Економічні науки/10. Економіка підприємства

Сметанюк А. В.

Вінницький торговельно-економічний інститут

 Київського національного торговельно-економічного університету

ЄКОНОМІЧНА СУТНІСТЬ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА

Ринкові засади економіки України обумовили виникнення цілої низки надзвичайно гострих проблем діяльності вітчизняних підприємств. Серед них питання стану, забезпечення та ефективного управляння фінансовим ресурсами посідають особливе місце, оскільки вони займають чи не найбільш питому вагу задач фінансового менеджменту суб'єкта господарювання. Незважаючи на тривалий період існування категорії "фінансові ресурси , на сьогоднішній день єдності думок щодо їх сутності не досягнуто, тому, на нашу думку зацікавленість до даної категорії в силу визначальної ролі в ринковому механізмі господарювання, впливу на цілий ряд найсуттєвіших показників діяльності підприємства не лише не знижується, а навпаки має лише посилитись

Так, на думку Загороднього А. Г. фінансові ресурси - це сукупність коштів, що є в розпорядженні держави та суб'єктів господарювання [1]. Але в цьому разі необхідне деяке уточнення, оскільки не всі грошові фонди. ЯКІ фор­муються на підприємстві, є фінансовими ресурсами, наприклад, фонд заробітної плати. Крім того, у наведеному визначенні відсутнє призначення фінансових ресурсів.

Бірман О.М характеризує фінансові ресурси як виражену в грошах части­ну національного доходу, сконцентровану безпосередньо в державі чи підприємствах для використання на цілі розширеного відтворення і на загальнодержавні потреби [2]. Гойда Т. В. визначає фінансові ресурси як “сукупність доходів, відрахувань та надходжень, що перебувають у розпорядженні підприємства, організації та держави і спрямовуються на задоволення суспільних потреб з метою розширення виробництва і зростання матеріального добробуту народу [3].

Вітчизняний вчений Коробов М. Я, визначає фінансові ресурси як централізовані та децентралізовані грошові фонди цільового призначення, які формуються в процесі перерозподілу національного багатства сукупного суспільного продукту і національною доходу й призначаються для використання відповідно до завдань соціально-економічного розвитку суспільства й трудових колективів  окремих підприємств. Такий підхід до формування фінансових ресурсів можна побачити у визначенні Сичова М.Г., який вважає, що фінансові ресурси – це грошові нагромадження і грошові фонди, що створюються підприємствами, об’єднаннями в процесі розподілу і перерозподілу суспільного продукту і національного доходу.

Сенчалов В.К. при визначенні фінансових ресурсів вказує на джерела формування і вважає. Що фінансові ресурси народного господарства являють собою сукупність, грошових нагромаджень, амортизаційних відрахувань та інших грошових засобів, які формуються в процесі створення, розподілу і перерозподілу сукупного суспільного продукту.

 

На мою думку, зазначені визначення сутності фінансових ресурсів не відображають всі ті складності даної категорії, а переважно розкривають лише окремі ключові їх аспекти. Я вважаємо, що при визначенні категорії "фінансові ресурси" необхідно відобразити наступні їх аспекти: джерела ство­рення, форму виявлення та цільове призначення фінансових ресурсів.

У значній мірі дані ознаки наявні у визначенні фінансових ресурсів Павлюка К.В. На його думку, фінансові ресурси - це грошові нагромадження і до­ходи, які створюються в процесі розподілу і перерозподілу валового внутрішнього продукту і зосереджуються у відповідних фондах для забезпе­чення безперервності розширеного відтворення і задоволення низки суспільних потреб[7]. Слід зауважити, що в цьому визначені виражена економічна основа, зв'язок фінансових ресурсів з відтворювальними процесами, форми їх виявлен­ня. Однак, таке визначення фінансових ресурсів зводиться до формування фондів грошових засобів, що значно скорочує склад фінансових ресурсів, оскільки в розпорядженні підприємства можуть бути кошти в не фондової формі.

Нам Г.Г. уточнює, що до фінансових ресурсів належать усі грошові фон­ди і та частина коштів, яка використовується в не фондовій формі[8] Проблема в тому, що, на нашу думку, до фінансових ресурсів належить фонд заробітної плати, спрямований на відтворення робочої сили в процесі виробництва, фонд оборотних коштів, призначений для відшкодування спожитих у процесі виробництва предметів праці, частина амортизаційних відрахувань, яка спрямовується на відшкодування в процесі виробництва основних фондів у ме­жах простого відтворення ознак ці фонди є не вільними фінансовими ресурса­ми підприємства, які воно може використовувати. Вони формуються завдяки реалізації створеного на підприємстві продукту, а отже, додаються до собівартості. Тому Петленко Ю.В. розглядає фінансові ресурси як грошові кошти, залучені в господарський оборот підприємства з різних джерел, сфор­мованих для покриття його власних потреб [9]. Дане визначення потребує пев­ного уточнення: по-перше, фінансові ресурси - це лише частина коштів, оскільки поняття "грошові кошти"" значно ширше; а по-друге, фінансові ресур­си призначені для створення умов розширеного відтворення виробництва, а не для покриття власних потреб підприємства у розрізі споживання.

Слід відзначити підхід Василика О.Д., який зазначає, що фінансові ресур­си - це грошові накопичення і доходи, що створюються в процесі розподілу і перерозподілу валового і внутрішнього продукту й зосереджуються у відповідних фондах для забезпечення безперервності розширеного відтворення та задоволення інших суспільних потреб [10].

Я вважаємо, що одне із найпростіших і найактуальніших визначень фінансових ресурсів дав Опарін В.М. [II]: "Фінансові ресурси - це сума коштів спрямованих в основні засоби та обігові кошти підприємств". Але в такому разі, фінансові ресурси ототожнюються із поняттям капіталу підприємства, які не є тотожними категоріями. Однак, далі він зазначає, що поняття "капітал" і  фінансові ресурси " - близькі за змістом... водночас між ними наявні суттєві відмінності. З одного боку, не вся сума капіталу виконує функції фінансових ресурсів пов’язання, із забезпеченням виробничого процесу. А з другого боку - не всі фінансові ресурси набувають, ознак капіталу [11].

Заслуговує на увагу т.з. Бєлолипецького В.Г., який вважає, що фінансові ресурси це частина грошових ресурсів у вигляді доходів і зовнішніх надходжень, призначених для виконання фінансових зобов'язань і виконання затрат із забезпечення розширеного відтворення [12]. Розвиваючи цю думку, він стверджує: "...в умовах ринкової економіки фінансисти частіше оперують поняттям капітал", який є для фінансиста практично реальним об’єктом, на який він може постійно впливати з метою отримання нових доходів фірми." і далі: .. в такому трактуванні принципова відмінність між фінансовими ресурсами і капіталом фірми полягає в тому, що в будь-який момент фінансові ресурси більші або дорівнюють капіталу фірми. При цьому рівність означає, що у фірми немає ніяких фінансових зобов'язань і всі наявні фінансові ресурси перебува­ють в обігу".

 

Література

1.     Загородній А.Г., Вознюк Г.Л., Смовженко Т.С. Фінансовий словник.-2-гс видання, виправлене та доповнене. Львів: Видавництво, Центр Європи,1997.-576с.

2.  Бирман А. М. Планирование оборотных средств. - М.; Госполитиздат,

1956.-288 с.

3. Гойда Т. В. Фінансові ресурси держави: Монографія.-К.; НЮС, 1997,-176с.

4. Коробов М.Я.       Фінансово-економічний       аналіз       діяльності підприємства. -К.: "Знання", КОО, 2000.-378с.

5   Аналіз фінансово-економічної діяльності: Навч.посібник /Н.П.Сичова. М. ІОНІТІ-ДАНА, 1999.-471о.

6.    Сенчалов В. К. Основи динасового менеджмента: Учеб. пособие.-М.: Финансы и статистика, 1998. - 480с.

7.    Павлюк К.В. Прогнозування показників балансу фінансових ресурсів // '''"'ЛІСИ України. ^ 2003. - №4. - С. 60-70.

8.   Финансовый менеджмент: Учебник для вузов / Под ред. Нам Г.1 . - М: Финансы [01ІИ'1И,1997.-518с.

9. Петленко Ю.В. Проблеми забезпечення обіговими коштами виробни­чих підприємств в умовах економічної кризи //Фінанси України. - 2003. - №9. -С. 106-109.

10. Василик О.Д. Державні фінанси України: Навч. посібник.-К.: Вища школа,1997.-383с.

11.Опарін В.М. Фінансові ресурси: проблеми визначення та розміщення // Вісник НБУ. - 2000. - №5. - С. 11-15.

12.Белолипецкиіі В.Г. Финансы фирмы: Курс лекций / Под ред. И.П. Мерзлякова.-М.: ИНФРА-М,1998. - 298 с.