К.е.н. Баула О.В., Тимошук Г.О., Ткачук Ю.С.

Луцький національний технічний університет

Муніципальні запозичення як джерело фінансування транскордонних проектів у Волинській області

 

Зростаюча останніми роками економічна самостійність регіонів не лише дає змогу місцевим органам влади розвивати ініціативу, а й покладає на них частину відповідальності за реалізацію економічної політики держави. Недостатність бюджетного фінансування міст і областей України актуалізує проблему залучення необхідних ресурсів з інших джерел, зокрема, шляхом використання можливостей ринку цінних паперів за рахунок випуску облігацій місцевих муніципальних та регіональних позик.

Багаторічний європейський досвід взаємодії держав доводить, що найбільшим потенціалом до інтегрування та співробітництва володіють прикордонні території, які часто мають специфічний статус та відіграють стимулюючу роль у процесі міжнародного співробітництва. Волинська область належить до прикордонних територій, на які поширюється дія польсько-української стратегії транскордонного співробітництва розрахована на 2007-2015 рр., програми транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2007-2013» [2]. Загальний бюджет програми на 2007-2013 роки складає 186,2 млн. євро. Понад 60% цієї суми, тобто 114,4 млн. євро, виділяється з Європейського  фонду регіонального розвитку [3]. Однак незважаючи на усі позитивні зрушення  у транскордонному співробітництві України загалом і Волині зокрема, існують певні проблеми у даному напрямку. А саме: на даний час в Україні відсутня єдина науково обґрунтована концепція транскордонного співробітництва, яка б пропонувала методологічні підходи до розвитку процесів з урахуванням не лише окремого прикордонного регіону, а й загальнонаціональних інтересів;  складна ієрархічність системи управління процесами транскордонного співробітництва призводить до дублювання повноважень за окремими напрямками, з одного боку, та невизначеності механізмів фінансування програм – з іншого; в Україні більшість прикордонних областей визнані дотаційними і досить часто не мають власних бюджетних коштів для реалізації програм. Таким чином, основними проблемами з українського боку щодо подальшої реалізації Програм сусідства, на нашу думку, є відсутність фінансування для їх розробки і подальшого вироблення конкретних проектних пропозицій, неузгодженість механізмів одночасного співфінансування транскордонних проектів за рахунок коштів програм ЄС, національних і регіональних бюджетних асигнувань та позабюджетних джерел. 

На наш погляд, частково фінансувати реалізацію даних і майбутніх транскордонних проектів можливо за рахунок випуску муніципальних облігацій, оскільки очевидна їх ефективність. Місцеві облігації мають ряд переваг серед інших фінансових інструментів. А саме: місцеві облігації надають муніципальним органам влади необхідні для реалізації проектів позичкові засоби; кошти отримані від випуску муніципальних облігацій спрямовуються на конкретно визначені програми розвитку регіону та місцеві проекти; серед національних інвесторів зросте зацікавленість у надійних і ліквідних цінних паперах; грошові засоби, що надходять від випуску місцевих облігацій, зазвичай зараховуються у позабюджетні фонди і т.п. [1]. Процес організації та здійснення випуску облігацій місцевої позики повинен пройти наступні етапи: економічне обґрунтування випуску облігацій; прийняття рішень про випуск муніципальних облігацій; реєстрація інформації про випуск в територіальному управлінні Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку; інформування про випуск цінних паперів; здійснення випуску та розміщення облігацій; виконання зобов’язань зазначених в умовах випуску.

Отже, реалізації потенційних соціально-економічних можливостей Волинської області у контексті транскордонного співробітництва сприяє її прикордонне положення. Інтенсифікація розвитку транскордонної співпраці є каталізатором залучення інвестицій та новітніх технологій, створення нових робочих місць, підвищення конкурентоспроможності вітчизняного товаровиробника з метою виходу насамперед на ринок ЄС. А використання інструментів ринку цінних паперів для фінансування транскордонних проектів Волині сприятиме формування належної інфраструктури фондового ринку і побудови його за світовими стандартами.

 

Література

1.                      Баула О.В. Муніципальні облігації як інструмент фінансування місцевих бюджетів // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні наукові дослідження - 2006». – Том 22. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2006. – С.22-24.

2.                      Польсько-українська стратегія транскордонного співробітництва на 2007-2015 рр. // Доступний з http://niss.lviv.ua.

3.                      Програма транскордонного співробітництва «Польща – Білорусь – Україна 2007-2013» // Доступний з http://ec.europa.eu.