Секція: 11. Криминалистика и судебная медицина

Моїсєєв О.М.

Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз МЮ України

 

ОПЕРОГРАМА КОМІСІЙНОЇ СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

 

Питання оптимізації судово-експертної діяльності (далі – СЕД) постає перед судово-експертними установами (далі – СЕУ) за необхідністю узгоджувати всі напрямки СЕД – експертний практичний, науковий, методичний, консультативний, підвищення кваліфікації експертних кадрів та ін. – з метою забезпечення їх ефективності. За нашими спостереженнями, великого значення питання оптимізації СЕД набувають при проведенні комісійних експертиз, особливо, якщо в комісії задіяні експерти різних лабораторій та різних відомств.

У якості документальної форми процесу управління проведенням комісійної експертизи з боку керівника СЕУ, ми пропонуємо використовувати оперограму [1, 2] – документ, який визначає послідовність дій учасників комісійної експертизи, до яких належать не тільки голова та члени комісії експертів, а й керівник підрозділу, де проводиться комісійна експертиза, керівник СЕУ та канцелярія СЕУ. Оперограму складає суб’єкт управлінської діяльності СЕУ (керівник СЕУ, його заступник з експертної роботи, керівник підрозділу, в якому проводиться комісійна експертиза, керівник комісії експертів або інша особа, за дорученням керівника СЕУ), для управління процесом проведення конкретної комісійної експертизи з визначеними учасниками (головою комісії експертів, судовими експертами, особами допоміжного складу).

Оперограма комісійної експертизи представлена у вигляді таблиці (Додаток 1), за рядками якої уміщені основні операції у визначеній послідовності, які здійснюють учасники комісійної експертизи, до яких належать експерт, голова комісії експертів, керівник підрозділу СЕУ (лабораторії, відділу чи сектору, в якому проводиться комісійна експертиза), керівник СЕУ, а також канцелярія, як підрозділ СЕУ із здійснення процедур отримання та передавання матеріалів між учасниками комісійної експертизи, та між замовником експертизи та СЕУ. Операції, які здійснюють учасники комісійної експертизи, розподіляються на ручні (в оперограмі позначаються «Р»), логічні (позначення «Л») та операції з використанням комп’ютерної техніки та приладової бази (позначаються «П»).

Оперограма відображає хід експертного дослідження від моменту одержання постанови (ухвали) про призначення експертизи, об’єктів, матеріалів на проведення експертизи (крок № 1) – до моменту відправки результатів експертизи замовнику (крок № 16). Для спрощення, наводиться оперограма для комісії у складі двох експертів (експерт та голова комісії), але вона може бути розширена до будь-якого складу комісії експертів – шляхом додавання стовпчику таблиці для відображення дій кожного члена комісії.

Першим кроком у проведенні комісійної експертизи ми визначаємо одержання постанови / ухвали про призначення експертизи, одержання об’єктів та матеріалів на дослідження. Ці матеріли надходять до канцелярії, де відбувається їх належна документальна фіксація, чим забезпечується можливість контролю надходження матеріалів на експертизу. Дана операція виконується ручним способом.

Наступним кроком керівник СЕУ (його заступник) перевіряє матеріали, що надійшли, на відповідність завдання компетенції СЕУ. На цьому кроці керівник СЕУ прогнозує, які підрозділи СЕУ мають бути задіяними, або з якими іншими СЕУ, науково-дослідними установами, організаціями чи окремими спеціалістами потребується взаємодія в проведенні судової експертизи. Застосуванням логічних методів керівник СЕУ визначає провідний підрозділ, якому він доручає проведення даної експертизи. За результатами, на супровідний документ накладається резолюція (крок 4), та через канцелярію матеріли на експертизу передаються до провідного підрозділу СЕУ (крок 5).

Керівник провідного підрозділу визначає склад комісії експертів, беручи до уваги чинники професійного, організаційного, психологічного характеру, серед яких ми виокремлюємо обсяг спеціальних знань експертів, які працюють в СЕУ, де проводиться комісійна експертиза, межі компетенції кожного співробітника, рівень його кваліфікації; ситуативні чинники – завантаженість судових експертів на період проведення комісійної експертизи, різні обмеження робочого часу, які виникають від перебування працівника у відрядженні, відпустці, на лікарняному тощо (крок 6).

Наступними кроками оперограма відображає проведення судової експертизи комісією експертів. Голова комісії розподіляє завдання між експертами, встановлює строки та послідовність їх виконання (крок 7).

Експерт одержує матеріли на дослідження та здійснює перевірку їх за формальними критеріями (перевіряє реквізити постанови / ухвали на призначення експертизи, відповідність досліджуваних речових доказів та матеріалів, упакування речових доказів і т. ін.). Експерт фіксує у робочому журналі надходження матеріалів, встановлює зміст, послідовність та строки необхідних досліджень (крок 8).

Проведення дослідження експертом, оцінка результатів, формулювання висновків, оформлення частини тексту висновку комісійної експертизи та передавання її до голови комісії відображається в оперограмі кроками 9 – 11.

Отримавши результати досліджень від експерта, голова комісії робить узагальнення, формулює висновки комісійної експертизи (логічна операція, крок 12), здійснює оформлення висновку комісійної експертизи (крок 13), який передає керівникові підрозділу.

Керівник підрозділу СЕУ перевіряє висновок комісійної експертизи за критеріями якості оформлення тексту та ілюстративного матеріла, а також відповідності компетенції комісії зробленим висновкам (логічна операція, крок 14).

Керівник СЕУ підписує супровідні документи (крок 15), а канцелярія оформлює матеріали проведеної комісійної експертизи на відправку замовнику (крок 16).

Судово-експертна практика свідчить, що при проведенні комісійних експертиз співробітниками різних лабораторій та відомств важливого значення набуває передавання проміжних результатів між експертами та іншими учасниками комісійної експертизи. Таку операцію повинна здійснювати канцелярія СЕУ, для забезпечення збереження матеріалів та можливості контрою строків виконання завдань різними експертами. Операції передавання матеріалів через канцелярію відображені кроками 1, 5, 16.

Голова комісії експертів розподіляє завдання між експертами, контролює строки виконання окремих досліджень, робить узагальнення та формулює загальні висновки комісійної експертизи, оформлює висновок експертизи як юридичний документ (кроки 7, 12, 13).

Перевірку результатів проводить також керівник підрозділу СЕУ, в якому проводилася експертиза (керівник лабораторії, відділу, сектору). За обсягом своїх спеціальних знань він спроможний логічними методами перевірити обґрунтованість, аргументованість, повноту та точність висновку (кроки 6, 14).

Керівник СЕУ вивчає матеріали, що надійшли на дослідження, призначає провідний підрозділ, а також здійснює, за формальними критеріями, остаточну перевірку висновку комісійної експертизи, підписує супровідний документ для відправки результатів експертизи замовнику (кроки 1 – 4, 15).

Таким чином, оперограма, що складається за запропонованою формою, відображає хід проведення комісійної експертизи в СЕУ та дозволяє контролювати опрацювання матеріалів всіма її учасниками.

 

Література

1. Качалина Л.Р. Научная организация управленческого труда – оргпроектирование. – М.: Экономика, 1973. – 255 с. – С. 143, 144.

2. Вил Ван дер Аалет, Кейс Ван Хей. Управление потоками работ: модели, методы и системы. – М.: ФИЗМАТЛИТ, 2007. – 316 с.

 


Додаток 1

ОПЕРОГРАМА

КОМІСІЙНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

№ кроку

КАНЦЕЛЯРІЯ

КЕРІВНИК СЕУ

КЕРІВНИК ПІДРОЗДІЛУ СЕУ

ГОЛОВА КОМІСІЇ

ЕКСПЕРТ

ОПЕРАЦІЯ

1

Р

 

 

 

 

Одержання постанови / ухвали, об’єктів, матеріалів

2

 

Л

 

 

 

Перевірка на відповідність компетенції СЕУ

3

 

Л

 

 

 

Визначення провідного підрозділу

4

 

Р

 

 

 

Накладення резолюції

5

Р

 

 

 

 

Передання постанови / ухвали, об’єктів, матеріалів до провідного підрозділу

6

 

 

Л

 

 

Визначення комісії експертів та її голови

7

 

 

 

Л

 

Розподіл завдань між експертами

8

 

 

 

 

Р

Одержання матеріалів на дослідження та їх перевірка

9

 

 

 

 

П

Проведення дослідження

10

 

 

 

 

Л

Оцінка результатів, формулювання висновків

11

 

 

 

 

П

Оформлення частини висновку, передання до голови комісії

12

 

 

 

Л

 

Узагальнення, формулювання висновків

13

 

 

 

П

 

Оформлення висновку комісійної експертизи

14

 

 

Л

 

 

Перевірка на обґрунтованість, аргументованість, повноту, точність

15

 

Р

 

 

 

Підписання супровідного документу

16

Р

 

 

 

 

Відправка висновку експертизи до замовника

 

Позначення операцій: Р – ручна, Л – логічна, П – з використанням ПЕОМ та приладової бази.


АВТОРСЬКА ДОВІДКА

 

Назва публікації: ОПЕРОГРАМА КОМІСІЙНОЇ СУДОВОЇ ЕКСПЕРТИЗИ

 

11. Криминалистика и судебная медицина

 

Автор: Моїсєєв Олександр Михайлович, кандидат юридичних наук, доцент

 

Місце роботи: Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз МЮ України

 

Посада: Провідний науковий співробітник

 

Тел. 8 (062) 312-56-15, 337-93-39

 

Адреса: ДонНДІСЕ, вул. Лівенка, 4, Донецьк, 80102