Современные информационные технологии/4. Информационная безопасность

 

К.і.н., професор Кунченко-Харченко В. І., аспіранти Сухацький Р. П., Отамась І. Г.

Черкаський державний технологічний університет

Впровадження WEB-ресурсів державних архівів України

Стрімкий розвиток електронної культури є головним наслідком становлення та поширення глобальної інформаційної цивілізації на сферу культури людства. Електронна культура пов’язана зі створенням та розповсюдженням електронних версій закладів колективної пам’яті (бібліотек, музеїв, архівів).

Однією з найважливіших ланок забезпечення розвитку держави, економіки, науки і культури є архіви. Вільний доступ до архівної інформації, гарантується національним законодавством. Ухвалення Верховною Радою 24 грудня 1993 р. Закону України “Про Національний архівний фонд і архівні установи”, та низки нормативно-методичних документів створили передумови для еволюційного реформування системи архівних установ з урахуванням позитивних здобутків її попереднього розвитку, зарубіжного досвіду, сучасного стану та перспективного прогнозування.

Державні архіви володіють величезними інформаційними ресурсами, вони знаходяться у стані пошуку своєї ніші в інформаційній інфраструктурі України. Для забезпечення виходу архівів України в інформаційний простір необхідно створення високо сервісного середовища взаємодії із широким колом його користувачів, відкриття їм доступу до світових інформаційних ресурсів. Для цього слід підключити всі архіви до Інтернет, розвинути системи теледоступу до світових інформаційних ресурсів Державного комітету архівів України, що є архівним веб-порталом України.

Архіви не можуть існувати ізольовано, відтак виникає необхідність в створенні корпоративної мережі Інтернет. Тільки завдяки корпоративним методам роботи можна створити зведений електронний каталог.

Відповідно до Національної стратегії розвитку мережі Інтернет в Україні  є вирішення найважливіших науково-технічних завдань повної інтеграції в суспільство нових інформаційних технологій, доступу до інформації для кожного громадянина.

Так, перед Державним комітетом архівів України постала проблема розробки та реалізації власної національної інформаційної політики.

Державний комітет архівів України має намір створити в країні єдиний інформаційний простір та інтегруватися у світове інформаційне співтовариство.

Програма створення мережі інтернет-ресурсів державних архівних установ включає в себе створення Центру Web-ресурсів Держкомархіву; впровадження web-ресурсів державних архівів країни та побудова галузевої мережі передавання даних.

Структура архівного порталу України будується відповідно регламенту функціонування веб-сайту Державного комітету архівів України. На початку головної сторінки, яка призначена для надання інформації про статус Комітету, знайомить з загальною структурою даного веб-сайту, розміщується зображення Державного герба України і логотипу Держкомархіву, назва сайту, меню, пунктами якого є назви основних розділів. На цій же сторінці висвітлено стислі новини та анонси архівної галузі, які більш детально розкриваються на веб-сторінці архівних новин під назвоюНовини архівної галузі”.

Інформаційна структура веб-порталуАрхіви Україниповністю адекватна відповідній предметній області, має і повне інформаційне наповнення, не містить зайвих відомостей та недоречних повторів інформації. Інформаційне наповнення веб-сайту тісно пов’язано з його інформаційною структурою. На веб-сайті представлені обласні державні адміністрації. Класифікація матеріалів має ієрархічну будову, ієрархічну підпорядкованість матеріалів різного рівня, відповідає рівню їх узагальнення та важливості, назви кожної рубрики на даному веб-сайті зрозумілі широкому колу користувачів, кожна веб-сторінка відповідає одній тематичній рубриці. Статистичні, динамічні та потокові матеріали подаються окремими цілісними блоками відповідно до їх тематики.

Користувач веб-сайту спочатку знайомиться з екранним відображення даних. Надалі він може зберегти їх у форматі, в якому вони надані браузеру (HTML-файлів, PDF, RTF, ZIP) або за допомогою копіювання через буфер обміну в формат зовнішніх систем. Користувач також може роздрукувати веб-документ.

Всі сторінки веб-сайту можуть бути безпосередньо роздруковані засобами браузера. Для даних, що призначені для подальшого роздруку відвідувачем без додаткових стильових елементів екранного представлення, традиційно створюється відповідна додаткова веб-сторінка.

В мережі Інтернет великі графічні зображеня (мап, фотодокументів тощо) розміщують на окремих сторінках.

Потокова інформація розміщується на сторінках, що мають посилання з головної сторінки сайту або зі стартових веб-сторінок відповідних розділів, оскільки за своїм змістом ця інформація має бути оперативно доведена до споживача.

Фотодокументи, малюнки та таблиці супроводжуються текстовою інформацією, яка точно вказує на розділ та на відповідний текстовий матеріал розділу, який вони супроводжують.

У цілому використання Web-ресурсів дозволяє отримати широкий спектр даних для прийняття обґрунтованих рішень щодо покращання інформаційно-архівного обслуговування користувачів. Його організацію можна вважати аналогом введення зворотного зв’язку в автоматизованій системі, що надає їй якісно нових властивостей і, зокрема, створює передумови для інтелектуалізації пошукових процесів.

 

1.     Когаловский М.Р. Систематика коллекций инфор­мационных ресурсов в электронных библиоте­ках // Программирование. 2000.  3. – С. 30-52.

2. Регламент функціонування веб-сайту Державного комітету архівів України.

3. Офіційний веб-порталАрхіви України” “ http://www.archives.gov.ua/.