Риковська І.В., Талайло О.О.

Донецький національний університет економіки й торгівлі ім'я Михайла Туган-Барановського, Україна

Гудвіл як об'єкт бухгалтерського обліку

 

В останні роки, у зв'язку з розвитком ринкових механізмів, у світовій економіці велике значення стало приділятися нематеріальної складової діяльності підприємства, а саме ділової репутації. Це обумовлено тим, що позитивна репутація стає невід'ємною умовою досягнення підприємством стійкого й позитивного економічного успіху. Поняття ділова репутація - категорія широко використовувана в різних областях економічної науки та практики. У даного терміна існують різні синоніми, такі як «гудвіл», «імідж», «популярність», «бренд».

Однак, як в українській, так і в міжнародній практиці не існує єдиного підходу до трактування даної категорії. Розглянемо кілька визначень гудвілу:

Гудвіл - нематеріальний актив, вартість якого визначається як різниця між балансовою вартістю активів підприємства та його звичайною вартістю, як цілісного майнового комплексу, що виникає внаслідок використання кращих управлінських якостей, домінуючої позиції на ринку товарів (робіт, послуг), нових технологій тощо [1,п.1.7].

Гудвіл (ділова репутація) - комплекс заходів, спрямованих 
на збільшення прибутку підприємств без відповідного збільшення активних  операцій,  включаючи  використання  кращих управлінських здібностей,  домінуючу позицію на ринку продукції (робіт, послуг), нові технології.  [2,п.11].
Гудвіл - перевищення вартості придбання над часткою покупця в 
справедливій    вартості    придбаних   ідентифікованих   активів, зобов'язань   і  непередбачених  зобов'язань  на  дату  придбання [3].

У МСФЗ 3 про гудвіл зазначено, що покупець визнає гудвіл станом на дату придбання, оцінений як перевищення а) над б) наведених далі:

а) сукупної суми:

і) переданої компенсації, оціненої відповідно до цього МСФЗ, який, як правило, вимагає справедливої вартості на дату придбання;

іі) суми будь-якої неконтрольованої частки в об'єкті придбання, оціненої відповідно до МСФЗ 3;

ііі) при поетапному об'єднанні бізнесу - справедливої вартості на дату придбання частки участі в капіталі, раніше утримуваної покупцем в об'єкті придбання.

б) сальдо сум на дату придбання ідентифікованих придбаних активів і
 прийнятих зобов'язань, оцінених відповідно до цього МСФЗ [34, п.32].

Як можна зазначити наведені дефініції дуже відрізняються одна від одної і при цьому жодна з них не розкриває суті досліджуваного об'єкту. І лише визначення 1 розглядає гудвіл із двох точок зору: сутнісної та вартісної.

Неоднозначне тлумачення гудвілу, різні підходи до оцінки його вартості, відсутність класифікації приводить до того, що бухгалтери уникають відображення в обліку цього виду активу. Що приводить до зменшення зацікавленості потенційних інвесторів та партнерів, а як, слід, фінансові збитки.

Тому, спробуємо виявити та обґрунтувати класифікаційні ознаки гудвілу. Виходячи з визначення класифікації - це система супідрядних понять (класів, об'єктів, явищ) у якійсь галузі знання, складена на основі обліку загальних ознак об'єктів і закономірних зв'язків між ними; класифікація дозволяє орієнтуватися в різноманітті об'єктів і є джерелом знання про них. Тому всяка наукова класифікація має велике значення в теорії інформації, уявляючи з себе метод дослідження безлічі явищ або об'єктів шляхом їхнього поділу на класи за визначеною загальною ознакою таким чином, що класи безлічі складають систему.

Також важливо враховувати, що в процесі класифікації відбувається не тільки збирання окремих об’єктів у науково обґрунтовані групи і підгрупи, але і що більш важливо, здійснюється поділ (декомпозиція) усієї системи інформації про досліджуваний  об'єкт, на частини.

З огляду на особливість і неоднорідність досліджуваного активу,   рекомендуємо використовувати наступні класифікаційні ознаки:

1. за способом виникнення: внутрішньогенерований, спадкоємний, гудвіл при придбанні та при консолідації. Гудвіл, що створюється підприємством (цілеспрямовано або мимоволі) для самого себе називається внутрішньогенерованим. Гудвіл, що отримується новою фірмою створеною при злитті компаній називається спадкоємним. Гудвіл, що виникає при придбанні майнового комплексу – це гудвіл при придбанні. При чому, ще має місце гудвіл, що враховується материнською компанією при консолідації звітності.

2. за арифметичним значенням: позитивний та негативний. Позитивний гудвіл (goodwill) – це перевищення вартості придбання над часткою покупця в справедливій вартості придбання ідентифікованих активів та зобов’язань на дату придбання. Негативний гудвіл (badwill) - перевищення вартості частки покупця у справедливій вартості придбаних ідентифікованих активів і зобов'язань над вартістю придбання на дату придбання.

3. за складовими чинниками: гудвіл підприємства (бізнесу) та персональний гудвіл. Гудвіл підприємства формує велика кількість чинників, проміж яких: рівень кваліфікації персоналу, стратегічний стан на ринку, наявність постійних споживачів та постачальників. Персональний гудвіл, як правило, характеризує ім’я керівника підприємства (власника), якій має безпосередній вплив на діяльність підприємства та його ділову репутацію на ринку.

Виходячи з цього, деякі автори розрізняють «кошачу» і «собачу» ділову репутацію. «Кошача» ділова репутація що залишається після зміни власника підприємства. На відміну від «собача» ділова репутація залишає підприємство разом з його власником, якщо останній вирішить заснувати свій бізнес у новому місці.

Що стосується внутрішньогенерованого та персонального гудвілу, то вони не визнаються активами у відповідності до П(С)БО 19 та МСФЗ 3. З нашого, погляду така ситуація склалася тому, що в бухгалтерському обліку нема механізму їх оцінки. А їх присутність у фінансовій звітності могла б приваблювати клієнтів, інвесторів та партнерів.

Завершуючи класифікацію гудвілу, зазначимо, що нами досліджено так званий простий гудвіл, з якого неможна відокремити той чи інший нематеріальний актив та поставити його окремо до обліку. Однак, існує і структурований гудвіл. Він має місце тоді, коли у склад гудвілу „вмонтовані” неідентифіковані нематеріальні активи.

Зважаючи на проведене дослідження нами зроблені наступні висновки:

Гудвіл є складною та малодослідженою категорією, пов'язаною з інтелектуальними ресурсами, які здатні до зростання через інтенсивне відтворення знань, кваліфікації персоналу та інтелектуального потенціалу підприємства. Тому цей об’єкт обліку потребує ретельного дослідження.

Підходи в українській та міжнародній практиці щодо ведення бухгалтерського обліку та здійснення податкових розрахунків щодо нематеріальних активів (в багатьох країнах до них відносять гудвіл) принципово відрізняються. З метою уніфікації обліку мають бути розроблені єдині підходи до визнання, класифікації оцінки та методики обліку гудвілу.

 

Література:

1.                 Закон України  «Про оподаткування прибутку підприємств»вiд 28.12.1994  № 334/ 94-ВР із змін. та доп. від 19.05.2010. - http://zakon1.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=334%2F94-%E2%F0;

2.                 Порядок експертної оцінки нематеріальних активів. затв. наказом Фонду держмайна України від 27.06.95р. N969/97.- http://zakon.rada.gov.ua/ cgibin/laws/main.cgi?nreg=z0292-95;

3.     П(З)БО 19  «Об'єднання підприємств» затв. наказом МФУ від 07.07.99р. № 163, з изм. і доп. від 01.11.2009 г. - http://zakon.rada.gov.ua/cgi-bin/laws/main.cgi?nreg=z0750-99;

4.      МСФЗ 3 «Об’єднання бізнесу».- http://www.minfin.gov.ua/control/ publish /article /main?art_id=92410&cat_id=92408.