Економічні науки/3. Фінансові відносини

Сметанюк А. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

 Київського національного торговельно-економічного університету

ФІНАНСОВА БЕЗПЕКА ЯК БАЗОВА СКЛАДОВА ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ ПІДПРИЄМСТВА

Що ж таке "безпека"? Ступінь захищеності, як стверджують "фахівці" з Управління економічної безпеки РНБОУ або стан об'єктів, які захищає держа­ва? Мабуть, останнє. Тому, вочевидь, слід розкрити суттєвість економічної без­пеки і кожного з її об'єктів та суб'єктів і те, як я бачу їхнє забезпечення.

Отже, безпека - це стан об'єкту захисту, який відрізняється динамічною стабільністю та своєчасною можливістю вплинути на хід подій, з метою збере­ження цього об'єкту [1].

Третє тисячоріччя характеризується стрімкими процесами глобалізації та інтеграції господарської діяльності, що є передумовами формування єдиного глобального світового господарства. А відтак, у світовому економічному прос­торі між країнами йде боротьба за обмежені економічні ресурси та відстоювання  економічних інтересів. Такі умови призводять, до виникнення певних загроз та небезпек нашій країні.[2]

Останнім часом можна бачити монументальні роботи, які присвячені дослідженню проблеми економічної та фінансової безпеки на макрорівні, тобто на рівні держави. Проте слід відзначити, що аспектові безпеки підприємства є підґрунтям як національної безпеки взагалі, так і фінансової зокрема.

Моє наукове дослідження спрямоване на виявлення сутності поняття «фінансова безпека підприємства» з урахуванням її семантичного зв'язку з та­кими спорідненими категоріями, як «безпека», «безпека підприємства», «еко­номічна безпека підприємства». Запропоновано нове бачення поняття «фінансова безпека підприємства», де в якості критерію було обрано визначення меж об'єкту дослідження та його структури.

Оскільки поняття безпеки є похідним від розуміння небезпеки, то ви­вчення сутності самого поняття «безпека» доцільно зробити через розкриття сутності поняття «небезпека».

Зробивши аналіз ряду визначень даного поняття [4-7], я прийшла до ви­сновку, що під небезпекою, у загальному розумінні, слід вважати загрозу чи ві­рогідність нанесення будь-якої шкоди будь-кому чи будь-чому, що заздалегідь передбачається (очікується). Тому, зниження рівня загроз або їх відсутність можна розуміти як певний стан безпеки будь-якого суб'єкта.

У сучасній економічній літературі розглядаються різноманітні погляди фахівців щодо сутності поняття "безпека", серед яких, на мою думку, доцільно виділити два підходи. Перший підхід базується на визначенні безпеки як стану, другий - як певної характеристики системи (або її складових).

Всі визначення сутності поняття «безпека» можна розглядати у розрізі двох концепцій: перша виділяє істоту безпеки у формах існування; друга - істо­ту безпеки у загрозах. Ці концепції не доцільно розглядати окремо, бо вони є вза­ємопов'язаними та одна витікає з іншої. Безпека, на мій погляд, це певний стан за­хищеності будь-якого суб'єкту від загроз, який можливо досягти лише за умов пе­вної діяльності. Якщо досягнуто певного стану захищеності, то й забезпечено пев­ні форми існування, бо певний рівень безпеки є підґрунтям певної форми існуван­ня. Виходячи із сутності безпеки, під даним поняттям будемо розуміти певний стан захищеності будь-якого суб'єкта у системі його зв'язків від впливу внут­рішніх і зовнішніх загроз, який оцінюється його рівнем й забезпечує самозбе­реження та розвиток у теперішньому й майбутньому.

Отже, з'ясувавши сутність поняття «безпека», логічно перейти до розгляду семантики поняття "безпека підприємства". На базі дослідження сучасної наукової літератури висновок, що сутність аналізованого поняття , пера за все, пов’язане із оточенням суб'єкта господарювання, тобто з відносинами, в які воно вступає у процесі своєї діяльності. Тому є необхідним дослідження підприємства як суб’єкта фінансових відносин, бо саме  у їх середовищі виникають зв’язки, що викликають появу певних загроз щодо його фінансової безпеки.

Оскільки    фінансові відносини    є    частиною    економічних     цілком об’єктивним слід вважати що фінансова безпека підприємства є базовою складовою  його економічної безпеки.  Багагоаспектність економічної та фінансової безпеки їх складність та функціональна  спрямованість зумовлює той факт, що на сучасному етапі, розвитку наукової  думки не існує єдиного підходу щодо трактування  сутності та змісту цих понять.

Об’єктивним є вважати - якщо економічна безпека підприємства має в якості об'єкту його економічну діяльність та економічні інтереси, фінансова безпека суб’єкта господарювання відповідно має бути пов'язана з фінансовою діяльністю та фінансовими інтересами. Отже, під фінансовою безпекою підприємства будемо вважати стан захищеності від загроз, що виникають у процесі його функціонування за розвитку, як суб'єкту фінансових відносин З огляду на наведене визначення фінансової безпеки підприємства, подальші дослідження мають бути спрямовані на виявлення системи внутрішніх та зовнішніх загроз, яким воно може бути підвернено

Отже, фінансова безпека підприємства - це складова економічної безпеки пі­дприємства, яка являє собою такий стан підприємства, що [8]

1) дозволяє забезпечити фінансову стійкість, платоспроможність, ліквідність та достатню фінансову незалежність підприємства у довгостроковому періоді,

2)забезпечує оптимальне залучення та ефективне використання фінансо­вих ресурсів підприємства,

3)дозволяє ідентифікувати небезпеки та загрози стану підприємства та ро­зробляти заходи для їх вчасного усунення,

4)дозволяє самостійно розробляти та впроваджувати фінансову стратегію,

5)має бути оцінена кількісними та якісними показниками, які мають гра­ничні значення

Оскільки підприємство є динамічною системою, то і його фінансова безпе­ка не є статичним явищем, що викликає потребу постійного контролю та ефективного управління На сьогоднішній час одним із методичних завдань зазначе­ної проблеми є визначення рівня фінансової безпеки підприємства, як не­від ємного елементу системи управління підприємством

Як свідчить аналіз останніх публікації оцінювання рівня фінансової безпеки Підприємства пропонується проводити із застосовуванням графічного підходу методу бальних оцінок, критеріальних показників, кластерного аналізу тощо Розгляну декотрі з них.

Одна із  методик оцінювання стану фінансової безпеки суб’єкта господарювання дозволяє обмежити кількість аналізованих показників із числа найбільш інформативних. При цьому враховуються відповідність стратегії  підприємства, етапи життєвого циклу, галузеві особливості. Як до переваг, так й до недоліків цієї методики  слід віднести необхідність обчислення галузевих граничних значень, оскільки, з одного боку, це дозволяє визначити точніші значення , а з іншого боку потребує додаткової роботи та часу. Інші методики оцінювання фінансової безпеки підприємства, навпаки, не загромаджено розрахунковими показниками. Вони не трудомісткі, але є вузько направленими, бо характеризують лише фінансову стійкість  підприємства, яка є одну із складових фінансової безпеки,а тому не можуть надати повну картину про її стан

Отже, аналіз методичного забезпечення оцінювання фінансової безпеки підприємства дозволяє зробити такі висновки:

·        сутність аналізованих методик полягає у виявлення рівня фінансової

безпеки суб'єкту господарювання на базі розрахунку певних коефіцієнтів та співставленні їх значень із граничними (нормативними);

використання для порівняння нормативних значень показників скоріше слід віднести до негативної сторони оцінювання, оскільки, по-перше, вони для різних сфер економіки є неоднаковими, на галузевому рівні потребують постій­ного перерахунку, а по-друге, галузева специфіка діяльності підприємства ви­магає для кожного з них диференційованого підходу до визначення нормативів ліквідності, рентабельності тощо;

відсутне урахування впливу факторів зовнішнього середовища, що з огляду на ієрархічність системи фінансової безпеки, є вкрай важливим.

Саме тому, необхідне удосконалення методичного забезпечення оціню­вання фінансової безпеки підприємства з урахуванням його взаємодії із суб'єктами зовнішнього оточення.

 

 

 

Література

1.      Ареф’ева О.В. Кузенко Т.Б.   Планування економічної безпеки підприємств. - К,. Вид-во Європ, ун-ту, 2004. - 170 с

2.      Бланк И.А. Управление финансовой  безопасностью предприятия. - К.:

Эльга, Ника-Центр, 2004, 784 с.

  3. Дацків Р.М. Економічна безпека у глобальному вимірі // Актуальні проблеми економіки. - 2004. - №7. - С. 143-153.

4. Горячева К.С. Фінансова безпека підприємства. Сутність та місце в си­стемі економічної безпеки // Економіст. - 2003.- №8.- С.65-67.

5. Бєгун В.В., Науменко І.М. Системний аналіз безпеки як вирішення ба-гатофакторної задачі аналізу ризику. - Подано на сайті Ьі(р://іес.огц.иа.

   6. Безух О. Захист від недобросовісної конкуренції в системі забез­печення безпеки підприємства // Підприємство, госп-во і право. - 2004. - №7. -С.40-43.

7. Рябкіна І.В., Євдокімов Ф.І. Оцінка фінансової складової економічної безпеки підприємства // Материалы V междунар. студ. науч. конф. "Экомика и маркетинг XXI века ". - Донецк: РВА ДонНТУ, 2006.