Студентка гр. УВ-72

Новгородська О. О.

Національний технічний університет України

«Київський політехнічний інститут»

Інноваційний менеджмент в Україні

Менеджмент (українською - управління) — це процес планування, організації, приведення в дію та контроль організації з метою досягнення координації людських і матеріальних ресурсів, необхідних для ефективного досягнення завдань. Менеджмент пронизує всю організацію, торкається практично всіх сфер її діяльності.

Інноваційний менеджмент – це комплексна система управління інвестиціями, що вкладаються власниками в розвиток всіх видів інновацій. Вона включає побудову організаційних структур, вибір напрямів інновацій, оптимізацію інвестицій, різні аспекти управління персоналом [1].

Основним завданням інноваційного менеджменту, як складової стратегічного управління організацією, є визначення основних напрямів її науково-технічної і виробничої діяльності в таких сферах: розробка й запровадження нової продукції; вдосконалення й модифікація продукції, яка виготовляється, надання їй більшої оригінальності; зняття з виробництва застарілої продукції; залучення до виробничої діяльності нових ресурсів і нових технологій; освоєння нових методів організації виробництва та праці тощо [2].

Інноваційний менеджмент являє собою область економічної науки і   професійної діяльності, спрямовану на досягнення організацією інноваційних цілей шляхом раціонального використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів

Інноваційний  менеджмент порівняно нове поняття  для  наукової громадськості і бізнесу України. Саме зараз Україна переживає  бум новаторства. На зміну одним формам і методам управління економікою приходять  інші.  В  цих умовах інноваційною  діяльністю  вимушені займатися буквально всі установи, всі суб’єкти господарювання, від державного рівня управління  до новостворених підприємств у  сфері малого бізнесу.

Під  новацією прийнято розуміти новий порядок, новий  звичай, новий  метод, винахід, нове явище тощо. Українське словосполучення «нововведення»  в буквальному розумінні «введення нового»  означає процес використання нового (новації).

Процес  введення новації на ринок прийнято називати  процесом комерціалізації. Період часу між появою новації та втіленням її  у нововведення   називають  інноваційним  лагом.  На  практиці,   як правило,  всі  винаходи, нові явища і послуги отримують  суспільне визнання  тільки  тоді,  коли  будуть прийняті  до  розповсюдження (комерціалізації),  і  вже  у  новій  якості  вони  виступають  як нововведення (інновації) [3].

Для повного розкриття інноваційного менеджменту в Україні потрібно виконувати наступне:

• розробка планів і програм інноваційної діяльності;

• обґрунтування проектів створення нових продуктів;

• формування і проведення єдиної інноваційної політики в усіх підрозділах організації;

• ресурсне забезпечення інноваційних програм і проектів;

• створення організаційних форм управління реалізацією інноваційних проектів.

При введенні інноваційних процесів на підприємстві керівництво дуже ризикує, але при цьому є велика вірогідність зменшити витрати і збільшити, за рахунок цього, прибуток (наприклад, автоматизація, механізація).

Виходячи із викладеного вище, основним завданням інноваційного менеджменту, як складової оперативного управління організацією, є вивчення економічних, організаційно-управлінських, соціально-психологічних чинників, що впливають на її здатність здійснювати інноваційну діяльність, а також розробка ефективних форм організації цієї діяльності.

Таким чином, об'єктом інноваційного менеджменту є інноваційні процеси і їх перебіг в організації, а предметом дослідження — новації та інновації (нововведення).

Література:

1. Вікіпедія. [Електронний ресурс]. Вільна енциклопедія. Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Менеджмент

2. Перша Українська Електронна Бібліотека підручників. [Електронний ресурс]. Федулова Л. І. Менеджмент організацій. Підручник. Режим доступу: http://pidruchniki.com.ua/12111022/menedzhment/innovatsiyniy_menedzhment

3. Реферати і курсові роботи. [Електронний ресурс]. Інноваційний менеджмент. Режим доступу: http://refsmarket.com.ua/viewfree.php?diplomID=9083