Економічні науки/6. Маркетинг і менеджмент

 

Спіцина Н.М., Сологуб Л.С.

Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган – Барановського, Україна

Особливості життєвого циклу системи інформаційного сервісу

Дослідження методичних підходів до створення та функціонування системи інформаційного сервісу в часі необхідно здійснювати відповідно до життєвого циклу цієї системи – від часу створення до моменту надання відповідної продукції – інформаційних послуг та товарів. Життєвий цикл системи інформаційного сервісу є доволі відносним поняттям, неконкретизованим, тому при його вивченні доцільно спиратися на визначення життєвого циклу інформаційної системи як невід’ємної частини системи інформаційного сервісу.

Система інформаційного сервісу забезпечує керівників і робітників торговельного підприємства (з кількістю персоналу не менше десяти осіб) необхідною інформацією як із зовнішнього інформаційного простору так і внутрішнього середовища з використанням різноманітних джерел інформації і режимів технологічної обробки.

Система інформаційного сервісу є особливим продуктом. Сьогодні практично жодна організація не може існувати без використання її послуг. Така система потребує постійного оновлення з урахуванням мінливих зовнішніх та внутрішніх факторів.

Система інформаційного сервісу являє собою з одного боку – об'єднання програмних, технічних засобів, персоналу та інформаційних технологій для реалізації інформаційної продукції, а з іншого – сукупність послуг та продуктів, що надаються замовникам.

Життєвий цикл інформаційної системи завершується, як правило, не в результаті фізичного зносу, а в результаті морального старіння - припинення задоволення вимог до системи інформаційного сервісу. При цьому відбуваються модифікації системи інформаційного сервісу, що спричиняють необхідність оновлення її складових.

Отже, життєвий цикл - період створення і використання системи інформаційного сервісу, що охоплює різні її стани, починаючи з моменту виникнення необхідності в послугах системи інформаційного сервісу і закінчуючи моментом її повного виходу з експлуатації.

Створення системи інформаційного сервісу полягає в попередньому виборі концепції створення системи, формуванні вимог, зборі матеріалів для подальшої реалізації концепції, створенні та затвердженні техніко-економічного обґрунтування, побудові архітектури майбутньої системи (рис.1). Потім відбувається детальне проектування системи інформаційного сервісу в цілому та її основних складових, розробка системи, підбір відповідних технічних та програмних засобів [5].

Рис. 1.  Модель інформаційної архітектури підприємства

 

Планування системи інформаційного сервісу охоплює її безпосереднє функціонування та полягає у розробці технології надання певних інформаційних послуг або товарів. Ці процеси є складовими життєвого циклу функціонування системи інформаційного сервісу.

У життєвому циклі функціонування системи інформаційного сервісу можна виділити декілька стадій. В першу чергу здійснюється процес замовлення, що охоплює ініціативу, підготовку тендеру (пропозиції), підготовку угоди, ознайомлення з бізнесом клієнта тощо.

Перед замовленням, користувач аналізує свої вимоги та висуває критерії вибору фірми-розробника продукції. Основними критеріями вибору фірми-розробника є: ліцензійна чистота програмного продукту; ліцензійна чистота засобів розробки; рівень реалізованих проектів; позиції фірми в рейтингах [4].

Велике значення має рівень і якість обслуговування. Найкраще, коли замовник одержує від постачальника весь спектр послуг, що включає:

постановку системи управління підприємством (обстеження підприємства з питань постановки обліку і документообігу, консалтингові послуги, тощо);

доставку і впровадження системи;

«довічний» супровід системи (гарантійне і післягарантійне обслуговування, проведення тематичних семінарів як із проблем методології й організації торговельних підприємств, так і з питань використання інформаційних систем).

Етап планування продукту чи послуги передбачає ініціювання, підготовку відповіді, укладання контракту, планування (проектування) - розробку техноробочого проекту системи, вибір конкретної технології надання послуги и продукту, пошук та відбір потрібної інформації, виконання та контроль, перегляд та оцінювання.

Вибір експертом технології, що буде використовуватись у процесі реалізації послуги, базується на вимогах, що зазвичай пред’являються замовниками. В інформаційній сфері ці вимоги виявляються двояко. По-перше, стосовно інформаційних технологій: встановлюється наявність у виробника доступу до сукупних інформаційних ресурсів, сучасного програмного забезпечення, дружнього інтерфейсу; можливості роботи з визначеним користувачем в режимі діалогу і багато іншого. По-друге, ця вимога виявляється стосовно технологій переробки початкової інформації. Все частіше споживачам потрібні не тексти першоджерел, а результати їх переробки у вигляді бібліографічної, фактографічної, аналітичної інформації.

Пошук інформації та процес її відбору персоналом інформаційного відділу здійснюється за допомогою таких методичних прийомів, як: тематичний та хронологічний прийоми; пошук з розширенням первинних меж, заданих користувачем, тобто з використанням родовидових і асоціативних зв'язків, встановлених виробником послуг; якісний відбір інформації з використанням для цього відомостей про попередню значущість документів (припускає наявність списків ведучих авторів і авторських колективів, організацій, країн, періодичних видань найактуальніших напрямів розробки); якісний відбір інформації із залученням для його здійснення фахівців-експертів [1, 3, 6].

Розробка проекту програмного продукту чи послуги полягає у реалізації процесу, аналізі системних вимог, проектуванні архітектури, аналізі вимог до продукту чи послуги, розробці детального проекту послуги, її тестування, забезпечення приймання [2].

Процес експлуатації визначає дії фірми-замовника послуги (товару) і складається з процесу реалізації та безпосереднього використання.

Завершальним етапом є наступний супровід інформаційної продукції: гарантійне обслуговування, аналіз проблем та модифікацій, оновлення, вилучення інформаційного продукту, тощо.

При впровадженні нової технології в організації необхідно оцінити ризик відставання від конкурентів у результаті її неминучого старіння згодом, тому що інформаційні продукти, як ніякі інші види матеріальних товарів, мають надзвичайно високу швидкість заміни новими видами чи версіями. Періоди змінюваності коливаються від кількох місяців до одного року. Якщо в процесі впровадження нової інформаційної технології цьому фактору не приділяти належну увагу, можливо, що до моменту завершення переведення фірми на нову інформаційну технологію вона вже застаріє, і доведеться вживати заходів з її модернізації.

Життєвий цикл носить ітеративний характер: реалізовані етапи життєвого циклу, починаючи із самих ранніх, циклічно повторюються відповідно до нових вимог і змін зовнішнього середовища [7]. На кожному етапі життєвого циклу формується набір документів і технічних рішень.

Література:

1.            Белявский, И. К. Маркетинговое исследование: информация, анализ, прогноз / И. К. Белявский. – М. : Финансы и статистика, 2001. – 320 с. – ISBN 5-279-02220-9.

2.            Гиляровский, Р. С. Справочник информационного работника / Р. С. Гиляровский. - М. : Профессия, 2005. – 552 с. – ISBN 5-93193-075-5.

3.            Гречникова, И. Н. Менеджмент : учебник / И. Н. Гречникова. – М. : Банки и биржи, 1997. – 783 с.ISBN 5-345-00236-4.

4.            Лазарєва, С. Ф. Економіка та організація інформаційного бізнесу : навч. посіб. / С. Ф. Лазарєва ; Київ. нац. екон. ун-т. – К. : КНЕУ, 2002. – 667 с. - ISBN 966-574-405-4.

5.            Олифиров, А. В. Глобализация торговой деятельности на базе современных информационных технологий // Матеріали міжнародної конференції "Глобалізація економіки: нові можливості чи загроза людству?”, [Донецьк], 21-22 берез. 2001р. / Донец. держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. – Донецьк, 2001. – Т. 1 – С. 89-92.

6.     Организация и управление торговым предприятием : учебник / под ред. Л. А. Брагина, Т. П. Данько. – М.: ИНФРА-М, 2005.- 303 с.ISBN 5-16-002352-6.

7.     Пінчук, Н. С. Інформаційні системи і технології в маркетингу : навч. посіб. / Н. С. Пінчук, Г. П. Галузинський, Н. С. Орленко ; Київ нац. екон. ун-т. – К. : КНЕУ, 1999. - 328 с. - ISBN 966-574-167-5.