Психология и социология / 12 Социальная психология

Киридон Євгенія Петрівна,

аспірант лабораторії соціальної психології Інституту психології імені Г.С.Костюка АПН України (м.Київ)

Особливості рівня емоційного відгуку особистості у респондентів з різним типом гендерної поведінки

Проведення дослідження емпатії як фактору вияву гендерної ролі у соціально-психологічній взаємодії відбувалося на базі студентського колективу Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г.Короленка віком від 18 до 36 років.

Сформувавши підгрупи респондентів з різними гендерними типами (маскулінним, фемінним, андрогінним і гендерно-нейтральним), ми вдалися до

визначення рівеня емпатії як здатності до емоційного відгуку (за методикою А.Меграбіана і Н.Епштейна). Методика дозволяла виявити рівень емоційної складової емпатії. Результати дослідження рівня емоційного відгуку свідчать про те, що низький рівень розвитку емпатії мають 20%, середній з тенденцією до низького 56,6%, середній рівень 20%, середній рівень з тенденцією до високого 3,3% і високий рівень розвитку емпатії має 0% опитуваних

Стать:

Рівень розвитку емпатії

низький

середній з тенденцією до низького

середній

середній з тенденцією до високого

високий

Хлопці

20

23,3

6,6

0

0

Дівчата

0

33,3

13,3

3,3

0

Усього:

20

56,6

20

3,3

0

Дані свідчать, що більшість студентів має середній рівень розвитку емпатії з тенденцією до низького 56,6%. Однаковий відсоток студентів виявляє низький і середній рівень розвитку емпатії по 20% кожен. Високий рівень розвитку емпатії серед опитуваних взагалі не був виявлений.

Ми прослідкували динаміку різниці отриманих результатів хлопців і дівчат. Судячи з даних, низький рівень розвитку емпатії спостерігається лише у хлопців (20%) і відсутній у дівчат (0%). Середній рівень з тенденцією до низького був виявлений у 23,3% хлопців і у 33,3% дівчат. 6,6% хлопців та 13,3% дівчат мають середній рівень розвитку емпатії. Середній рівень розвитку емпатії з тенденцією до високого не характерний для хлопців (0%) і властивий лише 3,3% дівчат. Жоден з опитуваних не виявив високого рівня розвитку емпатії. Зважаючи на все, зазначене вище, можна зробити висновок, що дівчата мають вищий рівень розвитку емпатії, ніж хлопці, преважна кількість яких зосереджена на низькому і середньому з тенденцією до низького рівнях розвитку емпатії.

Нашим завданням було простежити наявність зв’язку між типом гендерної поведінки та рівнем розвитку емпатії і виявити наявні закономірності  за допомогою дослідження гендерних ролей, емоційних компонентів емпатії і гендерного стилю поведінки.

Залежність розвитку емпатії від типу гендерної ролі (%)

Тип гендерної ролі

Рівень емпатії

низький

середній з тенденцією до низького

середній

середній з тенденцією до високого

високий

фемінний

10

50

30

10

-

маскулінний

37,5

50

12,5

-

-

вис. рівень андрогінії

-

71,4

28,5

-

-

низ. рівень андрогінії

40

60

-

-

-

Як бачимо, високий рівень розвитку емпатії не властивий жодному типу гендерної ролі – 0%. Середній рівень розвитку емпатії з тенденцією до високого простежується лише  у представників фемінного типу (10%) і взагалі відсутній у представників маскулінного, власного і низького андрогінних типів. Це свідчить про наявність гнучкості (в реакціях на ситуацій), експресивність, орієнтованість на стосунки своїй поведінці в перших(фемінних) і їх відсутність у останніх (маскулінних).

Ми маємо 28.5% респондентів з високим рівнем андрогінії, 12% з маскулінним і 30% з фемінним типом гендерної ролі мають середній рівень розвитку емпатії, що характеризується  зниженою точністю розпізнавання емоцій іншої людини за жестами і позами; переважанням страху і смутку у відповідь на переживання іншою; високою розбіжністю між оцінкою емоційної поведінки партнера по спілкуванню і його оцінкою свого власного емоційного стану. Найбільше представників усіх типів гендерних ролей володіють середнім з тенденцією до низького рівня емпатії (60% –  з низьким рівнем андрогінії, 71,4% –з високим рівнем андрогінії, 50% – з мускулінним і 50 % з фемінним типом гендерної ролі), що обмежує коло спілкування індивіда і призводить до виникнення сутичок, конфліктів, суперечок у спілкуванні.

Низький рівень емпатії встановлено у 40% респондентів з низьким рівнем андрогінії, 37,5% –з маскулінним і 10% – з фемінним типом гендерної ролі, що свідчить про нездатність індивіда передбачити наслідки своєї поведінки, про зниження здатності емпатично реагувати на окремі емоції, які проявляють інші, про наявність ігнорування, роздратування, ворожості при сприйманні переживань об’єкта емоцій. У особистостей з високим рівнем розвитку андрогінії низького рівня розвитку емпатії зафіксовано не було.

Таким чином, зважаючи на все зазначене вище, можна зробити висновок, що рівень розвитку емпатії найвищий у представників з фемінним типом гендерної поведінки і найнижчий у представників з низьким рівнем розвитку андрогінії. Проте, слід зазначити, що за кількісним показником більшість опитаних респондентів перебувають у спектрі середнього рівня розвитку емпатії з тенденцією до низького, що свідчить про стереотипність загальновизнаної поведінки представників того чи іншого типу гендерної ролі та їхню низьку здатність співчувати і розуміти думки, почуття і дії інших .