Заєць О.П., Самойленко О.А.

Буковинська державна фінансова академія

Сучасність Інтернет – реклами, її переваги та недоліки.

Однією з характерних особливос­тей нашого часу є масштабні зміни, пов'язані з розвитком Інтернет-тех­нологій і застосуванням мережевих інновацій у маркетинговій діяльності підприємств. Сьогодні Інтернет зміцнює свої позиції в інструментарії просування та стає дедалі приваб­ливішим і доступнішим носієм рек­ламної інформації. Низька вартість проведення рекламних кампаній, ви­сока ефективність та можливість опе­ративного внесення змін є безумов­ною перевагою Інтернету порівняно до інших каналів реклами. У деяких сферах бізнесу реклама в Інтернеті стає пріоритетним засобом приваб­лення покупців.

Різні аспекти розвитку Інтернет реклами розглядали в працях таких вчених: Р. Зефа, Б. Аронсона, Годин А. А., Годин А.М., Комаров В.М.

Система маркетингу і реклами зазнала значних змін, пов'язаних з інформаційно-комунікаційними технологіями. Інтернет-реклама вважається важ­ливим механізмом підтримки ефективної електронної комерції. В опублікова­ному у серпні 1999 р. другому виданні книги Р. Зефа і Б. Аронсона «Реклама в Інтернет» наводиться два визначення:

«Інтернет-реклама - конвергенція традиційної реклами і маркетингу прямого відгуку»;

«Інтернет-реклама - це конвергенція брендинга, розповсюдження ін­формації і продажів — усе в одному місці» [4,78].

Інтернет-рекламу також можна визначити, як оплачений учасниками ринку і каналами розповсюдження інформації захід з установленням засобами мережі Інтернет двосторонніх комунікацій - рекламоодержувача та рекламодавця [1].

Згадування про Інтернет-рекламу у чинному Законі України «Про рекла­му» відсутні. У контексті активного використання Мережі, як глобального інформаційного середовища, перед Україною постає питання законодавчого врегулювання нових інформаційних відносин, що виникають у системі «лю­дина-Інтернет», що нерозривно пов’язані з інтернет-рекламою.

В наш час відомо достатньо багато різновидів Інтернет-реклами. Най­більш повна типологізаиія запропонована Т.В. Дейнекіним у праці «Оцінка ефективності підприємницької діяльності у сфері Інтернет-реклами», де ви­значаються такі різновиди «рекламних площ»: електронні ЗМІ; портали; без­коштовні почтові севери; тематичні сайти: тортові системи; пошукові системи та каталоги; банерні мережі; почтові розсилки [2].

Сьогодні все більшого значення набуває Інтернет-реклама, що порівняно з традиційними теле- і радіорекламою, рекламою в друкованих засобах масової інформації (ЗМІ) має масу переваг:

-            до переваг Інтернет-реклами щодо інших традиційних засобів розміщення реклами є його легка доступність для споживача;

-            інформація, яка передається через Інтернет-банер та відповідну Web-сторінку має більший порівняно з традиційною рекламою, опис продукту і послуги;

-            Інтернет-реклама, як і сам Інтернет стає більш масовою з кожним роком;

-            Інтернет-реклама є більш дешевою для рекламодавця ніж інші традиційні засоби розміщення реклами.

-            Інтернет-реклама більш за будь-який інший засіб розміщення реклами привертає увагу потенційних споживачів. Значною мірою це відбувається через професійність оформлення сайтів та можливість отримати додаткову інформацію відразу;

-            практичні результати серед різних засобів розміщення реклами, найбільш високі має Інтернет-реклама, через зручність розрахунку по кредитній картці, повноту інформації, збереження власних зусиль на пошук необхідного товару чи послуги у різних засобах розміщення реклами.

Але Інтернет-реклама має і свої недоліки, перелік яких звичайно менший ніж переваг:

-            все менш і менш людей довіряють рекламі в Інтернеті, через бурхливий розвиток фіктивних пропозицій у перші роки Інтернет-реклами;

-            складність знайдення потрібного сайту з потрібною рекламою в другий, третій, четвертий  раз;

-            не всі громадяни України на даний час мають доступ до інтернету.

Сьогодні майже всі рекламні агентства вже пропонують своїм клієнтам таку послугу, як Інтернет-реклама. Але до останнього часу багато хто відносились до цього напрямку з великою недовірою: особливо обережні  клієнти, які самі не мали доступу до Мережі і, відповідно, не могли оцінити її ефективності.

Деякі компанії вже давно почали перерозподіляти свій бюджет на користь реклами в Інтернеті, поступово скорочуючи обсяги традиційних видів просування, оскільки вони вже не настільки ефективно виконують свої функції.

На сьогоднішній день, Інтернет реклама дуже швидко розвивається. Щороку зростає оберт засобів, що вкладаються в Інтернет рекламу. Частка Інтернету на світовому рекламному ринку вже ста­новить близько 21%, а за оцінками експертів до 2011 р. вона зросте до 26-28% [3].

Отже, Інтернет-реклама - це процес комунікацій в інтерактивному середовищі, який впливає на масову або індивідуальну свідомість споживачів, зумовлює зміни в купі­вельній поведінці і спонукає до придбання продукції, послуг або ідей потен­ційними та існуючими покупцями.

Список використаних джерел:

1.                Годин А. А., Годин А.М., Комаров В.М. Интернет-реклама: Учеб. пособие. - М: Дашкон и К 2009. - 168 с.

2.       Джефкінс Ф. Реклама: практ. посіб. : Пер. з 4-го англ. вид. / Доповнення і редакція Д. Ядіна. - К.: Т-во „Знання", КОО, 2008. - 456 с.

3.                Зкспертьі прогнозируют взрьівной рост Интернет-рекламн в Украине // Интернет газета "Зксперт-центр".  

4.   Курасова М., Секерин В. Организация рекламных кампаний в системе Интернет // Маркетинг. - 2007. - № 4. - С. 76-80.