Святенко Ю., Плопан Г.,  науковий керівник – доцент Левчук О.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Проблеми та перспективи медичного страхування в Україні

Механізм медичного страхування в Україні перебуває на стадії формування. Сьогодні не існує чіткого уявлення про систему медичного страхування, яка має бути прозорою та зрозумілою для громадськості. Проблема погіршення стану здоров’я населення є однією з першочергових в Україні, але Державний бюджет, з якого фінансується медична галузь, неспроможний покрити навіть половину її потреб.

Проблему українського медичного страхування досліджували такі фахівці: Виноградова О., Писанець Е., Поліщук М., Рудий В., Сидорчук О., Сизоненко Л., Черкесова В., Черненко В. Проте дослідження теорії та практики медичного страхування в Україні залишилось не розкритим. Одним із напрямів, що потребує подальшого дослідження та вирішення є потреба побудови комплексної, ефективної, загальнодоступної і справедливої системи медичного страхування, яка могла б увійти в практику.

Для забезпечення доступності та якості медичних послуг необхідне належне фінансування  не лише за рахунок коштів Держбюджету, а й залучення інших джерел. Одним з найбільш реальних позабюджетних джерел фінансування є обов’язкове та добровільне медичне страхування [1].

За розрахунками фахівців обов’язкове медичне страхування (ОМС) зможе поповнити доходи Держбюджету на 7,54 млрд. грн. [3]. Незважаючи на його переваги, впровадження (ОМС) в Україні гальмується.

Альтернативним джерелом фінансування медицини на сьогоднішній день є добровільне медичне страхування (ДМС), яке додатково забезпечить надходження близько 1 млрд. грн., та дасть поштовх до розвитку медичної галузі. Популярність ДМС зростає, про що свідчить кількість підписаних договорів та збільшення сум страхових платежів.

Зараз на ринку ДМС працюють близько 30 страхових компаній з іноземним капіталом серед яких «AIG» - американський; «PZU Україна – польський; «АКВ Гарант» - швейцарський; з вітчизняним капіталом – «Веста», «Інго Україна», «ПРОСТО страхування», «Лемма», «Алькона» та ін. На сьогоднішній день медичне страхування в Україні – абсолютно неприбутковий напрямок страхування. Ринок медичного страхування розвивається за рахунок корпоративних клієнтів. Що стосується індивідуальних клієнтів, то їх частка становить лише 5-6 відсотків. Охочих придбати елітний пакет послуг сьогодні небагато, незважаючи на його практичність та зручність.

В розвинутих країнах світу організаційно-економічний механізм медичного страхування сформований, і у багатьох із них медичне страхування є обов’язковим (Німеччина, Франція, Японія, Австрія, Бельгія, Нідерланди).

Фінансове забезпечення охорони здоров’я здійснюється з різних джерел: державного бюджету, коштів підприємств та внесків приватних осіб. Виділяють такі  моделі охорони здоров’я [2]:

·       державна, що фінансується до 90% із бюджетних джерел (Великобританія, Канада). Недолік цієї моделі полягає в залученні в охорону здоров’я коштів з позабюджетних джерел так як вони можуть надавати медичну допомогу на договірній основі;

·       бюджетно-страхова модель фінансується за рахунок цільових внесків підприємців, працездатних громадян у фонд охорони здоров’я і субсидій держави. Вона переважає у Німеччині, Франції, Італії, Швеції та ін.;

·       приватнопідприємницька модель фінансується за рахунок реалізації платних медичних послуг і за рахунок коштів ДМС (США Нідерланди, Південна Корея).

На думку фахівців, зразком для формування української системи медичного страхування має стати ізраїльська, яка вважається  однією з найефективніших в світі. [2].

Близько 96% населення Ізраїлю застраховані і отримують медичну допомогу в рамках 4 лікарняних кас. Майже половина всіх витрат на медичну допомогу фінансується споживачами. Внески роботодавців становлять 30 відсотків. Крім охоплення страхуванням основних медичних послуг, кожна з кас забезпечує додаткове медичне страхування, що передбачає довготривале лікування в стаціонарі і профілактичні служби, підвищений комфорт, знижки на ліки, залучення провідних спеціалістів для проведення обстежень та операцій [2].

Перспективна система має бути трирівневою і містити такі елементи: державне обов’язкове, сумісне на підприємстві і добровільне додаткове медичне страхування.

Отже, страховим компаніям необхідно підготуватися до конкуренції в сфері індивідуального страхування, а саме побудувати розгалужену агентсько-брокерську мережу, прагнути до створення власних медичних закладів (таких, як в страхових компаніях «Добробут», Українська страхова група, ВАТ «Страхове товариство «Іллічівське», страхова група ТАС); переглянути тарифну політику, перевіряти надану клієнтом інформацію, контролювати дані лікарняної картки при прийнятті рішення про оплату страхового випадку; продумати строк договорів по ДМС, який не повинен бути менший року і франшизи для виявлення прихованих хвороб.

Таким чином, формування механізму медичного страхування в Україні стало можливим завдяки всебічному вивченню світового досвіду, зокрема ізраїльського. Створена трирівнева система може стати корисною для реформування вітчизняної системи охорони здоров’я.

Література:

1. Рудень В.В. Фінансування медичного забезпечення в Україні: проблеми та     шляхи розв’язання / В.В. Рудень, О.М. Сидорчук. // Фінанси України. – 2007. - №8. – С.25-34.

2. Богуславський С.І. Медичне страхування в Україні: проблеми та перспективи / С.І Богуславський, Ю.С. Шибалкіна // Зовнішня торгівля право та економіка. – 2008. №4. – С.83-86.         

3. http://www.forinsurer.com/