Кравчук Т.П., Петращак О.О.

Буковинська державна фінансова академія

РОЗВИТОК РЕКЛАМНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ

Постановка проблеми. Сьогодні реклама становить одну з найбільш важливих маркетингових функцій, яка здійснюється абсолютною більшістю суб’єктів ринкової діяльності. Якби хтось і хотів би збільшити обсяги продажу певного товару, що за собою потягне збільшення прибутків, то без рекламної діяльності йому це не вдасться. Зараз з особливою пильністю розглядається та вивчається розвиток ринкової діяльності на вітчизняному ринку товаровиробників. Тобто простежують вплив фінансової кризи на розвиток цього процесу.

Аналіз основних досліджень і публікацій. Реклама має давню та цікаву історію. До питань теорії та практики реклами зверталися спеціалісти різних країн. Створена велика бібліотека наукових та популярних робіт по рекламі, особливо в США. Серед зарубіжних дослідників ми можемо зустріти Дж. Бернетта, Ф. Котлера, С. Моріарті, У. Уельс, Л. Германова, Н. Добробабенко, І.Гольман, Я. Рожков,   П. С. Зав'ялов,   М. Н. Айзенберг, Л.Н.Хромов та інші. Ці питання розглядали такі вітчизняні автори як О. С. Братко, Т. І. Лук’янець, Є. В. Ромат.

Постановка завдання. Реклама відіграє ключову роль в розвитку економіки та є її важливим елементом. Якщо виробника позбавити такого ефективного зв’язку із споживачами, яким є реклама, то він перестане вкладати гроші в удосконалення старих та створення нових товарів. Стане відсутнім прагнення до розвитку та зникне конкуренція. У статті ми намагатимемося висвітлити яке ж місце займає реклама у житті людини та як вплинула фінансова криза на рекламну діяльність в Україні.

Виклад основного матеріалу. Сьогодні ми вже звикли до того, що реклама періодично з’являється на екранах наших телевізорів, мерехтить на сторінках преси, прикрашає міські пейзажі. Проте реклама все ще залишається явищем загадковим та повним протиріч і є широким полем дослідницької діяльності для вчених різних наукових галузей.

Отже, реклама – це спеціальна інформація про осіб чи продукцію, яка поширюється в будь-якій формі і будь-яким способом з метою прямого та опосередкованого отримання прибутку.

Реклама не існує сама по собі. Вона всього лише інструмент ринку. В основі реклами – інформація і переконання, якими вона оперує для більш детального розуміння споживачами своєрідної продукції чи послуги. Реклама робить виклик конкурентам, який змушує підприємство удосконалювати свій товар. Підвищувати власну конкурентоспроможність. Вона сприяє більшій турботі виробника про якість власного товару.

Саме реклама є рушійною силою нормального функціонування  економіки країни. Вона безпосередньо впливає на розвиток економічних процесів, пожвавлення ринків, збільшення виробництва і споживання, а також робить акцент на зниженні собівартості одиниці продукції. Будь-які обмеження рекламних заходів спричинять протилежні наслідки. Під організацією рекламної діяльності на підприємстві розуміють розробку рекламних кампаній, бюджетів рекламних кампаній й окремих заходів пов'язаних з рекламою підприємства і його продукції, планування рекламної діяльності, підготовку й реалізацію, контроль за її виконанням і визначення ефективності проведених заходів[4, 70].

Створенням та виготовленням рекламного звернення займаються професійні організації, які надають своїм клієнтам повний або обмежений обсяг послуг з планування і проведення рекламних кампаній, а також окремих її заходів, наприклад розробки та розміщення (або того та іншого разом) замовлень у засобах масової інформації – у пресі, на радіо й телебаченні, замовлень на виготовлення та прокат рекламних фільмів, відеороликів, відеокліпів тощо. Ці організації мають назву рекламних агенств. Рекламна агенство стоїть між рекламодавцем і засобами масової інформації (якщо рекламне агенство не має своїх засобів масової інформації або не створене такими За кордоном переважають агенства, які пропонують увесь спектр послуг, таких як дослідження ринку, планування впровадження нової продукції, надання творчих послуг та закупівля місця і часу в засобах масової інформації. Проте нині з’явилися спеціалізовані рекламні агенства, невеликих за розміром і з великою часткою участі самого клієнта. Їх послуги не такі дорогі. Вони можуть спеціалізуватись на придбанні місця й часу в засобах масової інформації або на окремих творчих послугах.

В Україні нині діє близько тисячі підприємств, що займаються рекламуванням. Це рекламно-поліграфічні, редакційно-виконавчі фірми, а також видавничо-поліграфічні комплекси[5,151].

Взагалі український рекламний ринок зявився недавно, тому у ньому немає остаточно визначених звязків і відносин. Однак обєктивна необхідність у просуванні товарів спонукає національні підприємства до тісної співпраці з операторами рекламного ринку. Так, обсяг рекламного ринку України на початок 2009 року становив приблизно 2 млрд дол. США. Проте найбільший рекламний ринок у світі є США, який протягом 2004-2008 рр. забезпечив 41-43% приросту обсягу ринку реклами та третю частину загальних витрат на рекламу.

Всеукраїнська рекламна коаліція оцінює обсяг політичної медіа-реклами у 2009 р. цифрою в 1 млрд грн. ця цифра має орієнтовний характер, але досить точно показує порядок сумарних витрат на рекламу медіа-претендентів на пост президента України. При цьому обсяг політичної реклами в пресі складає 340 млн грн., зовнішня реклама – близько 100 млн грн. і більше половини сумарного бюджету політиків – у телебачення. Телевізійна реклама під час кризи не лише підтвердила своє лідерство в медіа-міксі, але й зміцнила  свою позицію. Фінансова криза майже не позначилася на цьому виді реклами, оскільки до травня 2009 року розпроданість часу деяких телеканалів сягнула 100%, тобто не відбувалося спаду рекламної активності. Розвиток телевізійної реклами у 2010 році повністю буде залежати від законодавчої бази, яка передбачає можливу заборону пива та лікарських засобів, якщо цих змін не відбудеться, то за прогнозами експертів Всеукраїнської рекламної коаліції, ринок телереклами зросте на чверть.

Протягом 2009 року відбулися значні зміни і в рекламній діяльності преси. Найбільше від кризи постраждали рекламно-інформаційні, ділові і деякі спеціалізовані видання. Багато видавничих проектів закрилося, а запуски нових проектів не досягають навіть того числа, але у 2010 році у галузі передбачається помітне зростання.

Також постраждали зовнішня та транспортна реклама, де значно скоротилося залучення коштів. Проте у 2010 році звичайно передбачається значне пожвавлення і у цих частинах рекламного ринку. Радіореклама покращила свою діяльність лише у другій половині 2009 року, проте показники радіо знизилися на чверть. У 2010 році галузь сподіваються на зростання. Відносно реклами у кінотеатрах, то у 2009 році тут не відбувався цей процес, але у 2010 році планується його відновлення.

У 2008 році ВРК прийняла рішення не розділяти інтернет-рекламу на контекстну і банерну,бо в Інтернеті існують ще й інші форми оплачуваних рекламних комунікацій. Але у 2009 році в інтернет-рекламі виділили два сегмента, які умовно назвали медіа (банерна реклама) і не-медіа (контекстна та ін.). За національною валютою онлайн-реклама в 2009 році була лідером зростання.

Восени 2009 року різке підвищення цін сильно вдарило по значних рекламодавцях, що не зробили передоплату на весь рік. Коли бюджети на найближчі місяці були вже розподілені і затверджені, їм повідомили, що ціни на рекламний час підняті, і усе прийдеться перерахувати, У результаті, агентства виявилися перед вибором: або переконати клієнтів у необхідності вкладення додаткових засобів, або скоротити кількість виходів. Зрозуміло, такі міри дуже неприємні, і захватів із приводу сформованої ситуації не спостерігалося.

Висновки. Зараз на дворі продовжує бушувати фінансова криза. Проте життя все ще йде, і щось можна ще купити, а, отже, і продати. Ряд крупних фірм, що мають достатні резерви міцності, повністю скоротили свої продажі і вичікують початку періоду хоч би відносній стабілізації. Проте значна кількість фірм зупинитися не може, бо для них припинення продажів означає негайну смерть в бізнесі. Проблема полягає в тому, що для того, щоб щось продати, потрібно зробити так, щоб про це дізналися твої потенційні покупці. А це означає, що навіть в умовах фінансової кризи рекламний процес продовжується. Правда, цей рекламний процес має одну цікаву особливість: рекламодавці починають шукати способи оперативної, дешевої і дієвої реклами. У післякризовий час якщо, криза коли-небудь закінчиться, – ситуація істотно не зміниться. Знекровлені за час тривалої кризи фірми (ті, які виживуть) не матимуть можливості, та і бажання витрачати ті ж рекламні бюджети, підтримуючи докризові об’єми реклами.

Рекламно-комунікаційний ринок України у 2009 році становив 8 млрд 771 млн грн.. цей показник менший на 24% від сумарного рекламного бюджету країни 2008 року. При цьому аналізуючи показники обсягу ринку у доларах США, ми одержуємо скорочення ринку трохи більше ніж на половину – орієнтовно на 52%.

Експерти Всеукраїнської рекламної коаліції вважають, що в 2010 році ринок виросте приблизно на 15% і становитиме 10 млрд 88 млн грн.[1, 34].

По відношенню до регіональних ринків реклами України можна сказати, що тут існує об’єктивна потреба розробки моделі рекламної діяльності та механізмів її регулювання на основі принципів соціального партнерства й економічної доцільності для регіону, в основі якої має бути стимулювання появи рекламних агенцій, спрощення погоджувальних процедур та інформування суб’єктів підприємництва про можливості ринку реклами[2, 191].

Вітчизняний ринок реклами не можна порівнювати з ринками інших країн. Особливо це стосується його медіального сегмента він зародковий, незавершений, навіть у порівнянні з найближчими сусідами: Польщею або Росією. Про  широку рекламу масових товарів у пресі говорити ще дуже рано. Розсудливий рекламодавець може порівняти кількість платоспроможного населення і тираж кожного з видань. У журнали потрапляють західні бренди, що по тим або іншим причинам не можуть використовувати телебачення.

Проте, не дивлячись на це, аналітики роблять прогнози, що до 2011 року український ринок реклами займе 1,2-1,5% від ВВП. Це приблизно 40-50 дол. США на душу населення.

Список використаної літератури:

1.     Обсяг рекламно-комунікаційного ринку України у 2009р. і прогноз на 2010 р. Експертна оцінка Всеукраїнської рекламної коаліції/ А. Вакалюк, М. Лазебник// Маркетинг в Україні. – 2009. –№6. – с.53-57.

2.     Основні тенденції розвитку регіональних ринків зовнішньої реклами/О. Є. Кузьмін, О. Б. Гевко// Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №7. – с. 184-191.

3.     Реклама: нові обмеження та можливості. – Вісник Податкової служби України. – 2008. – № 18-19. – с. 23-25.

4.     Сутність та місце реклами в діяльності підприємства в ринкових умовах/А. В. Карпенко, М. В. Хацер// Держава та регіони. – 2009. –№1. – с.70-74.

5.     Сучасна реклама// Науковий вісник БДФА, 2008. – Вип.3. Ч 1. – с. 151-157.