Право/ 11, Криминалистика и судебная медицина

Т.В.Шабанова

Донецький науково-дослідний інститут судових експертиз

Порядок проведення дослідження виробів після

проведення хімічного чищення

 

В практиці проведення експертиз волокнистих матеріалів і виробів з них нерідко виникають труднощі, пов'язані зі встановленням причин погіршення якості виробу після проведення хімічного чищення.

Хімічне чищення виробів вимагає індивідуального підходу до кожного окремо взятого виробу, а встановити причину виникнення дефектів на виробі, можливо по дефектам зовнішнього вигляду (місце розташування, характеристика дефектів після плямовибавлення, при знежирюванні, волого-тепловій обробці) та експериментальним шляхом (при дії на об’єкт дослідження реактивами в яких можливо чистити виріб з додаванням додаткових препаратів, які використовувались на підприємстві хімічного чищення при чищенні даного виробу, а також при гладженні, вологій отпарині і т.п.). 

Дослідження волокнистих матеріалів і виробів з них після проведення хімічного чищення відповідно до загально прийнятих положень складається з таких етапів:

- огляд речових доказів;

- опис виробу, представленого на дослідження;    

- встановлення волокнистого складу виробу і відповідність його волокнистому складу відзначеному на маркувальній стрічці;

- встановлення вимог по догляду за виробом залежно від його волокнистого складу і відповідність їх відзначеним на маркувальній стрічці;

- дослідження технологічних особливостей виготовлення і встановлення дефектів зовнішнього вигляду виробу,

- експериментальне дослідження; 

- експертна оцінка результатів дослідження.

Розпочинати роботу з речовими доказами необхідно після детального вивчення фабули справи, додаткових матеріалів і попереднього огляду виробу. Необхідно ознайомитися з технологією чищення, характеристикою програми і елементів, вживаних конкретним підприємством хімічного чищення, приймальною квитанцією, а також повинні бути представлені реактиви, які застосовувалися при чищенні.

На хімічне чищення надходять текстильні вироби різноманітного асортименту: одяг, хутра, килими, ковдри, скатертини, драпіровки і т. інші.

У процесі огляду неозброєним оком при денному, штучному освітленні та за допомогою лупи чи стереоскопічного мікроскопу відзначають загальні ознаки технології виробництва наданого на дослідження об’єкту та наявність або відсутність дефектів.

При огляді встановлюється наявність товарного ярлика, стрічки із зображенням товарного знаку, контрольної стрічки або етикетки, які повинні бути на виробі і в яких указується склад по волокну, а також умови догляду за виробом. Умови догляду за виробом приводяться у вигляді символів які розшифровуються згідно «ГОСТу 16958-71 Изделия текстильные. Условные обозначения способов ухода». 

Враховуючи те, що зараз більшість речей придбається на ринку і основна їх частина не має будь-якої маркіровки або вона не відповідає фактичному виробу, необхідно встановити волокнистий склад виробу і вимоги нагляду за ним.

Встановлюється волокнистий склад виробу, згідно затвердженій і загальноприйнятій методиці („Криминалистическое исследование волокнистых материалов и изделий из них” М., 1983. – Вып. 2), відповідність його волокнистому складу відзначеному на маркувальній стрічці.

Згідно ГОСТ 25652-82 „Материалы для одежды. Общие требования к способам ухода” встановлюються вимоги до обробки матеріалів одягу (тканини всіх видів волокон, матеріали, натуральне і штучне хутро, штучна шкіра) при хімчистці, пранні, гладженні і вибілюванні. Відповідність вимог по догляду за виробом відзначеним на маркувальній стрічці, прикріпленій до виробу, і тим, що пред'являються до нього залежно від його волокнистого складу відповідно ГОСТу 25652-82. 

Подальші дослідження проводилися з метою виявлення ознак, які можуть спричинити за собою зміни зовнішнього вигляду (деформації) виробу. Тобто дослідження технологічних особливостей виготовлення і встановлення дефектів зовнішнього вигляду виробу. Виріб спочатку оглядають в цілому з лицьового боку, а потім контролюють його окремі деталі та ділянки у певній послідовності для виробів різного асортименту.

Встановлюється наявність або відсутність дефектів конструкції і технології пошиття (дефекти виробничого характеру):

-         дефекти з'єднання підкладки з верхом, деталей прокладок,

-         стібків, строчок, швів, обробки,

-         дефекти підготовки і обробки (різновідтінковість, обпалення, полиск, різний напрям малюнка або ворсу…); 

-         текстильні вади (мішкуватість, шишкуватість, двійник, підниряння, сукрутина, моховитість, залом, близна, проліт, забоїна, підплетина, проскубки, штопання, затяжка, непроклей, зубці…);

-         наявність механічних пошкоджень і забруднень (протертість, протіри, руйнування матеріалу, плями…);

-         дефекти прихованого характеру (усадка матеріалу, пилинг, нестійкість матеріалу до тертя, неміцність забарвлення, нестійкість матеріалів на розрив після фарбування і вибілювання).

При експериментальному дослідженні встановлюється стійкість матеріалу дії на нього реактиву в якому чистився виріб (згідно інформації наданої підприємством хімічного чищення) і інших речовин в яких можна чистити і прати згідно маркувальній стрічці, а також з додаванням додаткових препаратів (підсилювач чищення, плямовибавних, антистатику, апрету, жируючих). Данні дослідження проводяться в різних температурних умовах, починаючи з 20 оС.

Якщо на виробі є дефекти волого-теплової обробки, то для проведення досліджень необхідна праска з фіксованою температурою дії. Починають дослідження з найнижчої температури дії з подальшим її підвищенням до 300оС.

Судова експертиза виробів після проведення хімічного чищення є багатоступінчастим дослідженням і його оцінка проводиться після кожного етапу дослідження з урахуванням знань як в галузі досліджень волокнистих матеріалів так і в галузі криміналістики (криміналістична оцінка).

Нерідко, за наслідками дослідження об'єктів, встановлюються причини погіршення якості виробу після проведення хімічного чищення, відповідає або ні стан виробу після хімічного чищення вимогам ГСТУ 201-03-96 „Одяг та предмети домашнього вжитку після хімічної чистки”, а також інші питання.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сведения об авторе статьи «Порядок проведення дослідження виробів після проведення хімічного чищення».

Шабанова Татьяна Владимировна, г.Донецк-54, пр. Киевский, д.63-б, кв.44. тел.(062) 312-12-65, 8-097-242-64-60 научный сотрудник лаборатории судебно-биологических и химических исследований Донецкого НИИ судебных экспертиз.

Адрес для корреспонденции: 83102, г.Донецк-102, ул. Ливенка, 4. Донецкий НИИ судебных экспертиз. Тел. 062- 302-80-39.