Горобець В. В.

Кременчуцький державний університет імені Михайла Остроградського, Україна

Основні положення проекту Податкового кодексу України

 

Оподаткування є однією із найважливіших функцій держави і виступає засобом фінансового забезпечення її діяльності. Виходячи з цього, метою податкової реформи в Україні є приведення податкової системи у відповідність з пріоритетами державної політики соціально-економічного розвитку та забезпеченням достатності сукупних податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів.

Для створення стабільної податкової системи, що забезпечить достатній обсяг надходжень платежів до бюджетів усіх рівнів та оптимізацію рівня податкового навантаження на реальний сектор економіки, проектом Державної програми економічного і соціального розвитку України на 2010 рік передбачено прийняття Податкового кодексу.

Проект Податкового кодексу був розроблений ще в 2006 – 2007 роках у рамках виконання Концепції реформування податкової системи, ухваленої Кабінетом Міністрів України 19 лютого 2007 року. Мета податкової реформи – зробити економіку України конкурентоздатною, перейти на інвестиційно-інноваційну модель розвитку, а також посилити соціальну орієнтованість економіки. Наразі триває робота над новою редакцією, оскільки в країні змінилися економічні умови. Тому він має включити в себе механізми, які б сприяли виходу країни з кризи і прискореному економічному зростанню та сприяння інтеграції України у європейське співтовариство.

Проектом Податкового кодексу передбачається:

-                     зниження ставок податку на прибуток підприємства та податку на додану вартість;

-                     скасування малоефективних загальнодержавних та місцевих податків і зборів;

-                     запровадження податків на розкіш;

-                     перехід до визначення податку на прибуток із застосуванням методу зіставлення доходів та витрат платників податків з урахуванням світового досвіду;

-                     впровадження непрямих методів визначення суми доходів фізичних осіб;

-                     підвищення податкового навантаження на доходи заможних громадян;

-                     перегляд базових нормативів за спеціальне використання природних ресурсів та проведення їх щорічної індексації тощо.

Усі ці заходи являють собою реальні кроки на шляху до лібералізації фіскальної системи України, адже існуюча нормативно-правова база оподаткування є складною та нестабільною, окремі законодавчі норми недостатньо узгоджені, а у деяких випадках суперечать одна одній. Ці недоліки породжують ухилення від сплати податків нечистими на руку платниками та водночас збільшення податкового навантаження на законослухняних платників.

Загалом з проекту Податкового кодексу видно, що його прийняття дозволить вирішити питання:

-                     забезпечення конкретної регламентації податкових відносин нормами одного кодифікованого акта замість величезної кількості прийнятих органами державної влади законодавчих актів та рішень муніципальних органів;

-                     підвищить можливість краще орієнтуватися у нормативному матеріалі як органам державної податкової служби, так і платникам податків;

-                     введення механізму справляння податку на додану вартість до вимог  Ради ЄС;

-                     запровадження податку на нерухоме майно;

-                     справляння акцизного податку з урахуванням вимог Ради ЄС, висловлених у Директиві Ради 2006/112 ЄС від 28 листопада 2006 року;

-                     визначення оподатковуваного прибутку для сплати податку на прибуток підприємствами за даними бухгалтерського обліку.

З розробленого проекту можна бачити, що були створені необхідні передумови для реалізації завдань схваленої урядом Концепції реформування податкової системи, а саме:

1.                 Забезпечення поетапного зниження податкового навантаження на платників податків шляхом впорядкування ставок податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість.

2.                 Запровадження відстрочених податкових зобов’язань зі сплати податку на прибуток підприємств – суб’єктів господарювання, які реалізують інвестиційні проекти, шляхом надання інвестиційного податкового кредиту з податку на прибуток та нових правил амортизації, сприятиме регулюючому потенціалу податкової системи.

3.                 Розширення податкової бази, покращення адміністрування податків і зборів сприятиме зростанню їх фіскальної ефективності.

4.                 Наближення податкового обліку до бухгалтерського обліку господарської діяльності підприємств.

Таким чином, основне завдання Податкового кодексу – створення правового поля з регулюванням податкових відносин і забезпечення надходжень у бюджет країни. З ухваленням кодексу податкова система України виконуватиме не тільки фіскальну, а й стимулюючу функцію. Йдеться, передусім, про механізми стимулювання інвестиційно-інноваційних процесів в економіці та про запровадження ефективнішої системи соціального захисту громадян.

 

Література:

1.     Проект Податкового кодексу України №6509 від 15.06.2010 // http://rada.gov.ua/