Іващенко І.І., студентка Фін-05 МА,

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського

 

Напрями оптимізації структури бюджетних видатків

 

         Проблема формування видатків місцевих бюджетів є надзвичайно актуальною як з огляду на проведену в Україні реформу міжбюджетних відносин, так і з огляду на значну роль видатків для економічного зростання нашої країни. Слід відмітити, що останнім часом значимість формування видатків місцевих бюджетів стрімко зростає. З однієї сторони вони є звичайним інструментом бюджетного регулювання, з іншої, саме вони визначають перерозподіл державних доходів на місцях і повинні відповідати принципам соціальної рівності та однаковості можливостей. Крім того не можна забувати, що основні видатки місцевих бюджетів, тобто видатки на загальну освіту та охорону здоров’я є по суті інвестиціями держави у людський капітал, а отже, їх треба розглядати як підґрунтя економічного зростання держави.

Питанням удосконалення бюджетного фінансування присвячені праці багатьох вітчизняних вчених, зокрема можна відмітити роботи Кравченко В.І., Кириленко О., Луніної І.О., Павлюка К. В., Слухая С.В., Чугунова І.Я., Шевчук Н.Ю, Бондарук Т., Андрєєвої О., Пінчука С. та інших. Всі дослідники одностайні у своїй впевненості, що необхідно продовжувати реформування і покращувати механізм розподілу й формування видатків місцевих бюджетів в Україні. Незважаючи на проявлений інтерес по відношенню до проблеми вироблення дієвого механізму, який може забезпечити підвищення ефективності, оптимізації та раціональності використання фінансових ресурсів місцевого самоврядування вітчизняних та іноземних економістів, багато питань у цій сфері залишаються невирішеними.

         На наш погляд в сучасних умовах основними проблемами видаткової частини бюджетів є:

          - прийняття законів, що призводять до розбалансування бюджету та збільшення його дефіциту;

          - низька ефективність використання бюджетних коштів;

          - надмірна кількість державних цільових та бюджетних програм, які не завжди відповідають пріоритетам та ресурсним можливостям держави.

         Важливо констатувати, що в сучасних умовах в Україні в бюджетному процесі немає ефективних механізмів середньострокового планування та прогнозування забезпечення результативності бюджетних витрат, не досить вдала організація бюджетного процесу обмежує можливості удосконалення методів управління місцевими фінансами.

         Враховуючи наведене, стає зрозумілим, що на сьогодні органам місцевого самоврядування потрібно шукати принципово нові джерела фінансування своїх повноважень. До таких джерел доцільно віднести залучення позикових ресурсів. Рівень бюджетних видатків визначається рівнем бюджетних доходів, дефіцитом бюджету та міжбюджетним управлінням, тому залучення позикових ресурсів дозволить органам місцевого самоврядування перейти до цільового планування витрат – приймати нові програми соціально - економічного розвитку місцевого бюджет та фінансувати їх за рахунок позикових коштів.

         Запровадження сучасних технологій у галузі державного управління зможе підвищити ефективність соціально-економічної політики держави шляхом оптимізації структури бюджетних видатків. Тому має сенс використання програмно-цільового методу як методу управління видатками бюджетів всіх рівнів, запровадження якого сприятиме вирішенню питання вибору оптимальних шляхів використання бюджетних коштів за умов їх обмеженості, а також підвищенню результативності видатків державного та місцевих бюджетів.

         Окрім того, важливим напрямом підвищення ефективності використання бюджетних витрат є вдосконалення методик планування видаткової частини бюджетів. Планування повинно ґрунтуватися на аналізі тенденцій формування та виконання видаткової частини бюджету, показників економічного та соціального розвитку. Варто звернути увагу на те, що діюча структурна класифікація видатків передбачає значну кількість кодів видатків, що спричиняє значні перепони в її застосуванні учасниками виконання видаткової частини бюджету. Доцільною також має бути зміна бюджетної класифікації з приводу зменшення кількості кодів, за якими здійснюється планування видаткової частини бюджетів. Такі зміни повинні дати можливість уникнення невірного застосування певного коду економічної класифікації, в результаті чого приймається рішення про нецільове використання фінансових ресурсів.

         Таким чином, оптимізації структури бюджетних видатків сприятимуть наступні заходи:

          - реформування законодавчої бази, регулюючої бюджетний процес на місцевому рівні;

          - застосування програмно-цільового методу;

          - удосконалення бюджетної класифікації;

          - пошук та застосування нових джерел фінансування органів місцевого самоврядування.

 

Список використаної літератури

1. Шевчук Н.Ю. Структура видатків місцевих бюджетів України та особливості їх побудови// Актуальні проблеми економіки. – 2008. - №5. – С.202-207.

2. Бондарук Т. Фінансова політика забезпечення ефективності видатків місцевих бюджетів// Економіст.  – 2007. - № 4. – С.30-33.

3. Андрєєва О., Пінчук С. Проблеми реформування видаткової частини місцевих бюджетів// Економіст. – 2007. - №6. – С.60-62.