Костенюк Л.В.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича

Географічний факультет

Кафедра гідроекології, водопостачання та водовідведення

Особливості характеру поздовжнього профілю р.Черемош та основних його допливів

Поздовжній профіль річки є досить важливим її параметром, що в цілому характеризує  похил річкового дна і похил поверхні води вздовж течії. Він є своєрідним графічним відображенням умов протікання і розвитку русла потоку в даному геологічному середовищі.

Усі руслові потоки характеризуються певним, можна сказати виробленим поздовжнім профілем, який визначає стадію розвитку русла і стабільне співвідношення між похилом і транспортуючою здатністю потоку.

Поздовжній профіль є досить чутливими індикатором всіх змін географічного середовища, які прямо чи опосередковано викликають зміни режиму стоку і режиму вивітрювання гірських порід [1].

Графік поздовжнього профілю річки Черемош та основних її приток Білого та Чорного Черемошів, від злиття яких вона і утворюється, показано на рис.1, 2, 3. Дані профілі побудовані за картографічними даними [2], і відображають характер похилу дна долини річки. Головною їх особливістю є ступінчастий характер.

Ступінчастість поздовжнього профілю річок, багатьма вченими відмічалась як обов’язкова для більшості руслових потоків. Причинами ступінчастості поздовжнього профілю можуть бути як неоднорідність корінних порід, тектонічні рухи, періодичні звуження і розширення долини, так і впадіння великих приток, з відмінним від головного русла твердим стоком [1].

Вирівнювання транспортуючою здатності потоку завдяки ерозії також може створювати нерівності поздовжнього профілю, оскільки ступінь піддатливості порід ерозії коливається в значних межах.

1

 

2

 

Рис. 1. Поздовжній профіль р. Чорний Черемош

Всі перераховані причини зумовлюють утворення великих ступенів повздовжнього профілю, які називають ступенями першого порядку. Часто зустрічаються також ступені другого порядку, пов’язані з елементами мезорельєфу русла, звивинами і перекатами.

Ступінчастість поздовжнього профілю створює умови для концентрації енергії течії на окремих перепадах, де і проходить розмив та переміщення наносів.

3

 

2

 

1

 

Рис.2. Поздовжній профіль р. Білий Черемош

Причинами ступінчатого характеру профілю Чорного Черемошу на ділянках 1 і 2, скоріш за все, є вихід на поверхню стійких, корінних порід і утворення порожисто-водоспадного русла потоку. Аналогічними є і причини утворення ступенів на ділянках 1 і 2 для профілю річки Білий Черемош. Обидві річки є типовими гірськими потоками, з досить вузькою долиною і сприятливими умовами для утворення порогів та водоспадів, що розривають неперервність повздовжнього профілю, затримують глибинну ерозію і являються відносно стабільними точками, оскільки їх основу складають стійкі до розмиву породи.

Ділянка 3 профілю Білого Черемошу відрізняється від вказаних вище ступенів профілів певним вигином, що відповідає розширенню долини і утворенню дворукавного русла річки.

На поздовжньому профілі Черемошу спостерігається одна ступінчаста ділянка (рис.3), причиною утворення якої є зміна геологічних умов протікання русла і перехід від гірського типу до передгірно-рівнинного. Саме енергійній ерозійній діяльності потоку в області підняття,  сприяє утворення кривої спаду перед виходом потоку на розширену ділянку долини.

Що стосується визначення типів поздовжніх профілів, то для верхівїв Чорного Черемошу (від  1720 до 1280 м) та Білого Черемошу (від 1560 до 1040 м) поздовжні профілі знаходяться в стадії посиленої ерозії. Похили на цих ділянках досить значні – 0, 67 і 0,53 відповідно. На даних ділянках головного русла , а також на притоках, що впадають на цьому відрізку досить часто спостерігається селева активність під час проходження паводків.

Наступні ділянки, нижче вказаних відміток і до гирла, для обох річок характеризуються профілем в стадії нормальної ерозії, що супроводжується періодичністю зон розмиву та акумуляції наносів. Похили змінюються від 0,102 для Чорного і 0,109 для Білого Черемошів.

Поздовжній профіль Черемошу характеризується стадією нормальної ерозії, русло річки складене алювієм крупність якого, в основному, більша за критичне значення. Похил Черемошу складає 0, 039.

Разом з тим, представлені поздовжні профілі можна віднести до виробленого типу, із відносно вирівняною транспортуючою здатністю потоку. Форма таких типів профілів знаходиться в тісній залежності від витрати води, шороховатості русла і форми поперечного перерізу.

1

 

Рис.3. Поздовжній профіль р.Черемош

Для Чорного та Білого Черемошів максимальна глибини врізання спостерігається у верхній течії, а для Черемошу -  на передгірній ділянці, де ширина долини різко збільшується.

Усі представлені профілі характеризуються певною стабільністю і рівномірністю транспортуючої здатності потоку, переважанням глибинної ерозії та ступінчатою формою.

При визначення типів поздовжніх профілів було використано класифікацію Н.І. Маккавеева [1].

Література:

1. Маккавеев Н.И. Русло реки и эрозия в ее бассейне. М.: Географический факультет МГУ. 2003. – 355 с.

2. Топографічна карта, масштаб 1:100000. Київська військово-картографічна фабрика, 2002р.