Щока І.М., Храмцов А.М., Токар П.С.

Дніпропетровьский національний університет залізничного транспорту им. академіка В. Лазаряна. м. Дніпропетровськ. Україна.

ДОСЛІДЖЕННЯ МОТОРНОГО МАСЛА ЗЕМЛЕРИЙНИХ МАШИН

В результаті експериментального дослідження відмов бульдозерів та екскаваторів було виявлено, що найбільша кількість відмов припадає на двигун внутрішнього згорання і складає 22...23 % від кількості всіх відмов. Серед деталей двигуна велика кількість відмов припадає на вузли підшипник сковзання – колінчастий вал та складає 55...56 % всіх відмов двигуна.

Усунення відмов кривошипно – шатунного механизму зв’язано з довгостроковими простоями – 36,9 %. Витрати праці на усунення відмов складають 37,7 %, а витрати на запасні частини – 42,1 % від загальних по двигуну. Було встановлено, що на працездатність кривошипно–шатунного механизму впливає технічний стан системи змащення. Система змащення двигуна являє собою базову систему, а періодичність заміни моторного масла – базову періодичність.

Були проведені експериментальні дослідження моторного масла землерийних машин: екскаваторів ЕОВ 4421 та бульдозерів ДЗ-27 з метою визначення найбільшої величини напрацювання до його заміни. Експерименти проводились до напрацювання 590 мото-годин. Результати проведених досліджень зведені у таблиці 1. Аналіз даних цієї таблиці показує, що тривалість роботи моторного масла обмежує два показники: лужність та частка механічних домішок, які раніше інших набувають вибраковочних властивостей. При цьому по показнику частки механічних домішок масла можливо використовувати і після напрацювання 590 мото-годин, але при напрацюванні 530 мото-годин значення цього показника починає інтенсивно збільшуватись (рис 1). Це пояснюється зміною кількості абразивних часток які порушують цілісність змащувальної плівки та викликають збільшення швидкості зносу зпряджених деталей, що призводить до їх передчасного виходу з ладу.

Рис. 1. Залежність зміни частки механічних домішок масла М10Г2 від напрацювання

Таким чином, можливо стверджувати, що моторні масла, марок які досліджуються, можливо експлуатувати до напрацювання 530 мото-годин. Це дає підставу для зміни періодичності заміни моторного масла у дорожніх умовах.

Таблиця 1

Розподіл напрацювань до допустимого стану моторного масла

 

Властивості масла

Марка масла

Напрацювання до допустимого стану,

мото-годин

1

2

3

1 В’язкість

М10Г2

М8Г2

600

620

2 Температура спалаху

М10Г2

М8Г2

> 800

3 Температура застигання

М10Г2

М8Г2

700

590

4 Зольність

М10Г2

М8Г2

600

 

5 Частка механічних домішок

М10Г2

М8Г2

530

6 Вагова частка води

М10Г2

М8Г2

> 590

7 Лужність

М10Г2

М8Г2

550

540

Згідно рекомендацій по проведенню технічного обслуговування та ремонту машин заміну моторного масла слід проводити при ТО – 2, періодичність якого 240 мото-годин. Отримані результати досліджень дозволяють збільшити цю періодичність у 2 - 2,2 рази. По розробленій програмі проведені розрахунки періодичності заміни масла у двигунах тридцяти марок машин які були задіяні на будівництві автодороги Київ – Одеса та спорудженні дамби у місті Чоп. Проведені розрахунки показують, що періодичність заміни масла у двигунах різних марок машин складає 462 - 552 мото-години. Парк машин, що використовувались у дослідженні характеризується різними марками та різним призначенням. Крім цього усі машини мають різні умови експлуатації, напрацювання, номер ремонтного циклу та строк служби. Отримані значення періодичностей являються незалежними від одних і тих же факторів. Для виявлення визначеної закономірності на основі отриманих дослідних значень необхідно, щоб вхідні параметри системи були однаковими на протязі експериментальних досліджень.

Література:

1. Костин А.К., Пугачев Б.П., Ю.Ю. Кочинев Ю.Ю. Работа дизелей в условиях эксплуатации. - Л.: Машиностроение, 1989г.

2. Максименко А.Н, Эксплуатация строительных и дорожных машин. - Учебное пособие. М.: Высшая школа, 1994г.

3. В.И. Баловнев В.И. Дорожно-строительные машины и комплексы. Учебник для вузов. - Омск.: Изд-во СибАДИ, 2001г.

4. Бардышев О.А., Ершов А.И., Моренков Н.А. Эксплуатация и ремонт техники железнодорожных войск. - М.: Военное издательство 1987г.