Економічні науки / 3. Фінансові відносини

Остафійчук Т.М., Юрій С.М. 

Чернівецький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Бюджетна класифікація та її використання в процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів

Місцеві бюджети відносяться до важливої складової частини бюджетної системи держави. За своїм економічним змістом вони є складною категорією і в теорії державних фінансів розглядається в трьох аспектах:     по-перше, як правовий акт, згідно з яким виконавчі органи влади розпоряджаються фондами грошових ресурсів; по-друге, як план (кошторис) видатків і доходів відповідного органу влади; по-третє, як економічна категорія, оскільки місцевий бюджет відображає грошові відносини з приводу утворення, розподілу і використання централізованих і децентралізованих фондів грошових коштів.

Зміцнення інституту місцевого самоврядування в Україні значною мірою залежить від того, чи будуть створені умови для фінансової незалежності органів місцевого самоврядування, основу якої становлять місцеві бюджети. На розвиток державної та регіональної впливає рівень виконання відповідних місцевих бюджетів.

Реалізація законодавчо закріпленого права адміністративно-територіальних одиниць на економічну самостійність неможлива без наявності у кожного органу влади власного бюджету, тобто мають володіти власними джерелами фінансових ресурсів, достатніми для фінансування всіх видаткових повноважень - надання первинної медичної допомоги, здобуття базового освітнього рівня, забезпечення соціального захисту найбільш незахищених верств населення [1,c.14].

Одним з основних принципів, які закладені Бюджетним кодексом України в побудову бюджетної системи є принцип єдності, тобто формування єдиної правової бази, єдиної грошової системи, єдиної бюджетної класифікації .

Наукові дослідження щодо  використання та вдосконалення бюджетної класифікації розглядали такі вiтчизнянi вченi, як О.Д. Василик,  М.І. Карлін, О.П. Кириленко, Ц.Г. Огонь, К.В. Павлюк, О.Р. Романенко, С.І.Юрій, О.О. Сунцова та iншi вчені.

Чинним вітчизняним законодавством визначено, що в Україні застосовується казначейська форма обслуговування державного та місцевих  бюджетів, яка передбачає здійснення органами Державного казначейства України операцій з коштами бюджетів, розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів всіх рівнів, прийняття зобов’язань, проведення платежів, а також ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів.

Над питаннями та проблемами функціонування та казначейського обслуговування місцевих бюджетів працює досить багато провідних українських вчених, зокрема таких, як С.А. Бу­ковинський, Л.І. Василенко, В.І. Кравченко, О.В. Охрімовський, М.В. Кульчицький, І.О. Луніна, К.В. Павлюк, І.В. Сало, С.В. Слухай, В.М. Федосов, І.Я. Чугунов, А.А.Чечуліна, С.О. Булгакова, С.І. Юрій та ін.

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється на основі бюджетної класифікації. Вона застосовується для здійснення контролю за фінансовою діяльністю органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших розпорядників бюджетних коштів, проведення необхідного аналізу в розрізі доходів, а також організаційних, функціональних та економічних категорій видатків, забезпечення загальнодержавної й міжнародної порівнянності бюджетних показників [2,c.66].

Бюджетна класифікація - єдине систематизоване згрупування доходів, видатків (в тому числі кредитування за вирахуванням погашення) та фінансування бюджету за ознаками економічної сутності, функціональної діяльності, організаційного устрою та іншими ознаками відповідно до законодавства України та міжнародних стандартів [3].

Бюджетна класифікація є одним із основних чинників, який забезпечує функціонування інформаційно-обчислювальної системи Єдиного казначей-ського рахунку, тому що при відкриті в системі казначейства рахунків та їх кодуванні одним із найважливіших аналітичних показників є символ звітності, що відповідає коду бюджетної класифікації.

Бюджетна класифікація України використовується в процесі проведення  фінансового контролю за фінансовою діяльністю органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших розпорядників бюджетних коштів, проведення необхідного аналізу в розрізі доходів, а також організаційних, функціональних та економічних категорій видатків, забезпечення загальнодержавної і міжнародної порівнянності бюджетних показників.

Бюджетна класифікація України є єдиною для всіх рівнів бюджетів, що входять до структури бюджетної системи України, її використовують у бюджетному плануванні в процесі складання проектів бюджетів різних рівнів, розробці індивідуальних і зведених кошторисів витрат для бюджетних установ. При цьому забезпечується взаємозв'язок державного плану економічного і соціального розвитку країни і фінансових планів міністерств і відомств з бюджетом, єдиний порядок складання місцевих бюджетів, зведення показників державного та місцевих бюджетів [2,c.67].

Бюджетна класифікація використовується на всіх стадіях бюджетного процесу. Вона дозволяє враховувати надходження доходів і фінансування витрат згідно з затвердженим бюджетним розписом. На підставі бюджетної класифікації складається звітність про виконання місцевих бюджетів.

На її основі здійснюється статистична обробка бюджетних показників, в процесі якої відслідковується динаміка і тенденції розвитку показників, розробляються прогнози щодо розвитку бюджетних відносин.

Бюджетна класифікація має велике організаційне значення, а саме:

- створює умови для порівнянності показників державного бюджету та місцевих бюджетів.

- полегшує розгляд місцевих бюджетів та їх економічний аналіз;

- спрощує контроль за виконанням місцевого бюджету, своєчасністю і повнотою акумуляції бюджетних коштів, використанням їх за цільовим призначенням;

- забезпечує можливість синтетичного та аналітичного обліку доходів та видатків у бюджетних установах та організаціях.

Бюджетна класифікація дозволяє також порівняти виділені асигнування з видатками, що допомагає дотримуватись фінансової дисципліни, економне витрачати бюджетні кошти, здійснювати контроль за виконанням програм соціально-економічного розвитку держави та регіонів.

З вищезазначеного можна зробити висновки, що бюджетній класифікації належить провідне місце в процесі казначейського обслуговування місцевих бюджетів, оскільки значно полегшує процес ідентифікації доходів та видатків в процесі їх формування, використання та складання фінансової звітності.

Література:

1.     Буряченко А.Є. Удосконалення фінансового механізму місцевих бюджетів / Буряченко А.Є., Палій М.П. // Фінанси України. -  2005. - №8. – С.12-15.

2.       Русін В.М. Проблеми казначейського обслуговування бюджетів та шляхи їх вирішення / Русін В.М. // Наука й економіка. – 2008. - № 3 (11). –  С.65-69.

3.     Про бюджетну класифікацію та її запровадження [Електронний ресурс]:   Наказ Міністерства Фінансів України від 27.12.2001р. №604 –  Режим доступу: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/MF01047.html