Економічні науки/2. Зовнішньоекономічна діяльність

 

К.е.н. Коваленко О.М., к.е.н. Шаповал С.С.

Одеський національний політехнічний університет

Особливості складання бізнес-плану

зовнішньоекономічної діяльності

 

Сучасна економічна ситуація, пов’язана з активним розвитком ринкових відносин та євроінтеграційним курсом держави, обумовлює новий підхід до внутріфірмового планування, успіх якого вирішальним чином залежить від таких елементів як розуміння загального стану справ на даний момент, розуміння планованого рівня розвитку, планування процесу трансформації з одного стану в інший.

З переходом до ринку багато підприємств України переважно не складали плани, так як в умовах нестабільності, невизначеності та непорівнянності даних важко досягнути точності розрахунків, тим більше на перспективу. Але за останній час ситуація змінилась у бік посилення уваги до складання бізнес-планів, і особливо бізнес-планів зовнішньоекономічної діяльності. Цей факт пов’язаний з закономірним впливом ринкових явищ на економіку,  необхідністю використання методів економічного прогнозування адекватних зовнішньому ринку, вимогами зарубіжних партнерів по бізнесу.

Виходячи зі своєї назви, бізнес-план зовнішньоекономічної діяльності         є  звичайним бізнес-планом, який відповідає всім умовам його формування,         та в якому знаходить відображення реалізація будь-якої форми зовнішньоекономічної діяльності:

– експорт імпорт товарів, капіталів і робочої сили;

наукова, технічна, виробнича, навчальна кооперація з іноземними суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та надання послуг суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності один одному;

спільна підприємницька діяльність між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності;

          господарська діяльність вітчизняних фірм за кордоном;

міжнародні фінансові операції;

кредитні і розрахункові операції між суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та ін.

          Розгляд теоретико-методологічної бази бізнес-планування дає нам підстави стверджувати, що бізнес-план зовнішньоекономічної діяльності, включає визначення мети і завдань, які ставляться перед підприємством на найближчу і далеку перспективу, оцінює поточний стан економіки той чи іншої держави, сильні і слабкі сторони виробництва, аналізує ринок і інформацію про клієнтів. У ньому дається оцінка ресурсів, необхідних для досягнення поставлених цілей в умовах конкуренції на зовнішніх ринках.

          Бізнес-план зовнішньоекономічної діяльності допомагає попередити і зустріти багато неминучих проблем у розвитку бізнесу, тому що він надає можливість контролювати і управляти виробництвом, враховуючи попередні результати і плани.

          Бізнес-план зовнішньоекономічної діяльності дозволяє показати вигідність передбачуваного проекту і залучити можливих інвесторів, в тому числі зарубіжних, тому що має довести ефективну, реалістичну та послідовну програму здійснення цілей і завдань проекту.

          І нарешті, бізнес-план зовнішньоекономічної діяльності, описуючи всі основні аспекти майбутнього функціонування в умовах зовнішньоекономічної діяльності, аналізуючи проблеми, з якими воно може зштовхнутися, і визначаючи способи вирішення цих проблем, має переконати інвестора в необхідності вкладання коштів і отриманні прибутку.

          Як і звичайний бізнес-план, бізнес-план зовнішньоекономічної діяльності, як правило, має носити характер плану розвитку на 3-5 років, орієнтовно за таким алгоритмом:

          1. Ухвалення рішення про створення нового підприємства або заходів з його удосконалювання.

          2. Аналіз власних можливостей з реалізації запланованого  проекту.

          3. Вибір виробу (послуги), виробництво яких планується.

          4. Дослідження зовнішніх або внутрішніх ринків збуту.

          5. Прогнозування обсягів збуту.

          6.  Вибір місця (країни) для здійснення комерційної або виробничої діяльності.

          7. Розробка плану виробництва.

          8.  Формування плану маркетингу.

          9. Формування організаційного плану.

          10.   Розробка юридичної схеми майбутньої діяльності.

          11.   Вирішення питань організації бухгалтерського обліку.

          12.  Вирішення питань страхування.

          13.  Розробка фінансового плану.

          14.   Написання титульного аркуша, анотації, резюме до бізнес-плану.

          В залежності від характеру підприємницької діяльності будь-який бізнес-план зовнішньоекономічної діяльності повинен мати власний склад і структуру.

          Відповідно до вимог щодо змісту і структури бізнес-планів, склад і структура бізнес-плану зовнішньоекономічної діяльності залежать від розмірів цільового ринку збуту та його сегментів, що вимагає ускладнення структури, тому що найбільш важливі конкуренти можуть бути винесені в особливий розділ плану для більш пильного вивчення.

          Залежно від мети складання розділи бізнес-плану зовнішньоекономічної діяльності можуть розроблятися з тим або іншим ступенем конкретизації.

          Враховуючи класичний підхід до складання бізнес-планів, в бізнес-планах зовнішньоекономічної діяльності необхідно передбачити розділи, у яких:

          розкриваються основна ідея і мети бізнесу;

          характеризується специфіка продукту підприємства і задоволення їм потреб внутрішнього або зовнішнього ринку;

          надається оцінка ринку і обґрунтовується стратегія поведінки фірми на певних ринкових сегментах;

          визначається організаційна і виробнича структура;

          формується фінансовий проект справи з оцінкою ефективності зовнішньоекономічної діяльності, включаючи стратегію фінансування і пропозиції по інвестиціях;

          надається аналіз і оцінка ризиків проекту, в тому числі в умовах зовнішньоекономічної діяльності;

          обґрунтовується відповідна стратегія управління ризиками.    

           В зв’язку з цим, при складанні бізнес-плану зовнішньоекономічної діяльності, нами рекомендовано використовувати таку типову структуру:

          1.  Титульний аркуш, анотація, резюме.

          2.  Опис фірми, продукції, послуг.

          3.  Маркетинг і збут продукції.

          4.  Виробничий розділ.

          5.  Організаційно-правові аспекти.

          6.  Фінансовий розділ.

          7.  Аналіз чутливості проекту.

          8.  Ризики і гарантії.

          9.  Додатки.

          В підсумку відзначимо, що бізнес-план зовнішньоекономічної діяльності необхідно складати таким чином, щоб він був певною моделлю функціонування підприємства в умовах зовнішньоекономічної діяльності, яка б використовувала всі наробітки традиційного планування стосовно до категорій ринкової економіки: бізнесу, конкурентної боротьби в умовах зарубіжного ринку, особливостей форм функціонування підприємства на зовнішньому ринку, діяльності маркетингових служб, комерційного і фінансового ризику, стратегії фінансування, досягнення беззбитковості і необхідного рівня рентабельності, якісного обслуговування споживачів.