Василенко І.О.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

УКРАЇНА У МІЖНАРОДНОМУ ІНВЕСТИЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ

 

Прямі іноземні інвестиції відіграють дедалі більшу роль у розвитку економік різних країн світу, їхнє надходження поліпшує стан і результативність національного госпо­дарства, сприяє залученню інноваційних технологій, поліпшенню якості перероблення та зберігання продуктів сільського господарства, використання ресурсів, насиченості внутрішнього ринку високоякісним продовольством, створенню нових робочих місць, нарощуванню експортного потенціалу й розвитку імпортозамінних виробництв, нала­годженню економічних зв'язків між господарюючими суб'єктами тощо. Як основна рушійна сила феномена глобалізації міжнародний рух капіталу та прямі іноземні ін­вестиції сприяють формуванню міждержавних політичних альянсів і соціально-демо­графічним та економічним зрушенням в економіці окремих країн та їхніх угруповань.

Актуальність проблем щодо України у міжнародному інвестиційному просторі на сучасному етапі розвитку економіки привертає до неї увагу багатьох вчених і практиків. Дослідженню цих проблем присвячені праці таких вітчизняних науковців як   Ігнатенко А. В.[1], Ринейська Л. С.[2], Саблук П. Т.[3], Харламова Г. О.[4].

Прямі іноземні інвестицій, особливо у переробну промисловість, можуть викликати певні загрози для національного господарства та суверенітету дер­жави, зокрема погіршити її продовольчу безпеку, негативно вплинути на якість життя і здоров'я нації унаслідок застосування небезпечних генно-інженерних технологій та генетично-модифікованих матеріалів, харчосмакових добавок і консервантів тощо. Як позитивні, так і негативні наслідки міжнародного руху капіталів і прямих інозем­них інвестицій спочатку виникають як тимчасові явища, а згодом набувають стійкого характеру.

Аналіз стану міжнародного інвестиційного процесу свідчить про:

-   взаємозв'язок між розвитком міжнародних інвестицій та глобалізацією економіки. З одного боку, лібералізація інвестиційних режимів і більш вільний рух капіталів є одним з важливих фак­торів глобалізації міжнародної економіки. З іншого боку, глобалізація міжнародних фінансових ринків, усування обмеження міграції грошово-кредитних ресурсів сприяє більш ефективному їх використанню, в тому числі, і прямих іноземних інвестицій;

-   розвиток міжнародних інвестицій, що має своїм результатом значне підвищення ефектив­ності економічного розвитку багатьох країн світу. Про це свідчить збільшення обсягу світової торгівлі за останніх 50 років в 17 разів (а світово­го ВВП - у 6 разів);

-   вплив прямих іноземних інвестицій на фор­мування сучасної світової економіки, полегшую­чи країнам доступ до ринків і фінансових ре­сурсів, досвіду керування бізнесом. Вони також впливають на масштаби і напрями струк­турних зрушень усередині окремих країн і регі­онів, коли ТНК, що їх застосовують, фактично сприяють здійсненню процесу економічної перебудови[1, 3].

У світі простежується чітка тенденція до збільшення кількості зако­нодавчих актів стосовно посилення контролю над інвестиціями. Контроль в Україні має здійснюватися тільки щодо дотримання стандартів якості продукції, її екологічної чистоти, недопущення використання шкідливих для здоров'я людей домішок, а також щодо захисту прав найманих працівників, соціального страхування, забезпечення гід­них умов праці, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, виконання вимог антимонопольного законодавства, недопущення недобросовісної конкуренції, захисту прав власності, зокрема й інтелектуальної, а також дотримання прав інвесторів.Лише у такий спосіб можна забезпечити активізацію прямих іноземних інвестицій в економіку України [3, 5].

Процесу інтеграції України у світові процеси руху капіталів немає розумної альтернативи. Одним із найважливіших проявів цього руху капіталів є прямі іноземні інвестиції. У зв'язку з чим в Україні слід як посилювати заходи щодо залучення іно­земних інвестицій в економіку, так і протидіяти шкідливому впливу  на вітчизняні соціально-економічні процеси.

Міжнародний рух капіталів — тривалий історичний процес, що характеризуєть­ся не лише зміною його характеру, а й наукових поглядів на цей процес. У сучасних умовах найвагомішим чинником активізації міжнародного руху капіталів є процеси транснаціоналізації та глобалізації, що досить помітно також в Україні [2, 167].

Уряди більшос­ті країн створюють сприятливі режими діяльності нерезидентів. В Україні доціль­но зберегти пільговий режим інвестування як для іноземних, так і національних інвесторів. Для України найбільш важливо залучати прямі інвестиції з країн ЄС. Враховуючи, що Україна знаходиться на другому етапі розгортання процесів за­лучення міжнародного капіталу, необхідно враховувати досвід зазначених країн щодо запобігання негативному впливові шкідливих іноземних інвестицій. Україна поки що не займає лідируючих позицій у рейтингових інвестиційних оцінках, хоча має перспективи для їх поліпшення, про що свідчить зростання обсягів залучення прямих іноземних інвестицій[4, 6].

Упродовж останньої чверті минулого століття обсяги прямих іноземних інвес­тицій у світовій економіці зросли у 26 разів, що позитивно вплинуло на розвиток економіки світу.

Разом із тим у світі простежується чітка тенденція до збільшення кількості зако­нодавчих актів стосовно посилення контролю над інвестиціями. Контроль в Україні має здійснюватися тільки щодо дотримання стандартів якості продукції, її екологічної чистоти, недопущення використання шкідливих для здоров'я людей домішок, а також щодо захисту прав найманих працівників, соціального страхування, забезпечення гід­них умов праці, запобігання забрудненню навколишнього природного середовища, виконання вимог антимонопольного законодавства, недопущення недобросовісної конкуренції, захисту прав власності, зокрема й інтелектуальної, а також дотримання прав інвесторів.

Отже, з метою активізації процесів залучення іноземного капіталу та інтеграції України в світову економіку необхідно поліпшити державну інвестиційну політику та посилити сприятливість режиму інвестиційної діяльності на спеціальних тери­торіях, окремих галузях і сферах економіки. У зв'язку з цим слід пом'якшити ре­гуляторні дозвільні процедури, спростити умови оподаткування, поліпшити умови ліквідності інвестицій, посилити заходи щодо інвестиційної привабливості галузей економіки, окремих територій, підприємств і об'єктів. При цьому треба забезпечи­ти також економічний, соціальний і економічний захист населення та довкілля, а також права власності всіх інвесторів.

 

Література:

1.                 Ігнатенко А. В.  Інвестиційні аспекта міжнародного економічного розвитку в умовах глобалізації / А. В. Ігнатенко, В. Г. Кабанов, О. І. Харченко // Інвестиції: практика та досвід. -2008. - №22. - С. 2-5. - Бібліогр.: с.5.

2.                 Саблук П. Т., Власов В. І., Кісіль М. І., Пріб К. А.  Міжнародний рух капіталів і залучення в Україну прямих іноземних інвестицій / П. Т. Саблук, В. І. Власов, М. І. Кісіль, К. А. Пріб // Економіка АПК. - 2008. - №9. - С. 3-14.

3.                 Ринейська Л. С. Міжнародні інвестиції за умов економічної глобалізації / Л. С. Ринейська // Економіка і регіон. - 2009. - №3. - С. 166-171.

4.                 Харламова Г. О.  Інвестиційна позиція та перспективи інтеграції України у міжнародний інвестиційний простір / Г. О. Харламова // Інвестиції: практика та досвід. - 2009. - №20. - С. 3-8.