує отриману виручку спочатку до каси за прибутковим касовим ордером,а потім передає її інкасаторам,то доцільно на суму інкасованої виручки скласти ще й видатковий касовий ордер,адже вибуття раніше оприбуткованих коштів можна відобразити в касі підприємства виключно за даними касових документів.

          Якщо підприємство інкасує виручку,наприклад посеред робочого дня,не варто непокоїтися,що суми,оприбутковані цього дня після інкасації,визнають понадлімітними.Адже,не вважають понадлімітними гроші в день їх надходження ,якщо їх здали до банку не пізніше наступного робочого дня банку або ж використали на госппотреби підприємства у той самий строк.Головне,супровідну відомість на їх передачу інкасаторам( або будь-який інший документ,що підтверджує її видачу з каси) оформити не пізніше робочого дня банку,наступного за днем надходження коштів[3].

          Отже,інкасація готівкових коштів надає підприємству ряд переваг,серед яких перекладання матеріальної відповідальності за схоронність коштів при перевезенні готівки на службу інкасації,економія часу керівництва підприємства на транспортування виручки до установи банку,інкасована готівка не вважається понадлімітними.

Література

1.     Валентинова Т.Інкасація готівки:організація,оформлення,облік //Все про бухгалтерський облік.-2006.-№13.-с.7-13.

2.     Інструкція про організацію перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів в установах банку України,затверджена постановою Правління НБУ від 03.12.03 р.№520.

3.     Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні,затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.04р.№637.