Історія / 1. Історія України

 

Д.і.н., професор Бушин М.І

Черкаський державний техноголічний університет, Україна

 

Рецензія на монографію Тетяни Чубіної

«Рід Потоцьких в Україні (тульчинська лінія): суспільно-політичні та культурологічні аспекти». – Черкаси: Черкаський ЦНТЕІ, 2008.

 

Сьогодні зростає потреба в теоретичному осягненні минулого, розумінні сучасності та визначенні контурів майбутнього. Сучасні дослідники все більш зосереджуються на нерозривних взаємозв’язках людини, історії і культури. В цьому ракурсі існує об’єктивна необхідність дослідження роду Потоцьких, як з пізнавальної точки зору, так і з потреб наукового, неупередженого висвітлення їх життя та спадщини в контексті українсько-польської історії, оскільки через ідеологічну заангажованість радянської історіографії спеціальних досліджень з даної проблеми здійснено не було. Актуальність вивчення життєдіяльності роду Потоцьких підсилюється тим, що їх громадянська позиція та спадщина варті вивчення, розуміння й належного висвітлення.

В цьому ракурсі дослідження Чубіної Тетяни Дмитрівни «Рід Потоцьких в Україні (тульчинська лінія): суспільно-політичні та культурологічні аспекти» є актуальним та своєчасним, оскільки висвітлення конкретних історичних подій через призму оцінки їх учасників дозволяє глибше і повніше визначити суспільну значущість описаних явищ і біографій.

Автором доведено доцільність дослідження окремої історичної постаті та родини на зламі публічного і приватного життя, а також формулювання проблеми ідеологічного статусу сім’ї в суспільстві, співвідношення історії держави з історією родини. Сімейна історія займає нішу між структурною і культурною антропологією і є новим ракурсом сучасної історичної науки.

В монографії наголошується, що немає родів великих і малих. Є досліджені і не досліджені... Дослідження історії окремих родин - це не лише приватна справа, але й історична необхідність. Велична історія будь-якої країни складається з історій окремих родин. Це невичерпне та маловивчене джерело історії.

У кожній країні є такі роди, які вже стали «власністю» всієї нації. Скажімо, у Німеччині - Габсбурги, у Франції - Бонапарти... Чимало славних родів можна назвати і в Україні. Є представники і так званих «інтернаціональних» кланів. Наприклад, магнати Потоцькі, нащадки яких вважають себе як поляками, так і українцями. Ці «українні» магнати, відіграли помітну роль і в польській історії, і в українській.

Представники найвідомішого і найбільш могутнього магнатського роду Речі Посполитої володіли значними територіями, замками, маєтками в Польщі, Білорусії, Україні, насамперед у Подільському, Брацлавському, Белзькому, Руському і Краківському воєводствах, займали важливі державні посади в Речі Посполитій, а згодом, у Росії та Австрії.

В монографії пропонується просопографічний метод як новий концептуальний підхід у дослідженні історії роду. Автором на основі максимально доступної на сьогоднішній день кількості джерел зроблена перша спроба створення колективного портрету тульчинської лінії роду Потоцьких, знакової в історичному та соціокультурному житті України; до наукового обігу введено матеріали центральних та регіональних архівосховищ України з інтелектуальної та соціокультурної історії роду; досліджено рідкісні фонди та рукописи Польської бібліотеки в Парижі; документальну спадщина представників роду; вперше наводяться родинні архіви, що поглиблює уявлення про ту чи іншу особистість з цього роду; історію роду Потоцьких представлено як соціокультурний феномен, що вивчається на засадах міждисциплінарності. Це дозволило відтворити «об’ємну» історію фамільного клану за рахунок вивчення життєдіяльності не лише «знакових», а й «рядових» членів, які стали не творцями, а трансляторами окремих національно-патріотичних ідей.

Автором також відмічено значний внесок фамільного клану Потоцьких, зокрема його тульчинської лінії, в розвиток української культури, адже культурно-просвітницькі проекти роду, залишаються і сьогодні помітними, цікавими і значущими в духовному житті нашої країни, зокрема це і садово-паркові комплекси Потоцьких, і тульчинський маєток, і немирівська гімназія, і багатющі книгозбірні Потоцьких.

Вважаю, що наукове дослідження «Рід Потоцьких в Україні (тульчинська лінія): суспільно-політичні та культурологічні аспекти» заслуговує достатньо високої оцінки. Розраховане на науковців, викладачів, студентів та широкий читацький загал.